smahu správy

Eko ďalej Domaša?

obrazokČlenovia Sparty o. z. i ostatní dobrovoľníci sa uplynulý víkend i napriek nepriaznivému počasiu pustili do jarného upratovania Domaše, časť Turany n. O. – Petejovce. Občianske združenie SpArt-a vzniklo ešte v roku 2013 a jeho činnosť je zameraná predovšetkým na organizovanie aktivít a podujatí, ktoré vychádzajú z prírodného, kultúrneho i historického bohatstva v našom regióne.

Podujatie Malé jarné upratovanie po prvý krát v tomto roku nieslo podnadpis Malý bezodpadový festival. Vypočuli sme si enviro prednášky, ktoré viedol I. Kleban ml. „Hlavne kvôli tejto prezentácii som sa pred mesiacom vydal na tieto miesta, aby som videl akú spúšť narobili dva mesiace sucha i slabá zima. Povedal som si, že sa pôjdem tiež pozrieť k zdroju toho všetkého, preto som sa vybral aj k ondavskému prameňu až hore k poľskej hranici. Tam som našiel riešenie problému, ktorý sa objavuje z roka na rok čoraz pálčivejšie,“ povedal I. Kleban. Dodal ešte, že sa Domaša kedysi začínala pri Lomnom, teraz je to niekde pri Valkove. „Máme tu stav, kedy je Domaša naplnená na 45%, čiže nie je v nej ani polovica vody a chýba tu cez 80 mil. m3 vody. Objem Domaše za tie roky klesol nánosmi pôdy z povodia o 3 mil. m3. Jedna pätina Domaše je zanesená hlinou. To je 307 mil. m3 ornej pôdy, čo vychádza v priemere na 74 mil. ton a pri cene 13,50 eur za 1 t ornej pôdy to v hrubom vychádza na sumu cca 100 mil. eur, ktorá tu len tak sedí a čaká,“ uviedol I. Kleban ml. a dodal, že lesníci nechávajú potoky v lese a poľnohospodári spôsobujú záplavy. Aj tu je priestor na nápravu a ekologické myslenie, či zamyslenie sa nad dôsledkami konania.
Starosta obce Turany nad O. Ján Jakubov poskytol priestory futbalového ihriska a pre zúčastnených pripravil chutný guláš, ktorý bol skvelou odmenou za vyzbieranie veľkého množstva odpadu.
Je zarážajúce, čo všetko sa podarilo v okolí i na dne Domaše nájsť – hasiaci prístroj, bubon z práčky i kosačky, televízor, veľké množstvo skla a plastových fliaš, slnečník… a mnoho iného. Na niektorých miestach to boli hory odpadu – vyhodené len tak. Naozaj ostával človeku rozum stáť, čo všetko sú schopní ľudia pohodiť do voľnej prírody i vody.
Pripravené boli kreatívne workshopy a súťažilo sa o vecné ceny. Zapisovali a hodnotili sa aj enviro nápady.
Sofia Klebanová pripravila prednášku o tom ako sa správať ekologickejšie a predstavila vhodné a ekologické možnosti spôsobu života. Nechýbalo oboznámenie sa s tým, ako vhodne vyberať a nakupovať kozmetické prípravky, ktoré sú šetrné k nám i prírode. Zamerať by sme sa pri jej nákupe mali hlavne na to ako je produkt testovaný. Dnešný trh ponúka naozaj mnoho eko produktov, zorientovať sa naozaj nie je ťažké.
To ako sa správame k prírode a v konečnom dôsledku aj sami k sebe a ostatným, je len otázkou nastavenia našej mysle a zmeny starých návykov. Aj toto podujatie bolo skvelou ukážkou toho, ako aj my môžeme priložiť ruku k dielu tým, že začneme produkovať menej odpadu používaním kovových slamiek, textilných vrecúšok na pečivo, alebo sa naučíme baliť potraviny do včeloobalov a znížime tak spotrebu tých plastových.

obrazok obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 10. 5. 2019 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 372x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou