COVID automat – pravidlá a výnimky zo zákazu vychádzania účinné od 3. mája

Opatrenia proti pandémii sa od pondelka 3. mája 201 zmiernia. Zmeny schválila vláda 28. apríla. Prísnejšie pravidlá treba dodržiavať v tzv. bordových okresoch s vážnejšou epidemickou situáciu, v ktorých platí zákaz vychádzania ako doteraz od 5. do 1.  hodiny. V ružových a červených okresoch platí len večerný zákaz vychádzania – od 21. do 1. hodiny.

Celodenný zákaz naďalej platí na cestu na zahraničnú dovolenku. Negatívny test na nepotrebujú žiaci do školy v žiadnom okrese.
V tzv. červených a ružových okresoch už cez deň do 21. hodiny nie je obmedzený pohyb, keďže v tomto čase neplatí zákaz vychádzania. Môžu sa v nich konať aj kultúrne podujatia. Nie je potrebný ani test do obchodov, na terasu reštaurácií, do fitnescentra či na úrady. Do práce sa bude vyžadovať test v týchto okresoch až po 21. hodine.

Okres Stropkov prešiel do ružovej zóny, Svidník ostáva v červenej

Vláda SR schválila v rámci COVID automatu rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti. Od budúceho pondelka (3. 5.) nebude podľa COVID automatu ani jeden okres v čiernej fáze. V bordovej fáze ich bude desať, červených bude 60 a v ružovej fáze ich bude deväť.

Okres Stropkov už nebude v červenej zóne, ale prechádza do rúžovej. Za aktuálny týždeň bolo v tomto okrese potvrdených 17 ochorení, z toho 11 PCR testom a 6 antigénovým testom.

Okres Svidník zostáva v červenej zóne. V tomto týždni sme zaznamenali 75 prípadov ochorenia, z toho 47 PCR testom a 28 antigénovým testom. V okrese Svidník zaznamenávame nárast počtu ochorení v porovnaní s predchádzajúcim týždňom skoro o 50%. Ochorenia sa šíria najviac v rodinách, zaznamenali sme 10 rodinných výskytov a 4 importované ochorenia z Chorvátska a Slovinska. Ochorenie bolo potvrdené aj na 3 základných školách v okrese Svidník, a to u dvoch žiakov a jedného pedagogického pracovníka. Najviac ochorení bolo hlásených v mestách Svidník a Giraltovce, ale aj v obciach Ladomirová, Krajná Bystrá, Cernina, Rovné, Okrúhle a Kalnište.

Základná zmena sa týka platnosti Ag testu. Na cestu do práce je v rúžovom okrese potrebné potvrdenie zamestnávateľa a negatívny test, ktorý nie je starší ako 21 dní. Doteraz to bolo 14 dní, čo zostáva v platnosti pre okres Svidník.

Upozorňujeme občanov na dodržiavanie opatrení. I keď dochádza k uvoľňovaniu opatrení, je potrebné ich dodržiavať a byť zodpovední voči sebe a ostatným. Najlepším riešením ako zvládnuť pandémiu je dať sa zaočkovať, preto využite túto možnosť.

MUDr. Ingrid Senajová, MPH
RÚVZ Svidník