Včera sme si s mojou milovanou polovičkou dopriali obedný piknik v sade za domom. Počasie prialo, slnko hrialo, miestami až príliš, a tak sme si ležali na deke, dávali si syr nakladaný v olivovom oleji a zajedali vynikajúcim celozrným pečivkom. Že dokáže byť vesmír občas trošku zlomyseľný sme zistili, keď sa po rozhovore o kosení a kosačkách ozvali od susedov obdva dvory prvé tohtoročné stony štvortaktu. Musím priznať, že mi kosačky vadia. To ručanie ma napokon minulý rok vyhnalo aj z príjemnej samoty na okraji poľských Beskýd. Bol tam raj na zemi, kým sa na chaty a chalupy nedohrnuli mešťáci s kosačkami, krovinorezmi, rotovátormi a čert vie čo-ešte -rezmi a -ormi.
Nakrátko strihaný trávnik je tu s nami už niečo vyše stoosemdesiat rokov. Dávno pred rozšírením na predmestia a dedinské dvory začinal ako obranný prvok osamelých statkov, dedín a vidieckych pevností niekedy v čase storočnej vojny v severnom francúzsku a na anglických nížinách. Pasienky oslobodené od kríkov a stromov, udržiavané pravidelným spásaním poskytovali výhľad do širokého okolia. Trvalo ešte pár storočí, kým rozľahlé zatrávnené plochy začali vo francúzsku zastrihávať nožnicami aby na obrovských plochách vynikli kreácie nového druhu umelcov – záhradníkov. Trávnik sa tak stal symbolom bohatstva. Pre bežného človeka nepredstaviteľné plytvanie priestorom, kde by sa dali pestovať potraviny, či pásť dobytok. Z dobre udržiavaného trávnika nevzíde ani seno a je teda dokonalým mrhaním priestorom, časom i peniazmi.
Vynález mechanickej kosačky v polovici devätnásteho storočia trávnik demokratizoval. Jeho plocha sa začala rozširovať úmerne s pokrokom priemyselnej revolúcie. Kone a voly nahradili autá a traktory. Odrazu nebolo pre koho udržiavať pastviny a senné lúky. Hospodársky dvor sa zmenil na dvor. A neúrodná zelená plocha sa zo symbolu bohatstva stala symbolom úspechu majiteľa, ktorý sa už nemusí lopotiť v poľnohospodárstve, je pokrokový a má svoje okolie pod kontrolou. Samozrejme malé trávničky, drobné zelené plochy dvora sú fajn a starostlivosť o ne je skôr spríjemnením sobotného popoludnia, no stámetrové plochy ničoho mi ako dôkaz pokroku nepripadá.

10 tipov na zelený trávnik
Upratať a vyčistiť
Po zime je z trávnika potrebné odstrániť akýkoľvek organický materiál, ktorý by v ňom dokázal zadržiavať vlhkosť, či samovoľným rozkladom dopĺňať pôde živiny.
Prevzdušniť
Prevzdušnená pôda príjma viac kyslíku. Vďaka tomu dochádza na masívne vyčerpávanie organických a minerálnych živín, no pôda je krátkodobo výnosnejšia.
Pohnojiť
na hnojenie sa vynikajúco hodí minerálny prach, kompost či konský hnoj. Mínusom je, že sú zadarmo a poriadny záhradník preto iste radšej pristúpi na niektorú drahší chemický variant. Plusom tu je otrava spodných vôd, čo poteší najmä majiteľov trávnikov v blízkosti vodných zdrojov odkiaľ čerpajú pitnú vodu.
Aplikovať postrek
Nieje nič krajšie ako vyjsť si v nedeľné ráno na dvor a z plných pĺuc sa nadýchnuť výparov ftalátov a chloridov z herbicídu, ktorý sa zo zeme dvíha spolu s rannými lúčmi. Pri týchto prípravkoch platí, že správny hospodár vie, že podozrenie na rakovinotvorné účinky nie je ešte dokázanou kauzalitou a podporuje pracovné miesta akcionárov chemických závodov. Na trávniky sacelosvetovo spotrebuje viac chemických postrekov ako na všetky druhy poľných plodín dohromady.
Zavlažiť
Na údržbu trávnikov sa v niektorých častiach sveta spotrebuje odhadom takmer 70% všetkej pitnej vody. Netreba preto zaostávať a pokiaľ ste hrdým vlastníkom nezmyselného kusa spálenej zeme je dobre polievať ju pitnou vodou výdatne a často.
Zbaviť buriny
Prednosťou dokonalého trávnika je, že je z pohľadu biodiverzity prakticky mŕtvou plochou, kde sa nechce zdržiavať hmyz ani drobné živočíchy. Z trávnika treba preto poctivo odstraňovať akékoľvek užitočné byliny. Nevraviac o tom, že jarný púpavový šalát sa dá kúpiť chemicky ošetrený v nákupnom reťazci rovnako ako žihľavový čaj a netreba týmito rastlinami zbytočne podporovať včely ani iné opeľovače. V zaburinenom trávniku sa tiež veľmi nevynímajú plastové kvety a celkový dojem môže pôsobiť chaoticky a neesteticky.
Počkať a pokosiť
Trávy sú rastlinným druhom, ktorý sprevádza ľudstvo od nepamäti. Patria medzi ne obilniny, ryža i kukurica. Hlavnou funkciou nášho trávnika je ale zaberanie priestoru. Jedine pravidelným kosením zabezpečíme, že trávnik sa nebude dať využiť ani ako podstielka pre zajace. Zároveň podporíme odparovanie vlahy a môžeme tak plytvať vodou častejšie.
Vybavenie
Vertikutátor, kosačka, krovinorez, vyžínač. Benzínový záhradný vysávač a fukár. Hnojivo a pesticídy. Voda. Veľa vody. A hodiny a hodiny práce za ktoré je nám odmenou prehriata vysušená plocha z ktorej stúpajú za horúcich letných dní výpary jedov.
Vyššie spomínané typy myslíme samozrejme viacmenej recesisticky, a trochu vážne. Rozsiahle ozdobné trávniky bez života sa právom zaradzujú medzi vážne environmentálne problémy. Len v USA sa za jeden rok pri dopĺňaní paliva do kosačiek vyleje niečo cez 64 miliónov litrov benzínu. Je to o 50% viac, ako uniklo pri potopení ropného supertankera Exxon Valdez. Hektár trávnika vyprodukuje za rok toľko skleníkových plynov ako prelet prúdového lietadla nad polovicou planéty.

Na záver poviem asi toľko, že kosa je zadarmo, vydrží bez mechanika po niekoľko generácií a naklepať ju je jednoduchšie ako by sa zdalo. Nehučí, nesmrdí, nepotrebuje benzín ani elektrinu a ešte pri jej používaní spravíte niečo pre svoje zdravie. A ak sa s ňou naučíte narábať, máte to rýchlejšie ako s kosačkou. Dlhšie steblá slúžia ako vinikajúci mulč, ktorý neplesnie a máte ho do záhrady zadarmo. A kto začne kompostovať, tomu odpadnú náklady na každoročné nákupy zeminy do kvetináčov. Skrátka, po stoosemdesiatich rokoch sa ukazuje, že ten anglický trávnik až tak úžasná vec nieje.
-w-