Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum
Vyhľadať
Close this search box.

Projekt Srdce pre seniorov je na konci, klienti Nového domova sa však tešia na ďalšie stretnutia

srdce1

Štvrtok 23. júna sa v zariadení pre seniorov Nový domov v Stropkove konalo zaujímavé podujatie. Išlo o zavŕšenie projektu s názvom Srdce pre seniorov, ktorý sa realizoval v rámci grantovej výzvy ♯zlepšimeto. Grantový program vyhlasuje Prešovský samosprávny kraj v spolupráci s Radou mládeže Prešovského kraja a tento rok sa podarilo uspieť aj žiakom stropkovského gymnázia pod vedením pedagogičky a koordinátorky projektu V Senajovej. Bolo to odpoludnie s ľudovou hudbou v podaní FS Stropkovčan. Nechýbal tanec a spev a chutné občerstvenie.

Dobrovoľníci z gymnázia sa v úvode poďakovali za príležitosť, za cennú skúsenosť a našim starkým tiež odovzdali krásne srdce plné spomienok na spoločne strávené chvíle. Každý dobrovoľník priložil ruku k dielu, každý z nich robil všetko preto, aby spoločne strávený čas v Novom domove priniesol jeho klientom radosť a spokojnosť. Atmosféra v zariadení bola naozaj príjemná. Postarali sa o to nielen dobrovoľníci pod vedením koordinátorky projektu, ale tiež vďaka skvelému vedeniu a personálu, ktorý zo seba dennodenne vydáva maximum pre našich starkých. S láskou sa o nich starajú a vymýšľajú program, ktorý pozdvihne a rozveselí.

2022 011

„Dnes sa končí naša štvormesačná púť, ktorú sme prešli s vami. Ďakujeme za všetko, čo ste nám dali, že ste nás vždy privítali srdcom a s úsmevom na tvári. Stále ste nás čakali a chceli ste, aby sme tu boli. Zároveň chcem poďakovať aj personálu, že sme sa aspoň na chvíľu stali súčasťou vašej obetavej a často veľmi náročnej práce, za ktorú vás veľmi obdivujeme. Sme veľmi vďační za túto spoluprácu a povzbudivé slová,“ povedala za všetkých dobrovoľníkov gymnazistka Anna (Aimee).

„Keď prišla za nami pani učiteľka Senajová s touto ponukou, neváhala som ani na chvíľu. Nevedela som, čo ma čaká a čo tu budem robiť. Rada však pomáham ľuďom a milujem zapájať sa do takýchto mimoškolských aktivít. To, že som tu stretla ľudí, ktorí poznajú mojich predkov, mojich prarodičov je naozaj neopísateľný pocit, dotknúť sa tých ľudí, spríjemniť im čas a vyčariť úsmev na tvári,“ pokračovala ďalej mladá študentka a dobrovoľníčka, ktorá svojich starých rodičov navštevuje často a rada.

„Je to úžasná vec. Tá radosť v ich očiach a tvári sa naozaj nedá opísať. Zážitkov je veľa. Zblížili sme sa…,“ dodala a zdôraznila, že ak príde ďalšia príležitosť zapojiť sa do podobných dobrovoľníckych projektov, opäť nebude váhať.

Svoju vďačnosť študentom – dobrovoľníkom vyjadrila aj riaditeľka Nového Domova za ich ochotu a obetavosť. „Dúfam, že táto medzigeneračná aktivita dala jednej i druhej strane veľa. Som rada, že sa nám to podarilo,“ prihovorila sa všetkým prítomným riaditeľka Nového domova v Stropkove Lucia Bížová a poďakovala tiež vedeniu gymnázia, že svojim študentom umožnila tráviť takto zmysluplne čas s klientmi ich zariadenia.

2022 008
2022 008

O svoje pocity sa podelila aj riaditeľka stropkovského gymnázia I. Jecušková: „Som na nich všetkých neskutočne hrdá. Všetky predmety môžu ísť dnes úplne bokom… Dala by som im maturitné vysvedčenie so samými jednotkami, lebo absolvovali školu života na výbornú. Som hrdá aj na koordinátorku projektu, na naše gymnázium a na našich žiakov.“

2022 020

Seniorom v Novom domove dobrovoľníci počas uplynulých štyroch mesiacov vypĺňali voľný čas, posedeli s nimi, rozprávali sa a ponúkli svoje uši nielen pri spoločenských či kartových hrách. Venovali sa aj imobilným klientom, ktorí sú odkázaní na pomoc iných. Vzali ich na prechádzky do blízkeho okolia. Spolu s našimi seniormi si kreslili, vyskúšali spoločne servítkovú techniku, maľovali kraslice na Veľkú noc a mnohé iné. Úspešné bolo aj usporiadanie majálesu s hudbou a športovými aktivitami.

snimka

Štvrtkové podujatie bolo teda záverečným stretnutím. Môžeme však smelo skonštatovať, že získaná dotácia vo výške 467 eur naozaj úspešne spojila seniorov a mládež. Dobrovoľníci z nášho gymnázia strávili spoločné chvíle so seniormi zo zariadenia Nový domov. A nielen to. Získali nový pohľad na našich starkých a tiež motiváciu k aktívnej dobrovoľníckej činnosti. Určite to bola pre mladých z gymnázia cenná skúsenosť, ktorá prehĺbila ich empatiu a naučila, že to najdrahšie, čo máme je čas.

-fec-

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter