Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum

Od 1. októbra je vyhlásený núdzový stav, no nateraz sa pre bežných ľudí nič zásadné nemení

Počet infikovaných koronavírusom rastie, čísla nakazených lámu rekordy. Od 1. októbra je preto na území Slovenska vyhlásený núdzový stav na obdobie 45 dní.

Vláda SR odvodnila núdzový stav tým, že sa pandemická situácia výrazne zhoršila a tiež chce, aby ľudia ostali v pohotovosti. Pre bežných občanov Slovenskej republiky sa nič zásadné nemení. V teoretickej pohotovosti ostávajú všetky obranné zložky, teda armáda a polícia. Bude umožnené presúvanie zdravotníckeho materiálu, či lekárov do nemocnice, v ktorej bude potrebné doplniť personálne kapacity.

O OBMEDZENÍ POHYBU ZATIAĽ NIE JE REČ

Nateraz vláda neuvažuje o obmedzení pohybu ľudí, tak ako to bolo napríklad v čase prvej vlny pandémie počas veľkonočných sviatkov, kedy sme mali zamedzené pohybovať sa mimo okresu trvalého bydliska. Podmienkou však bude prísne dodržiavanie nariadení, nosenie rúška, dezinfekcia, hygiena a zodpovednosť každého jednotlivca. Len takto vieme zamedziť ďalšiemu šíreniu koronavírusu a nárastu krivky. Len zodpovedným správaním dosiahneme, aby neboli potrebné ďalšie výrazné reštrikcie.

Minister vnútra R. Mikulec vysvetlil, že sa núdzový stav vyhlásil hlavne z toho dôvodu, aby bolo možné v prípade potreby lepšie a efektívnejšie zabezpečovať ochranné prostriedky pre zdravotníkov, domovy sociálnych služieb, aby bolo možné presúvať zdravotníkov, či reprofilovať nemocnice a pod. Núdzový stav umožní jednoduchšie prijatie mobilizačných a karanténnych opatrení v prípade výrazne zhoršenej pandemickej situácie. Jednoducho povedané vyhlásil sa núdzový stav preto, aby bol pripravený mechanizmus a pre nikoho to nepredstavuje žiadne riziko.

TRÉNINGOVÝ PROCES PRÍPRAVIEK OBNOVENÝ, ROVNAKO TAK AJ VYUČOVANIE NA ŽŠ KONŠTATÍNOVEJ

V uznesení vlády o núdzovom stave sa nespomína nová povinnosť ani nové obmedzenie, ale musíme pamätať na to, že existujú aj osobitné predpisy, ktoré sa významným spôsobom aktivujú v prípade vyhlásenia núdzového stavu. Ide napríklad o spáchanie trestného činu.  Počas krízovej situácie, ktorým je aj núdzový stav, sa ide do vyššej trestnej sadzby.

Podľa slov ministra obrany J. Naďa sa situácia bude priebežne sledovať. Pre bežného človeka sa s vysokou pravdepodobnosť asi nič nezmení. Úrady budú fungovať tak ako doteraz, ich fungovanie núdzový stav nerieši, zasiahnuť opatreniami môže Úrad verejného zdravotníctva alebo Regionálny úrad verejného zdravotníctva.  

Na základe aktuálnej epidemiologickej situácie v meste a z dôvodu sprísnenia opatrení proti šíreniu koronavírusu obmedzil Krízový štáb mesta Stropkov stránkové hodiny mestského úradu počas pracovných dní

na čas od 8:00 do 11:30 hod. Jediný vstup do priestorov úradu je možný od Turistického informačného centra. Uvedené opatrenie platí do odvolania.

Vyučovanie prerušila Súkromná základná umelecká škola, Cirkevná základná škola sv. Petra a Pavla a Základná škola Mlynská. Základná škola Konštantínova od utorka (6.10) opäť vyučuje prezenčne. Tréningový proces prípraviek MŠK Tesla Stropkov je opäť v kurze. Premietanie v kine je však pozastavené do odvolania.

Na všetkých hromadných podujatiach môže byť maximálne 50 ľudí. Rúško ostáva samozrejmosťou.

Vo Svidníku bola napríklad na základe informácie z Ministerstva obrany SR boli zrušené oficiálne oslavy Karpatsko-duklianskej operácie, ktoré sa mali konať 6. 10. 2020. Zatvorené stále ostávajú niektoré svidnícke školy.

JE NÚDZOVÝ STAV NAOZAJ NEVYHNUTNÝ?

Ak by však náhle prišlo k zhoršeniu alebo skomplikovaniu pandemickej situácie na Slovensku, bude nutné použiť niektoré zložky alebo možnosti, ktoré vyplývajú z núdzového stavu.

Podľa vyjadrení právnika, ak sa však zakáže výkon zhromažďovacieho práva tak, ako to bolo v prvej vlne počas veľkonočných sviatkov alebo sa uplatní zákaz slobodného pohybu, šíreniu ochorenia možno vieme zamedziť, ale otázkou však ostáva, či je to primeraný spôsob a či nevieme nájsť šetrnejšie prostriedky, pretože núdzový stav a ústavný zákon o bezpečnosti štátu hovoria, že môžete používať takéto prostriedky, ale vždy sa musí dbať na požiadavku primeranosti berúc do úvahy aj požiadavku nevyhnutnosti.

-fec-

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter