smahu správy

Bude 25. ročník Stropkovského jarmoku tým najlepším?

obrazokNovodobá tradícia jarmokov v Stropkove začala v roku 1994, kedy sa konal 1. ročník na ulici Matice slovenskej. V roku 2019 sa bude konať už 25. ročník. Termín konania jarmoku je už tradične stanovený stále na 1. augustový víkend, tak aby nebol v kolízii so žiadnym jarmokom v regióne východného Slovenska. Pre rok 2019 je navrhovaný termín 2. až 4.august.

Kultúrny program v rámci Stropkovského jarmoku bude prebiehať na tribúne na námestí SNP. Program bude vyplnený domácimi folklórnymi a záujmovými súbormi, vo večerných hodinách budú prebiehať po oba jarmočné dni vystúpenia populárnych skupín. Súčasťou programu oboch jarmočných dní budú vystúpenia súborov z družobných miest z Poľskej republiky. Tak ako v minulom roku mesto zabezpečuje aj veľkoplošnú LED obrazovku, ktorá je súčasťou zmluvy na ozvučenie a osvetlenie podujatia.
„Prvý deň je nosným kultúrnym programom skupina HEX a ako doplnenie je pripravená poľská skupina, ktorá sa venuje folk rocku. Druhý deň vystúpi Jana Kirschner so skupinou, nasledovať bude hudobné zoskupenie Akustika z Prešova s asi 12 členmi, ktorá hrá reggae a ska hudbu,“ prezradil L. Dubas.
Vzhľadom na skúsenosti z posledných rokov mesto oslovilo okresné mestá Vranov nad Topľou a Humenné s informáciou o termíne konania jarmoku v Stropkove, so zámerom vyhnúť sa konaniu dvoch obdobných podujatí v blízkych okresných mestách.
Situačne bude jarmok umiestnený na ulici Hlavnej, od križovatky Hlavná – Mlynská, po križovatku Hlavná – Krátka. V celej tejto trase budú rozmiestnené stánky s odevným a textilným tovarom, obuvou, hračkami a drobným priemyselným tovarom. Plocha pred Okresným úradom a chodník v mestskom parku budú slúžiť na umiestnenie stánkov s remeselnými výrobkami, kde sa budú zároveň predvádzať ukážky ľudových remesiel.
Stánky s občerstvením, alkoholickými aj nealko nápojmi, pečenými špecialitami, sú sústreďované na Námestí SNP a budú rozmiestnené po Cintorínskej ulici, od ulice Hlavnej po Zámockú, tak aby sme minimalizovali možnosť poškodenia kamenných dlažieb uhlím, olejom, resp. naftou z vozidiel.
Poslanec MsZ R. Kmiť poukázal na ustavičný problém týchto hromadných akcií, kedy použitý olej zo stánkov s občerstvením končí v kanalizácii. „Mesto nehľadá výhovorky, ale použitý olej je o statočnosti každého jedného predajcu. Darmo my budeme hlásať, že podmienkou predaja u nás je používanie eko nádob a pod., keď to predajca jednoducho nerešpektuje. Chceme založiť tzv. čiernu listinu, kde budeme evidovať neporiadnych predajcov a nebude im viac ponúknuté predajné miesto počas ďalších akcií,“ uviedol primátor O. Brendza.
Poslanec R. Kmiť ďalej navrhol ukladať pokuty predajcom, ktorí nepoužívajú poskytnuté nádoby a zbavujú sa použitého oleja nevhodným spôsobom, na čo primátor reagoval súhlasne, pretože sa jedná o porušenie podmienok pri predaji, teda o priestupok a primátor mesta je za sankcie. Situácia sa bude podľa jeho slov monitorovať aj v súčinnosti s poslancami MsZ.
„Je to štandardná situácia, ktorú evidujeme, no je dôležité zdôrazniť, že mestský podnik Služba poskytuje nádoby na použitý olej. Je však ťažké odsledovať ich používanie u jednotlivých predajcov. Budeme sa snažiť eliminovať to a v nedeľu sa vykoná sanitácia celého námestia,“ uviedol riaditeľ Služby D. Lukáč.
Primátor O. Brendza vyzval všetkých, aby v prípade potreby kontaktovali mestskú políciu, prípadne občianske hliadky.
Tribúnu pre kultúrny program plánuje mesto umiestniť do juhozápadnej časti námestia s čelom orientovaným na severovýchod a priestor pre divákov bude tvoriť kamenná dláždená plocha námestia. Prístup a príjazd súborov a techniky bude zabezpečený zo Zámockej ulice, po miestnych komunikáciách. Ako zázemie pre súbory budú slúžiť prenajaté obytné kontajnery, postavené na zbúranisku rodinného domu rodiny Lehockých.
Nakoľko sa jarmok bude konať na Hlavnej ulici, bude potrebné riešiť uzávierku štátnej cesty 1/15 v prieťahu mestom Stropkov. Konanie jarmoku v navrhovanej lokalite si vyžiada uzatvorenie časti Hlavnej ulice, od križovatky s ulicou Mlynskou, po ulicu Krátku. Ako obchádzkové trasy budú slúžiť okolité miestne komunikácie, ul. Mlynská, Matice slovenskej, Krátka, Petejovská, Šarišská, Bokšanská a Šandalská. Táto zmenená dopravná situácia bude zabezpečená dočasným dopravným značením, odsúhlaseným Dopravným inšpektorátom PZ SR a Okresným úradom Prešov, odborom cestnej dopravy a pozemných komunikácií.
„Dúfam, že sa počasie vydarí a že 25. ročník jarmoku bude jeden z tých najlepších,“ dodal L. Dubas v závere.

obrazok

Andrea Fecková | 12. 7. 2019 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 726x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou