Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum
Vyhľadať
Close this search box.

KST Slávia Stropkov si tentokrát vzal na mušku vrch Kremenec

kst slavia

Nová Sedlica – skládka pod Kýčerou – sedlo pod Temným vŕškom – Stužická rieka – Kremenec – Kamenná lúka – Hrúbky – Čierťaž – Sedlický rybník – Nová Sedlica

Turisti KST Slávia Stropkov usporiadali opäť jedinečný výstup tentokrát na vrch Kremenec (1221 m n. m.) z Novej Sedlice, kde sa nachádza ikonický domček Deduška Večerníčka. Výstupom na vrch Kremenec sme sa teda dostali na najvýchodnejšie položený bod Slovenska a zároveň na najvyšší bod Bukovských vrchov. Na najvyššom bode Kremenca na území Slovenska, ktorý má nadmorskú výšku 1 207,7 m n. m., sa nachádza žulový hraničný stĺp označujúci trojhraničie Slovenska, Poľska a Ukrajiny.

kst3
Ikonický domček deduška Večerníčka.

Túra začínala v spomínanej Novej Sedlici odkiaľ sme sa po červeno značenom turistickom chodníku vybrali prudkým stúpaním hore až na drevoskládku pod Kyčerou (525 m n. m.), kde sme sa trocha vydýchali. Po približne hodine chôdze sme vstúpili do dlho očakávaného pralesa Stužica. Všade navôkol bolo mŕtve drevo, obrovské buky a zurčiaca riečka, miestami sa človek skutočne cítil ako v „múzeu stromov“. Tie mali kadejaké tvary a ak pustil človek fantáziu na „špacír“, vidieť sme mohli obrovskú sovu a iné podivné tvory, ktoré vytvárali jedinečnú atmosféru.

kst9
Nádherné múzeum stromov…. doslova.

Ďalšie stúpanie nás už priviedlo priebežne na hrebeň, kde sa nám pod nohami objavovalo čoraz viac skál a kameňov. Po spoločnom fotografovaní a dobrom zaslúženom obede na vrchu Kremenec sme sa všetci členovia KST Slávia Stropkov vybrali ďalej po hrebeni na Čiertaž (1071 m n. m.) cez Kamennú lúku (1201 m n. m.). Cestou sme ešte narazili na pomník sovietskeho dôstojníka Gladyševa. Odtiaľ sme prešli na zelenú značku. Klesanie z hrebeňa nebolo jednoduché, miestami bolo naozaj dosť strmé a kolená dostali zabrať.

kst6
V Stužickom pralese.

Netrvalo dlho a čo chvíľa sme sa ocitli pri Sedlickom rybníku, odkiaľ to bol späť do dediny Nová Sedlica už iba malý kúsok. Príjemne unavení s množstvom nových zážitkov a dobrých 20 kilometrov v nohách sme sa pobrali späť do Stropkova. V hlavách už však máme plány na ďalšie výlety do čarokrásnej slovenskej prírody. V lete sa určite tešíme na obľúbenú akciu Hrady Východu. Sledujte nás na facebooku alebo na našej webovej stránke http://kstsp.szm.com/

-fec-

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter