Američan Dennis George Brezina si zamiloval Slovensko!

Som hrdý na svoje slovenské korene a Slovensko je pre mňa druhý domov.

Dennis George Brezina žije od narodenia v USA, no je hrdý na
svoje slovenské korene a slovenské tradície. Zamiloval si našu krajinu a podarilo sa mu objaviť svoju stratenú rodinu. Tento článok napísal a preložil sám George Brezina, ktorý študuje slovenčinu každý deň.

„Ahoj! Minulý rok som mal to šťastie, že som cestoval po krásnej krajine Slovenska a veľmi rád by som sa s Vami podelil o svoje dojmy z tejto krajiny z pohľadu Američana so slovenským pôvodom. Som veľmi vďačný za to, že mám takúto možnosť zdieľať informácie o svojom živote, mojich slovenských koreňoch, cestách a láske k Slovensku. Ja Dennis George Brezina som sa narodil slovensko-americkému otcovi a poľsko-americkej matke v 50. rokoch v Clevelande v americkom štáte Ohio. Moja vlastná matka zomrela, keď bola veľmi mladá a od 8 rokoch ma vychovávala a starala sa o mňa moja slovensko-americká nevlastná matka, ktorá si ma legálne adoptovala.

Rodičia ma vychovali tak, aby som bol hrdý na svoje Slovenské korene. Zažil som veľa náboženských Slovenských zvykov najmä počas vianočných a veľkonočných sviatkov. Vyrastal som tak, že som na rodinných stretnutiach počul slovenský jazyk, ktorým hovorili moji starí rodičia, rodičia, tety a strýkovia. Počul som: „Jak sa mas? Dobre! “ a „Na zdravie“ mnohokrát počas môjho dospievania. Som veľmi vďačný za to, že som mal tieto skúsenosti ako dieťa, pretože mi to poskytlo spojenie so svojimi koreňmi a so „starou krajinou“.

Môj starý otec Jan Brezina sa narodil a vyrastal v Chotči na Slovensku v čase, keď vládlo Maďarsko. Ako mladý muž vraj žil vo Svidníku a v Bardejove, kde pracoval v obuvníckej továrni. V roku 1917 emigroval sám do USA a usadil sa v štáte Pennsylvania, kde pracoval v uhoľných baniach. Moja stará mama sa narodila a vyrastala v Šarišských Dravciach a emigrovala s matkou, otcom a súrodencami do Pensylvánie v roku 1910. Rovnako ako môj starý otec žili v uhoľnom meste, kde žilo a pracovalo veľa Slovákov. Stará mama pomáhala prevádzkovať penzión pre slovenských baníkov a tu sa stretla s mojím dedkom. Môj starý otec jej povedal: „Pracuješ príliš tvrdo, vezmi si ma a dám ti ľahký život.“ Vzali sa v roku 1918 a nakoniec sa presťahovali do Clevelandu v štáte Ohio, kde môj starý otec pracoval v oceliarňach. Žili v susedstve Slovákov a mali 7 detí. Netreba dodávať – moja babka to nemala v živote ľahké!

Ako chlapec som zažil starú slovenskú štvrť v Clevelande, kde vyrastal môj otec. Mám pekné spomienky na to keď som v nedeľu chodil do slovenského kostola, do slovenskej pekárne a mäsiarstva. V nedeľu sme chodili navštíviť starých rodičov, tety, strýkov a bratrancov u mojich starých rodičov. Mám spomienky na slepačiu polievku s domácimi rezancami alebo haluškami a na sladké makové rožky, ktoré pripravovala moja babka počas týchto rodinných návštev. Bolo to šťastné obdobie.

Nasledujúci obsah je sprístupnený len prihláseným návštevníkom.

Prihlásiť saRegistrovať