smahu správy

Obec Tokajík si pripomenula 75. výročie Tokajíckej tragédie a vypálenia obce

obrazokSpomienkové stretnutie pri príležitosti 75. výročia Tokajíckej tragédie a vypálenia obce sa konalo pri pamätníku Návrat do vypálenej obce dňa 22. novembra 2019. Tragickú udalosť z roku 1944 si obec Tokajík pripomína za prítomnosti zástupcov štátnych orgánov SR, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, škôl a školských zariadení a ďalších inštitúcií. Tokajík navždy ostane mementom vojnových hrôz a symbolom boja proti fašizmu.

„Dnešné stretnutie nie je o politike, ale o realite a spomienke na utrápených tokajíckych ľudí novembra 1944. Súčasne je to aj spomienka na generáciu postupného návratu do civilizácie ľudskej dôstojnosti. Postupného v tomto prípade platí naozaj doslovne, lebo plamene vojny v našej dedinke síce skončili, no utrpenie a smútok nie,“ povedala vo svojom príhovore starostka obce Jana Medvecová a dodala, že počet obyvateľov obce sa už nikdy nevrátil na pôvodný počet a dnes v obci žije len 98 obyvateľov. V súčasnosti žijú už len traja, ktorých otcovia masaker neprežili. Mária Medvecová mala vtedy šesť rokov, Ján Medvec desať a Alžbeta Dančišáková jeden rok.
Múzeum v obci Tokajík bolo otvorené v roku 1984 pri príležitosti 40. výročia Tokajíckej tragédie. V roku 1992 bolo múzeum pre nedostatočný finančný rozpočet zatvorené. Až v roku 2009 boli priestory zmodernizované a múzeum znovuotvorené. Ročne toto múzeum navštívi okolo 2 tisíc ľudí.
Počas júnového výjazdového rokovania Vlády SR bola pre múzeum schválená dotácia vo výške 80 tisíc eur. „Múzeum už potrebuje celkovú vnútornú rekonštrukciu sociálnych zariadení, kúrenia aj technickú modernizáciu,“ priblížila starostka, ktorá je naozaj vďačná za každý schválený príspevok a verí, že spomínaná dotácia nebude poslednou.
Z environmentálneho fondu získala obec dotáciu vo výške 200 tisíc eur, vďaka ktorej bude mať múzeum už čoskoro dokončenú novú strechu, vymenené sú okná a zrealizuje sa zateplenie a výmena vonkajších výplní.
Starostka J. Medvecová sa aj touto cestou chce poďakovať záujemcom o vojnovú históriu, všetkým tým, ktorí šíria myšlienku tohto vojnového konfliktu a návštevníkom i školám a školským zariadeniam z celého Slovenska a ostatným organizáciám, ktorí obec Tokajík i múzeum navštívili a vyjadrili mu aj takýmto spôsobom podporu. Zabudnúť netreba ani Klub slovenských turistov v Stropkove, ktorý každoročne na počesť obetí tokajíckej tragédie, pochodujú z obce Tokajík cez obec Brusnicu až do Stropkova.
Pri tejto príležitosti bolo J. Medvecovej odovzdaná z rúk štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR Ing. Mariána Saloňa bronzová pamätná medaila Ministra obrany SR.
V druhý deň sa každoročne koná „Koncert pre Tokajík“. Niektorí môžu namietať, že sa nehodí smiať sa, či zabávať… no na strane druhej musíme vyjadriť radosť z toho, že napriek tak krutým a vysokým obetiam na ľudských životoch sa vojna skončila, že sa predsa len vrátil život nielen do tejto obce, že sa ľudia môžu tešiť z každodenných radostí a že je im dopriate žiť a vychovávať svoje deti v mieri. Vážme si to!

obrazok obrazok obrazok obrazok

Z brožúry o obci Tokajík (Tokajík – Minulosť a súčasnosť)…

Ustupujúca nemecká armáda mala obec Tokajík zaznačenú vo vojenských mapách ako partizánsky rajón. Sled udalostí a následné odvedenie pod eskortou nemeckých vojakov ozbrojených automatmi, puškami a guľometmi odviedli 34 mužovo 11. hodine cez dedinu pozdĺž potoka Tokajec smerom k obci Brusnica. Mužov postavili do troch radov v dolinke pri potoku asi kilometer a pol od dediny. Pred nešťastných mužov sa postavila čata vojakov s nabitými puškami, automatmi a guľometmi. Následne im bol prečítaný rozsudok smrti: „Ste partizáni! Tokajík je partizánska dedina! Zabíjali ste našich vojakov a podporovali partizánov. Vaša vláda vás odsúdila na smrť!“ Medzi živými akoby zázrakom ostali na žive Michal Medvedz a Andrej Stropkovský. Obidvaja ranení bývali v uhliarskej kolibe. Dňa 22. novembra 1944 Nemci vypálili Tokajík, ostal len kostol a dom na hornom konci dediny. Dňa 30. novembra 1944 oslobodila obec Červená armáda a jej lekári ošetrili ranených Medvedza i Stropkovského. Po návrate z evakuácie požiadali príbuzní obetí o exhumáciu tiel, priali si ich pochovať tradičným spôsobom. Spoločný pohreb sa konal dňa 4. apríla 1945. Po obetiach zostalo 16 vdov a 67 sirôt. Tokajík sa po vojne len veľmi ťažko spamätával. Ľudia žili v chatrčiach. Nebolo síl, chlapov bolo málo a ženské ruky na to nestačili…

Andrea Fecková | 6. 12. 2019 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 406x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou