smahu správy

Kraj udelil najvyššie ocenenia v sociálnych službách

obrazokUznanie pre ľudí, ktorí pracujú s najzraniteľnejšími

Prešovský samosprávny kraj dnes už po deviaty raz odovzdal najvyššie krajské ocenenia v sociálnych službách – Krídla túžby. Ceny za rok 2019 si prevzali traja laureáti v rámci galaprogramu na veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského. Jeho súčasťou bol už tradične koncert bez bariér.

O ocenených v troch kategóriách rozhodli na základe nominácií členovia Komisie sociálnych vecí a rodiny pri Zastupiteľstve Prešovského samosprávneho kraja. Ceny za rok 2019 si z rúk predsedu PSK Milana Majerského prevzali traja laureáti.
V kategórii poskytovateľ sociálnych služieb spomedzi štyroch nominácií získal Krídla túžby Domov pre seniorov v Starej Ľubovni. Zariadenie počas posledných rokov pod vedením riaditeľa Petra Muchu prešlo viacerými pozitívnymi zmenami, ktoré prispeli k skvalitneniu sociálnych služieb. Nepretržitá starostlivosť, kvalifikovaný personál a rodinné prostredie vytvárajú z tohto zariadenia skutočný domov pre ľudí prevažne seniorského veku odkázaných na pomoc iných. V kategórii zamestnanec u poskytovateľa sociálnych služieb si krajské ocenenie spomedzi trinástich nominovaných prevzala Zuzana Oravcová. Zdravotná sestra z Centra sociálnych služieb Zátišie v Snine si uznanie vyslúžila za empatický, vysoko odborný a ľudský prístup ku klientom i za dlhoročnú obetavú prácu v zariadení, ktorom pracuje vyše 30 rokov. Osobitne si navrhovatelia ceny všimli zásluhy pri záchrane života dvoch prijímateľov, ktorým poskytla prvú pomoc.
V kategórii prijímateľ sociálnych služieb komisia rozhodovala medzi piatimi návrhmi. Cena bola udelená Antonovi Michalíkovi z Gréckokatolíckej charity Prešov. Verejnosť ho pozná ako aktívneho distribútora mesačníka Cesta, ale po mnohých osobných skúsenostiach najmä ako vytrvalého bojovníka proti závislosti na alkohole. „Tóno“ sa stal známym aj vďaka niekoľkoročným pochodom po Slovensku, kde sa stretával s predstaviteľmi samospráv, chodil po školách a svojim vlastným príkladom šíril osvetu zdravého spôsobu života a myslenia.
„Krídla túžby sú morálnym ocenením zariadení sociálnych služieb, no predovšetkým ľudí, ktorí pracujú s tými najzraniteľnejšími – s hendikepovanými, ľuďmi v núdzi, seniormi. Je to prejav uznania tejto náročnej profesii, kde viac ako kdekoľvek inde cítiť srdce a oddanosť povolaniu. Napokon si všímame aj klientov, ktorí sú veľkým prínosom a inšpiráciou pre ostatných. Opäť sme svedkami neuveriteľných ľudských príbehov statočnosti, boja s nepriazňou osudu a odhodlania byť užitočným pre druhých, pre svoju komunitu, pre spoločnosť,“ povedal na odovzdávaní cien predseda PSK Milan Majerský.
V aktuálnom 9. ročníku podujatia bola osobitná pozornosť kraja venovaná navyše dvom prijímateľkám sociálnych služieb. Konkrétne Márii Šotkovej z Domova sv. Dominika v Petrovanoch, ktorá sa dožíva v tomto roku významného životného jubilea – 100 rokov a Emílii Fabiánovej z CSS Domov pod Tatrami v Batizovciach, ktorá sa pravidelne umiestňuje na popredných priečkach svetových špeciálnych olympiád v stolnom tenise.
Slávnostné odovzdávanie najvyšších krajských ocenení v sociálnych službách bolo aj tento rok spojené s koncertom bez bariér. V galaprograme sa predstavili klienti zariadení sociálnych služieb z verejného i neverejného sektora z Kežmarku, Levoče, Vranova nad Topľou, Svidníka a Spišského Podhradia. Už tradične išlo o vybrané vystúpenia z regionálnych koncertov, ktoré sa uskutočnili v letných mesiacoch v Tovarnom a Sabinove.
Podujatie Krídla túžby nadväzuje na tradíciu prehliadky Deň bez bariér, ktorého sedem ročníkov pripravila krajská samospráva v rokoch 2003 až 2009. Udeľovanie ocenení je pridanou hodnotou pre zariadenia, pre zamestnancov i prijímateľov, ktorí svojimi výnimočnými úspechmi, kvalitou služieb a prístupom k práci môžu byť príkladom dobrej praxe a motiváciou pre ostatných. Takúto symboliku nesie v sebe aj samotná cena, ide o keramickú plastiku s motívom okrídlenej barly v žltom srdci.
-ts-

obrazok

redakcia | 8. 11. 2019 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 183x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou