Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum

COVID automat – pravidlá a výnimky zo zákazu vychádzania účinné od 3. mája

Opatrenia proti pandémii sa od pondelka 3. mája 201 zmiernia. Zmeny schválila vláda 28. apríla. Prísnejšie pravidlá treba dodržiavať v tzv. bordových okresoch s vážnejšou epidemickou situáciu, v ktorých platí zákaz vychádzania ako doteraz od 5. do 1.  hodiny. V ružových a červených okresoch platí len večerný zákaz vychádzania – od 21. do 1. hodiny.

Celodenný zákaz naďalej platí na cestu na zahraničnú dovolenku. Negatívny test na nepotrebujú žiaci do školy v žiadnom okrese.
V tzv. červených a ružových okresoch už cez deň do 21. hodiny nie je obmedzený pohyb, keďže v tomto čase neplatí zákaz vychádzania. Môžu sa v nich konať aj kultúrne podujatia. Nie je potrebný ani test do obchodov, na terasu reštaurácií, do fitnescentra či na úrady. Do práce sa bude vyžadovať test v týchto okresoch až po 21. hodine.

Okres Stropkov prešiel do ružovej zóny, Svidník ostáva v červenej

Vláda SR schválila v rámci COVID automatu rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti. Od budúceho pondelka (3. 5.) nebude podľa COVID automatu ani jeden okres v čiernej fáze. V bordovej fáze ich bude desať, červených bude 60 a v ružovej fáze ich bude deväť.

Okres Stropkov už nebude v červenej zóne, ale prechádza do rúžovej. Za aktuálny týždeň bolo v tomto okrese potvrdených 17 ochorení, z toho 11 PCR testom a 6 antigénovým testom.

Okres Svidník zostáva v červenej zóne. V tomto týždni sme zaznamenali 75 prípadov ochorenia, z toho 47 PCR testom a 28 antigénovým testom. V okrese Svidník zaznamenávame nárast počtu ochorení v porovnaní s predchádzajúcim týždňom skoro o 50%. Ochorenia sa šíria najviac v rodinách, zaznamenali sme 10 rodinných výskytov a 4 importované ochorenia z Chorvátska a Slovinska. Ochorenie bolo potvrdené aj na 3 základných školách v okrese Svidník, a to u dvoch žiakov a jedného pedagogického pracovníka. Najviac ochorení bolo hlásených v mestách Svidník a Giraltovce, ale aj v obciach Ladomirová, Krajná Bystrá, Cernina, Rovné, Okrúhle a Kalnište.

Základná zmena sa týka platnosti Ag testu. Na cestu do práce je v rúžovom okrese potrebné potvrdenie zamestnávateľa a negatívny test, ktorý nie je starší ako 21 dní. Doteraz to bolo 14 dní, čo zostáva v platnosti pre okres Svidník.

Upozorňujeme občanov na dodržiavanie opatrení. I keď dochádza k uvoľňovaniu opatrení, je potrebné ich dodržiavať a byť zodpovední voči sebe a ostatným. Najlepším riešením ako zvládnuť pandémiu je dať sa zaočkovať, preto využite túto možnosť.

MUDr. Ingrid Senajová, MPH
RÚVZ Svidník

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter