smahu správy

Michaela Sušinová získala v Banskej Bystrici zlato

obrazokNaša rodáčka, učiteľka spevu zo ZUŠ F. Veselého v Stropkove a víťazka krajského kola Vansovej Lomničky, Michaela Sušinová získala prvé miesto v umeleckom prednese poézie, ktoré sa konalo uplynulý víkend v Banskej Bystrici. Porote a prítomným sa predstavila s básňou Nenávisť a Terorista od poľskej autorky W. Szymborskej. Toto celoslovenské podujatie každoročne organizuje Únia žien Slovenska s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.

„Celé sa to začalo tým, že som oslovila nášho riaditeľa M. Cimbalu, ktorému som povedala, že chcem skúsiť prednes poézie na Vansovej Lomničke a požiadala som ho o pomoc s prípravou. Párkrát sme sa stretli, vybrali sme text. Zvolili sme si básne poľskej autorky W.Szymborskej Nenávisť a Terorista,ten sa pozerá. Rozhodnutie skúsiť to prišlo len dva týždne pred okresným kolom Vansovej Lomničky u nás v Stropkove,“ priznala M. Sušinová a dodala, že text pochopila hneď na prvý krát, lebo aj ona sama, ako každý iný človek, sa s nenávisťou stretla. Text, s ktorým sa predstavila, vznikol spojením dvoch básni a dostal sa jej pod kožu. Jeho téma nenávisti a teroristických útokov je veľmi aktuálna hlavne v dnešnej dobe.
„Vyberali sme ho tak, aby Michaele pasoval. Text poľskej autorky obsahoval tému nenávisti v našej spoločnosti a korešponduje s udalosťami, ktoré sa dejú vo svete. Je to aktuálny text hodiaci sa do tejto doby, ktorý má čo povedať dnešnému človeku,“ priblížil M. Cimbala.
Príprava na prednes poézie podľa M. Cimbalu nespočíva v tom, že sa človek naučí text naspamäť, prejde si dĺžne, bodky, či čiarky. Jednoznačne treba splniť niekoľko vecí. „Je dôležité vychádzať z predstavy a dokázať sa stotožniť s autorkou, pretože autorka niečo cítila, potrebovala čosi povedať a vydať to zo seba a adresovať to ľuďom, čo sa potom premieta do prednesu. To, čo Miša predviedla na javisku by malo pôsobiť akoby to bola napísala ona,“ povedal M. Cimbala a dodal, že prednášajúci stojí v strede pomysleného trojuholníka – na jednej strane je prijímateľom, ktorý sa stotožňuje s textom. Na druhej strane ho prednášajúci v sebe pretvára a rozmýšľa o tom, ako ho dostať von ako svoju vlastnú výpoveď. A potom je to akási vysielačka. „Pre mňa je umelecký prednes vždy svojim spôsobom dialóg. Dialóg mňa so svojim poslucháčom. Recitátor by mal vedieť čo, komu a prečo hovorí. Od toho sa potom odvíjajú všetky základné záležitosti. Snahou je, aby to nebola len nejaká štylizovaná záležitosť, ale je to o tom, že ja vám niečo hovorím, pretože to takto cítim. Všímam si nenávisť všade naokolo. Chcem, aby ste to videli aj vy a zamysleli sa. Potom teda neodovzdávame len to myšlienkové posolstvo, ale aj emocionálne,“ myslí si M. Cimbala.
„Slovo po slove mi vysvetľoval, obdivujem jeho trpezlivosť. Textu básne Terorista som sa veľmi bála. Keď som si ho prečítala, nebola som si istá, či to dám, no nakoniec sa mi recitoval ešte lepšie ako báseň Nenávisť. Nevedela som aké recitátorky tam budú, aká bude porota, či celková úroveň. Publikum ma dokáže vyburcovať k tomu, že sa snažím a idem naplno. Snažila som sa odovzdať všetko, čo som sa naučila, hlavne odovzdať odkaz básne,“ povedala M. Sušinová. Dodala ešte, že sú to krásne pocity a že odozva z hľadiska bola jednoducho úžasná.
„Po odrecitovaní básne mi samotná ministerka kultúry sediaca v prvom rade ukazovala palce hore, čo ma samozrejme potešilo. Po skončení kategórie poézia si ma osobne vyhľadala a blahoželala mi, čo bol naozaj skvelý pocit. Aj ostatné ženy za mnou prišli a povedali, že mali husiu kožu. Bolo to nesmierne ocenenie, už som nepotrebovala ani diplom. Stačilo mi mať z toho dobrý pocit,“ prezradila.
M. Sušinová sa doposiaľ venovala iba spevu, žiadala sa jej preto malá zmena i nová skúsenosť. A tak vďaka Vansovej Lomničke znova v sebe objavila niečo iné. Zapáčila sa jej literatúra a kniha ako taká a prednes ju naozaj oslovil.
Známkou úrovne súťaže sú aj odborné poroty jednotlivých ročníkov. 52. ročník celoslovenského kola Vansovej Lomničky hodnotila porota v zložení Juraj Sarvaš, Marcel Páleš a Barbora Španíková, ktorá je prekladateľkou a prodekankou na Akadémii umení na hereckej fakulte v B. Bystrici.
„Člen poroty M. Paleš, ktorý pracuje aj pre RTVS, ma dokonca oslovil k spolupráci na literárno-hudobných večeroch. Bolo by fajn vycestovať do nového mesta a spoznať nových ľudí. Podujatie je určené milovníkom literatúry a koná sa vždy v takej komornej atmosfére, čo mám veľmi rada,“ povedala M. Sušinová, ktorá sa už teraz teší na ďalší ročník Vansovej Lomničky.

obrazok

Andrea Fecková | 10. 5. 2019 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 842x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou