Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum
Vyhľadať
Close this search box.

Bocian – viacnásobný rekordér

Kto by sa netešil na príchod jari? Dni sa predlžujú, slniečko nás zohrieva teplejšími lúčmi, v záhradách už počuť aj vidieť včely poletujúce okolo kvitnúceho šafránu. Avšak k úplnej jarnej idylke ešte niečo chýba. Určite sa aj medzi vami nájdu takí, ktorí si mesiac marec každoročne spájajú s príletom bocianov a iných druhov migrujúcich operencov.

A verte či nie, prvý zaregistrovaný bocian na Slovensku je už ´doma´ na hniezde v Nižnej Olšave! Z ďalekej Afriky meral cestu dlhú až do 10 000km a dorazil už 6.marca. A čo je ešte zaujímavejšie, že toto prvenstvo si udržal už druhýkrát po sebe, lebo minulý rok doletel ešte skôr, a to 26.2.2019! Veľké poďakovanie patrí starostovi Ing. Igorovi Madzinovi, ktorý patrí  pravidelným spravodajcom na webovej stránke www.bociany.sk už od roku 2004. Vďaka jeho záujmu dnes vieme, že tento bocianí pár doteraz vyviedol 39 mláďat a až štyrikrát mali 4 mláďatá.

Ak patríte k tým šťastlivcom, že bocian si vás vybral za susedov, alebo ak aspoň pravidelne chodievate okolo nejakého hniezda, prosíme vás, všímajte si, kedy k vám doletí prvý bocian a určite nezabudnite zapísať dátum príletu do vašej obce na spomínanú webovú stránku. Pomôžete získať ucelený pohľad na prílety bocianov v našom regióne a tiež ´vaše´ hniezdo bude mať mini kroniku príletov.

Oliver a Ľudmila Reiterovi

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter