smahu správy

V Stropkove sa konali oslavy stého výročia organizovaného včelárstva na Slovensku

V dňoch 29. až 30. novembra sa v meste Stropkov konali slávnosti medu – Stropkovské dni medu. Podujatie každoročne organizuje Slovenský zväz včelárov Slovenska ZO Stropkov v spolupráci s mestom Stropkov.

Súčasťou 13. ročníka bolo aj sté výročie založenia včelárskych spolkov na Slovensku. Do výtvarnej súťaže Včely a včelári očami detí i súťaž o najkrajší medovník, ktorá k tomuto podujatiu neodmysliteľne patrí, sa zapojilo aj tento rok až 172 detí a dospelých. Súčasťou podujatia bola tiež konferencia o včelárstve.
Tohtoročné medové slávnosti podporil svojou návštevou aj predseda Slovenského zväzu včelárov na Slovensku Milan Rusnák, predseda SZV ZO Stropkov G. Foťko, nechýbal tiež primátor mesta Stropkov O. Brendza, dekan rímsko-katolíckej farnosti Najsvätejšieho Tela Pána Miroslav Kyšeľa, zástupca Okresného úradu, zástupcovia škôl a školských zariadení, ako aj spoločenských organizácií v meste.
„Opäť po roku sa stretávame v našom kultúrnom stredisku pri príležitosti tohto dvojdňového sviatku nášho mesta i okresu pri príležitosti 13. ročníka Stropkovských dní medu. Tento ročník je pre nás významnejší o to viac, že nás poctil svojou účasťou najvyšší predstaviteľ včelárov predseda M. Rusnák a tiež preto, že je spojený so 100. výročím založenia včelárskej tradície na Slovensku,“ povedal v úvode primátor O. Brendza.
„Som veľmi rád, že ste ma pozvali do Stropkova. Som tiež veľmi rád, že ste sa zúčastnili tejto akcie. V minulosti bol veľký problém v tom, že slovenskí včelári nemohli písať a vydávať knihy vo vlastnej slovenčine. Určite ste sa stretli v histórii svojho vzdelávania v škole s menami ako Štefan Závodník a Juraj Fándly, po ktorých sú pomenované aj medaily. V roku 1919 boli založené spolky v čase, keď prebiehala v Bratislave vojna o Petržalku, 300 metrov od tohto miesta zasadali ľudia – včelári s veľkou odvahou a založili si spolok,“ poučil nás o histórii M. Rusnák.
Ako ďalej uvádza, týchto sto rokov prebehlo veľmi búrlivo. Bola tam kríza, bol tam koniec prvej sv. vojny, 2. sv. vojna, národný front a potom táto sloboda, ktorá prišla medzi ľudí. „Sloboda investovania, sloboda dovážania sladkej tekutiny, ktorá nie je medom, sloboda postrekov, ktoré ničia včely. Jednoducho táto sloboda prišla aj s týmito negatívami. Terajší včelári majú veľa problémov, preto sa my včelári tešíme z toho, že ste tu,“ povedal a dodal, že veľké národy ako Germáni, či Rimania skladali básne a balady o včelách a včelích produktoch. Dokonca aj v biblii nájdeme včely.
„Trinásty krát organizujeme toto podujatie. Množstvo prác, ktoré máme, už teraz počítame nie na desiatky, ale na tisícky prác. Naša organizácia v Stropkove vznikla v roku 1936, tohto roku máme teda 83 rokov. Založili ju učitelia p. Staško so Stropkovčanmi, ktorí vytvorili maličkú skupinku 4 včelárov, postupne sa pridávali ľudia z okolitých dedín a my fungujeme dodnes,“ uviedol G. Foťko a dodal, že včelárstvo nie je jednoduchá záľuba, je to predovšetkým tvrdá práca. „Robíme to kvôli tomu, aby sme si vychovali svojich nástupcov. Práve medzi vami deťmi sú naši nástupcovia, ktorí budú chovať včielky, pretože niet užitočnejšieho živočícha na zemeguli ako je včielka. Už A. Eistein povedal, že ak uhynie včela, do štyroch rokov vyhynie aj ľudstvo. Chválabohu nemáme také problémy, ako majú okolité štáty, či južné Slovensko. Nepadajú nám včely, máme aké také výnosy medu, niekde väčšie, niekde menšie, niekde veľmi veľké, no máme jednu veľkú vec, ktorú nám môže závidieť celá okolitá Európa,“ povedal.
Ako ďalej dodáva v Stropkove máme čisté životné prostredie, po blízku nemáme žiadnu chemickú fabriku, čo je devíza, pretože práve preto budú naše včely ešte dlho žiť.
Nasledovalo vyhodnotenie výtvarnej súťaže Včely a včelári očami detí a súťaže o najkrajší medovník. Všetky práce hodnotila a vyberala odborná porota v zložení – predseda poroty D. Križanovský, členkami poroty boli K. Gombárová a A. Madzinová.
Regionálna zložka slovenského zväzu včelárov Prešovský kraj, ZO Slovenského zväzu včelárov v Stropkove udelilo pamätnú medailu rímsko-katolíckej farnosti Najsvätejšieho Tela Pána v Stropkove pri príležitosti stého výročia založenia včelárskych spolkov na Slovensku, ktorú osobne prevzal dekan našej rímsko-katolíckej farnosti M. Kyšeľa.
Predseda Slovenského zväzu včelárov na Slovensku odovzdal Gabrielovi Foťkovi plaketu Juraja Fándlyho za celoživotné dielo pre rozvoj včelárstva. „Včelár G. Foťko ráno, keď vstáva rozmýšľa nad včelami. Večer, keď zaspáva rozmýšľa nad včelami. Žiadnemu včelárovi nikdy nepovedal nie. Skamarátil nás so včelármi z Ukrajiny i z Poľska. Je to výnimočný človek a preto dostáva od SZV najvyššie vyznamenanie za výnimočný výkon a propagáciu včelárstva na Slovensku. Je to môj priateľ,“ povedal M. Rusnák a vyzval všetkých prítomných, aby mu vzdali úctu potleskom.
Predseda SZV ZO Stropkov G. Foťko bol neskutočne dojatý. „V momente preberanie tejto najvyššej medaily som zo seba nedokázal dostať slová. Toto nie je medaila len pre mňa, je to medaila pre všetkých včelárov, ktorí tu boli pred nami, pre celý môj výbor, pretože som mal v živote šťastie získať kolektív vo výbore SZV v Stropkove. Je to pocta aj pre nežijúcich včelárov, ktorých musím v tejto chvíli spomenúť, nebohí J. Bednárik a M. Maruščák, ktorí v podstate dávajú na nás pozor zhora. Je to tiež medaila pre všetkých Stropkovčanov. Ďakujem vám,“ povedal G. Foťko, ktorý svoju radosť i dojatie neskrýval.
Premietal sa tiež krátky film s názvom Včelie kráľovstvo, nasledovala ochutnávka medu, záujemcovia si tiež mohli nakúpiť vianočné medovníky, výrobky z medu i samotný med.
Druhý deň pokračovali oslavy slávnostnou svätou omšou v našom Sanktuáriu. Nasledoval kultúrny program, v rámci ktorého boli udelené pamätné medaily a vyznamenania pri príležitosti storočnice organizovaného včelárstva na Slovensku.

Andrea Fecková | 6. 12. 2019 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 266x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou