smahu správy

Mesto Stropkov si pripomenulo 75. výročie jeho oslobodenia

obrazokMesto Stropkov, Okresný úrad v Stropkove a Slovenský zväz protifašistických bojovníkov – Základná organizácia v Stropkove usporiadali spomienkové stretnutie, ktoré sa konalo 28.11.2019 pri príležitosti 75. výročia oslobodenia mesta Stropkov.

Spomienkového stretnutia sa zúčastnili primátor mesta Stropkov O. Brendza, zástupca prednostu Okresného úradu, riaditeľka ÚPSVaR Stropkov V. Burcáková, viceprimátor P. Lehocký a prednosta MsÚ S. Humeník. Pozvanie prijali aj predseda OV SZPB J. Uhrík, predsa ZO SZPB vo Svidníku, poslanci MsZ, žiaci a pedagógovia našich škôl a ostatní pozvaní i nepozvaní hostia, ktorí si slobodu, ktorá bola tak ťažko vybojovaná, nadovšetko vážia.
„Dnes je to presne 75 rokov, čo nás a naše mesto 28. novembra 1944 oslobodili vojaci pod velením podporučíka Vladimíra Sisru od fašistických okupantov,“ povedal v úvode vedúci OŠK Tibor Kubička. Následne sa prítomným prihovoril primátor mesta.
„Vieme aké kruté muky a ťažkú dobu prežívali naši otcovia a starí otcovia. Môže sa zdať, že 75 rokov je dlhá doba, odkedy skončila 2. svetová vojna. Neustále opakujeme to, že je nepochopiteľné a nevysvetliteľné, že v dnešnej dobe aj v našom okrese i v ďalších mestách a obciach na Slovensku, sa ozýva myšlienka extrémizmu a potláčania odkazu druhej svetovej vojny. Je našou povinnosťou, aby sme sa postavili na správnu stranu a aby sme odsúdili takéto prejavy, aby sme odovzdali novej generácii prostredníctvom našich učiteľov a rodín pravú podstatu a pravý odkaz skončenia 2. sv. vojny,“ povedal vo svojom príhovore primátor a dodal, že neexistuje žiadna rodina, ktorej by sa nedotkol konflikt 2. sv. vojny v našom meste a jeho okolí, preto majme stále na pamäti, že sloboda sa veľmi ľahko tratí, ale veľmi ťažko sa o slobodu bojuje a ťažko sa získava. „Nech je odkazom dnešného dňa pre nás všetkých skutočnosť, že každý zo svojej pozície musí urobiť všetko preto, aby sme udržali slobodu a aby sme odsúdili akýkoľvek prejav potlačenia slobody na akejkoľvek úrovni,“ uviedol O. Brendza.
„Nesmieme zabúdať nielen na históriu nášho mesta, ale ani na hrdinstvo tých, ktorí neváhali postaviť sa na odpor hnedému moru – fašizmu, či už so zbraňou v ruke, alebo obyčajným kúskom chleba podanému bojovníkovi. Zaslúžili sa tak o porážku fašizmu a o naše oslobodenie,“ povedal predseda OV SZPB J. Uhrík a vyzval všetkých prítomných, aby nezabudli na všetkých tých, ktorých mená sú napísané aj nenapísané na pamätných tabuliach nielen v Stropkove, ale v celom našom kraji a na celom svete. „Sú to hrdinovia a im patrí naša vďaka a večná sláva,“ dodal.
Po skončení spomienkového stretnutia sa vo vestibule Mestského kultúrneho strediska konala vernisáž výstavy Stalingrad.
foto: Michal Bujdoš

obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 6. 12. 2019 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 231x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou