Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum

Katarína Jurčišinová má kreativity na rozdávanie

„Rada by vytvorila doplnky pre konkrétnu módnu návrhárku“

Katarína Jurčišinová, ktorá pochádza zo Stropkova, mala už odmalička veľmi blízky vzťah k umeniu. Navštevovala niekoľko základných umeleckých škôl, kde od základov rôznych výtvarných techník trénovala aj trpezlivosť a disciplínu. Pri výbere strednej školy dlho nepremýšľala a podala si prihlášku na Školu úžitkového výtvarníctva v Košiciach, ktorá sa po čase premenovala na Školu umeleckého priemyslu. Vyštudovala v odbore propagačná grafika. Dnes sa okrem iného venuje výrobe rôznych zaujímavých výrobkov určených na rôzne príležitosti. Najčastejšie však vyrába svadobné sety pre nevesty, ktoré obsahujú niekoľko produktov.

Katka pracuje ako brand manager

Po skončení stredoškolského štúdia prijali Katku na Fakultu umení, ktorá spadá pod Technickú univerzitu v Košiciach. Tu vyštudovala bakalársky stupeň v odbore Dizajn. „Zaujímavosťou je, že počas štvorročného štúdia prejdete všetkými ateliérmi, resp.odvetviami dizajnu, ako napríklad industrial dizajn, interiérový dizajn, grafický dizajn (ateliér vizuálnej komunikácie), ateliér dizajnu inovácia,“ priblížila v úvode nášho rozhovoru. Magisterské štúdium absolvovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v odbore Industrial design (pozn. redakcie – v ročníku bolo len päť študentov) pod vedením doc. Ferdinanda Chrenka, akademického sochára, ktorý patrí medzi najuznávanejších slovenských dizajnérov, ktorý získal niekoľko národných cien za dizajn. Naša rodáčka momentálne pracuje v StartUpovej firme ako brand manager. Táto firma sa špecializuje na Pet Biznis.

V minulosti sa venovala výrobe nábytku na zákazku

Katka sa po skončení vysokej škole intenzívne venovala výrobe multifunkčných nábytkov. „Keďže výroba nábytku a hlavne toho na zákazku, je finančne náročná a na Slovensku nedocenená, momentálne sa mu nevenujem. Počas výšky som vyskúšala rôzne zamestnania. Navrhovala som mobilné hry vo firme Inlogic Software, pracovala som ako food stylista pre firmu Hammer Agency, ktorej najväčším klientom bol obchodný reťazec Tesco,“ prezradila a dodala, že jej srdce si získalo košické kvetinárstvo Garomi. Aj vďaka tejto práci sa začala viac zaujímať o aktuálne trendy vo floristickom svete.

O Katkinu prácu je veľký záujem.

Najviac ju zamestnáva výroba kvetinových doplnkov

V roku 2017 si založila vlastnú značku pod názvom Kvetinové čelenky Katarína Jurčišin. Najviac sa venuje výrobe kvetinových doplnkov. Táto záľuba nezahŕňa len samotný proces výroby kvetinových doplnkov, ale popri tom sa venuje aj fotografii a grafickému dizajnu. „Logo značky som si navrhla sama a väčšina fotiek, ktoré sa nachádzajú na stránke, som odfotila taktiež ja. Pri propagovaní novej kolekcie alebo nových produktov spolupracujem aj s fotografmi, ktorí sa po čase stali aj mojimi kamarátmi.“ Katka nemá rada stereotyp. Ak si potrebuje oddýchnuť od kvetov, maľuje personalizované rifľové bundy na zákazku alebo pečie cheesecaky a aranžuje kytice pre známych.

Vyrába aj obojky pre psíkov

Kvetinové doplnky od Katky sú vhodné na akékoľvek príležitosti, ako napríklad svadby, plesy, tématické večierky alebo rodinné fotenie. Najčastejšie však vyrába sety pre nevesty, ktoré obsahujú niekoľko produktov (pierka pre ženíchov, náramky a venčeky pre družičky, venček na radový tanec a podobne). „Kvetinové doplnky tvorím z konkrétnych kvietkov. Výrobky prispôsobujem šatám či výzdobe. Je pre mňa dôležité, aby bol zákazník spokojný, aby som vyhovela predstavám a premenila jeho sny na skutočnosť.“ Umelkyňa sa v súčasnosti najviac venuje výrobe kvetinových obojkov pre psíkov a keïže sa aktuálne pohybuje v Pet biznise, pozoruje aj psíčkarskú komunitu. „Obojky si väčšinou zadovážia zákazníci, ak sa chystajú na rodinnú oslavu či fotenie. Musím však povedať, že častokrát sú psíci aj hosťami na svadbách svojich majiteľov,“ objasnila s úsmevom a doplnila, že v takýchto prípadoch vytvára obojok na mieru, ktorý je zladený s kyticou nevesty a celkovo so svadobnou výzdobou. „V minulosti som zapožičala kvetinové obojky pre fotografku, ktorá spolupracovala s útulkom. Psíkovia sa fotili v kvetinových obojkoch a vznikla tak kampaň zameraná na adopciu psíkov.“

Výroba čelenky zaberie približne dve hodiny

Zaujímalo nás, aké spôsoby či metódy využíva Katka pri výrobe svojich produktov. „Čo sa týka kvetinových doplnkov, všetko je individuálne a záleží od konkrétneho druhu. Pri výrobe kladiem veľký dôraz na kvalitu a autentickosť. Výberu materiálu preto venujem špeciálnu pozornosť. Snažím sa, aby boli moje výrobky na nerozoznanie od živých kvetov. Najčastejšie používam textílne kvety a umelé doplnky určené k aranžovaniu vďaka ich životnosti.“ Životnosť jej produktov je desať až pätnásť rokov. Pri primeranej manipulácii máte doma originálny dizajnový kúsok, ktorý vám ostane na celý život. Všetky čelenky a venčeky sú jedinečné. „Každý typ čelenky vyrábam len po jednom kuse. Výroba čelenky mi zaberie približne dve hodiny. Samozrejme, niektoré vyrábam aj dlhšie. Všetko záleží od veľkosti, počtu kvetov, stužiek a podobne,“ priblížila.

Naša rodáčka má vždy otvorenú myseľ

Príroda, rôzne floristické časopisy alebo internetové stránky sú to, z čoho Katka čerpá inšpiráciu. „Ak som niekde v zahraničí, vždy navštívim kvetinárstvo alebo dizajnový obchod. Je potrebné mať len otvorenú myseľ a nasávať atmosféru, prostredie a ľudí ako špongia.“ Pri výrobe produktov ju väčšinou namotivuje nákup nových kvetov vo veľkosklade. „Keď vidím toľko rôznych kvetov a farieb, je to pre mňa niečo úžasné. Pri tvorení ma fascinuje najmä celkový proces od objednávky, cez nákup tovaru, výrobu až po hotový produkt. Teším sa aj na jednotlivé fotenia a prezentáciu na sociálnych sieťach. A, samozrejme, vždy sa teším na reakciu zákazníčky.“

Jej výrobky oslovili aj editorku časopisu

Každý umelec zvykne mať vo svojej tvorbe niečo, na čo sa najviac teší. Túto otázku sme teda položili aj my. „Najviac som hrdá na veci, ktoré som vytvorila počas vysokoškolského štúdia. Napríklad moja bakalárska práca (multifunkčná komoda warm UP) a diplomová práca (multifunkčná detská jedálenská stolička ANNA) patrí medzi 30 najlepších záverečných prác krajín V4 v projekte s názvom International Graduation Projects. Moja spomínaná diplomovka bola nominovaná na Národnú cenu za dizajn v kategórii študentský dizajn. Tieto produkty boli súčasťou niekoľkých prestížnych výstav, ako napríklad Vienna design week, Design week Lithuania, Design week Zlín, Design week Bratislava, Graduation Project Czieszyn. Čo sa týka kvetinových doplnkov, mám obrovskú radosť z každej jednej veci, ktorú vytvorím a ktorú si ľudia odo mňa kúpia. Je to skvelý pocit, keď viete, že to, čo robíte, má zmysel a ľudia sa z toho tešia.“ Katka bola hrdá aj na svoje prvotné doplnky, ktoré oslovili editorku časopisu MADAM Eva a stali sa tak súčasťou módneho tutoriálu.

„Beriem to ako psychohygienu“

Jej výrobky môže verejnosť vidieť na FB stránke, ktorú nájdete pod názvom „Kvetinové čelenky Katarína Jurčišin“ alebo na instagrame „kvetybyjurcisin“. „Keďže prevažnú časť mojej tvorby tvorí zákazková výroba, na stránke nájdete produkty, ktoré boli vytvorené na zákazku. So zákazníkmi komunikujem prostredníctvom sociálnych sietí alebo telefonicky. Momentálne pripravujem stránku, kde sa bude možné objednať kvetinové doplnky prostredníctvom eshopu. Musím podotknúť, že táto moja záľuba nie je môj full time job. Beriem to ako moju psychohygienu, pri ktorej si oddýchnem a utriedim myšlienky.“

V závere nášho rozhovoru nás zaujímalo, či má Katka nejaký sen, ktorý súvisí s jej záľubou. „Rada by som vytvorila doplnky pre konkrétnu módnu návrhárku a jej kolekciu. V minulosti som mala podobnú skúsenosť v kvetinárstve, kde sme vytvárali kvetinové masky, ktoré boli súčasťou módnej prehliadky Jitky Klett – jarná a letná kolekcia, ale aj línia na jeseň a zimu 2016/2017. Tam som si uvedomila, ako malý detail dokáže dotvoriť celkový dojem konkrétneho modelu. Mám rozpracovaných niekoľko projektov, ktoré by som si ešte nechala pre seba,“ uzavrela.

-red-

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter