smahu správy

Koniec čiernym stavbám na Domaši?

obrazokV apríli minulého roka ostala vodná nádrž Domaša po intenzívnych dažďoch zasypaná odpadom. Situácia nám pripomenula fenomén čiernych stavieb a hovoriť sa dokonca dalo o ekologickej katastrofe, pretože vodná nádrž Veľká Domaša sa nachádza v III. stupni ochrany vodného zdroja Ondava – Kučín.

Na hladine sme vtedy mohli vidieť fľaše od olejov, sprejov, chladničky, plastové tašky, zaplavené latríny i staré automobily, pretože takmer všetky čierne stavby, prístrešky, búdy a iné nelegálne stavby postavené popri brehu sa zosunuli do vody. Už vtedy starosta obce Kvakoviec R. Kapraľ avízoval, že budú síce v boji s čiernymi stavbami nekompromisní, no bez súčinnosti Ministerstva životného prostredia sa situáciu tak skoro nepodarí dať do poriadku.
Na výjazdovom rokovaní Vlády SR v Stropkove, ktoré sa konalo 25. júna, bol tento problém znova na pretrase a premiér P. Pellegrini zaviazal ministra životného prostredia SR v súčinnosti s ministrom spravodlivosti, aby najneskôr do konca septembra pripravili návrh postupu odstraňovania čiernych stavieb. Znamená to teda, že starostovia dotknutých obcí budú mať konečne voľné ruky pri ich odstraňovaní.
„Čo sa regiónu a okresu Stropkov týka, vláda uložila ministrovi životného prostredia a pánu podpredsedovi vlády, aby v spolupráci s ministrom spravodlivosti začali riešiť akútny a vážny problém, ktorý nie je problémom len tohto okresu. Problémom celého Slovenska je ako sa vysporiadať s čiernymi stavbami. Nemám teraz na mysli čierne stavby, ktoré sú používané ako obydlie. Dobre viete, že na vodnej nádrži Domaša už niekoľko rokov sa občania tohto regiónu a príslušného okolia trápia s veľkým množstvom čiernych stavieb, ktoré tam sú. Ide o rôzne chatrče, búdy, rybárske chatky, ktoré sú na pozemkoch Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP). Nemajú žiadne povolenie, sú to čierne stavby a nejakým spôsobom sa dodnes s tým nikto nevie vysporiadať. Ja ako predseda vlády ani ostatní členovia vlády sa nemôžeme uspokojiť, že sa to neriešilo po minulé roky, tak sa to nebude riešiť ani roky nasledujúce, preto vláda uznesením zaviazala podpredsedu vlády a ministra životného prostredia v spolupráci s ministrom spravodlivosti, aby pripravili celkový návrh postupu odstraňovania čiernych stavieb na pozemkoch SVP, konkrétne na vodnom diele Domaša,“ uviedol P. Pellegrini a dodal, že tento dokument bude slúžiť ako nosný a základný návrh postupu celkovo pre všetky štátne organizácie, mestá a obce a spoločné stavebné úrady, aby sa postupne takto vzorovo odstraňovali čierne stavby aj na ostatnom území SR. „Skúsiť by sme to mohli na Domaši. Nebudeme predsa tolerovať, že si niekto na cudzom pozemku postaví búdu a potom sa k nej neprizná. Na druhej strane sa vyhráža, že ak by ju štát, alebo obec na vlastné náklady odstránila, bude žalovať obec, alebo štát za škodu, ktorá mu mohla byť spôsobená, alebo za cennosti, ktoré mohol mať údajne v danej nehnuteľnosti v čase demolácie. Takto to fungovať nemôže, preto pevne verím, že do 30. septembra obdržime konkrétny postup a podľa tohto postupu budeme svedkami odstraňovania týchto čiernych stavieb ešte tohto roku, prípadne začiatkom budúceho roka,. Toto tolerovať nebudeme, aby sa porušoval zákon a ľudia si z toho robili dobrý deň,“ uzavrel premiér P. Pellegrini.

obrazok obrazok

Andrea Fecková | 12. 7. 2019 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 505x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou