Od 1. októbra je vyhlásený núdzový stav, no nateraz sa pre bežných ľudí nič zásadné nemení

Počet infikovaných koronavírusom rastie, čísla nakazených lámu rekordy. Od 1. októbra je preto na území Slovenska vyhlásený núdzový stav na obdobie 45 dní.

Vláda SR odvodnila núdzový stav tým, že sa pandemická situácia výrazne zhoršila a tiež chce, aby ľudia ostali v pohotovosti. Pre bežných občanov Slovenskej republiky sa nič zásadné nemení. V teoretickej pohotovosti ostávajú všetky obranné zložky, teda armáda a polícia. Bude umožnené presúvanie zdravotníckeho materiálu, či lekárov do nemocnice, v ktorej bude potrebné doplniť personálne kapacity.

O OBMEDZENÍ POHYBU ZATIAĽ NIE JE REČ

Nateraz vláda neuvažuje o obmedzení pohybu ľudí, tak ako to bolo napríklad v čase prvej vlny pandémie počas veľkonočných sviatkov, kedy sme mali zamedzené pohybovať sa mimo okresu trvalého bydliska. Podmienkou však bude prísne dodržiavanie nariadení, nosenie rúška, dezinfekcia, hygiena a zodpovednosť každého jednotlivca. Len takto vieme zamedziť ďalšiemu šíreniu koronavírusu a nárastu krivky. Len zodpovedným správaním dosiahneme, aby neboli potrebné ďalšie výrazné reštrikcie.

Minister vnútra R. Mikulec vysvetlil, že sa núdzový stav vyhlásil hlavne z toho dôvodu, aby bolo možné v prípade potreby lepšie a efektívnejšie zabezpečovať ochranné prostriedky pre zdravotníkov, domovy sociálnych služieb, aby bolo možné presúvať zdravotníkov, či reprofilovať nemocnice a pod. Núdzový stav umožní jednoduchšie prijatie mobilizačných a karanténnych opatrení v prípade výrazne zhoršenej pandemickej situácie. Jednoducho povedané vyhlásil sa núdzový stav preto, aby bol pripravený mechanizmus a pre nikoho to nepredstavuje žiadne riziko.

TRÉNINGOVÝ PROCES PRÍPRAVIEK OBNOVENÝ, ROVNAKO TAK AJ VYUČOVANIE NA ŽŠ KONŠTATÍNOVEJ

V uznesení vlády o núdzovom stave sa nespomína nová povinnosť ani nové obmedzenie, ale musíme pamätať na to, že existujú aj osobitné predpisy, ktoré sa významným spôsobom aktivujú v prípade vyhlásenia núdzového stavu. Ide napríklad o spáchanie trestného činu.  Počas krízovej situácie, ktorým je aj núdzový stav, sa ide do vyššej trestnej sadzby.

Podľa slov ministra obrany J. Naďa sa situácia bude priebežne sledovať. Pre bežného človeka sa s vysokou pravdepodobnosť asi nič nezmení. Úrady budú fungovať tak ako doteraz, ich fungovanie núdzový stav nerieši, zasiahnuť opatreniami môže Úrad verejného zdravotníctva alebo Regionálny úrad verejného zdravotníctva.  

Na základe aktuálnej epidemiologickej situácie v meste a z dôvodu sprísnenia opatrení proti šíreniu koronavírusu obmedzil Krízový štáb mesta Stropkov stránkové hodiny mestského úradu počas pracovných dní

Nasledujúci obsah je sprístupnený len prihláseným návštevníkom.

Prihlásiť saRegistrovať