smahu správy

Stropkovský jarmok oslávil jubileum

obrazokHlavnými účinkujúcimi boli Jana Kirschner a Hex

V Stropkove sa konal 25. ročník obnoveného jarmoku. Od piatku do nedele sa v meste stretli tisícky návštevníkov, pre ktorých bol pripravený bohatý kultúrny program, množstvo sprievodných podujatí a na svoje si prišli i nakupujúci, keďže na Hlavnej ulici i námestí bolo vyše 150 predajcov.

Rok 2019 je pre Stropkov v mnohom jubilejný. V marci sme oslávili 615. výročie prvej písomnej zmienky, v máji 350. výročie založenia Bratstva sv. škapuliara a tretím jubileom sa pýšil jarmok. Jeho neoficiálnym začiatkom bolo v piatok popoludní tradičné stretnutie partnerských miest Stropkova – poľských Korczyny, Bilgoraja a Ropczyc, Bíliny z Čiech a Novovolynska z Ukrajiny. Slávnostné otvorenie jarmoku sa začalo o šestnástej hodine na Námestí SNP. „Stropkovský jarmok, ktorého tradíciu sme obnovili v roku 1995, je právom hodnotený ako jeden z najatraktívnejších na východe Slovenska. Vďaka za to patrí mojim predchodcom i tímu organizátorov, ktorí za štvrťstoročie dostali jarmok do súčasnej podoby, keď počas prvého augustového víkendu do Stropkova prúdia tisíce ľudí zo Slovenska i zahraničia,“ uviedol primátor Stropkova. Hlavnými účinkujúcimi piatkového programu bola poľská formácia Tolhaje prezentujúca folklórnu hudbu pohraničia v jedinečnom štýle a vrcholom večera bol koncert skupiny Hex. Deti si v piatok popoludní prišli na svoje v interaktívnom predstavení Baby band s pesničkami Fíha a tralala. Sobotný večer patril prešovskej reggae kapele Akustika a vyvrcholil koncertom Jany Kirschner. Počas obidvoch večerov sa po skončení hlavného programu žrebovala bohatá tombola.
Pre motoristov bolo centrum mesta uzavreté od piatkového rána. Uzávierka trvala do nedeľného popoludnia a tranzitná doprava bola presmerovaná cez mestskú časť Bokša. Predajné stánky boli rozmiestnené na ulici Hlavnej, občerstvenie bolo lokalizované na Námestí SNP. Neodmysliteľnou súčasťou jarmoku je obľúbená Ulička remesiel. V tomto roku tam mesto v spolupráci s Podduklianskym osvetovým strediskom vo Svidníku realizovalo projekt Remeslo má zlaté dno. Verejnosť sa mohla oboznámiť a prostredníctvom tvorivých dielní i vyskúšať brašnárstvo, tkanie na krosnách, povrazníctvo, zvonolejárstvo, drevorezbu motorovou pílou i ďalšie tradičné remeslá. Pre najmenších bola v uličke v sobotu popoludní pripravená Papierová tvorivá dielňa, Zábavné popoludnie s Usmievankou a ďalšie pútavé akcie. „V rámci jarmoku sa samozrejme snažíme čo najviac propagovať aj naše mesto. Aj v tomto roku malo v Uličke remesiel svoj stánok Turistické informačné centrum. V ponuke sme mali viacero nových propagačných materiálov a určite najatraktívnejšou novinkou bol razič mincí s motívom Stropkova,“ priblížil primátor. Organizátori sa v tomto roku zamerali aj na praktickejšie novinky. Po dlhých rokoch sa rozhodli nahradiť neestetické chemické prenosné toalety kontajnerom s plnohodnotnými toaletami.
Počas celého jarmočného týždňa sa v meste konali sprievodné podujatia v rámci Stropkovského kultúrneho leta – fotografické výstavy, divadelné predstavenia či vernisáže výtvarníkov, v stredu sa 30 darcov zúčastnilo na Jarmočnej kvapke krvi.
-r-

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok

redakcia | 9. 8. 2019 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 354x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou