smahu správy

Sviatky hudby pod Duklou

obrazokMartin Petrík a Václav Hudeček koncertovali v našom sanktuáriu

Mesto Stropkov v spolupráci s Občianskym združením musicArtum a Rímskokatolíckou farnosťou Stropkov usporiadali v rámci komorného cyklu podujatie pod názvom Sviatky hudby pod Duklou.

„Myšlienka komorného projektu v mojom rodisku meste Svidník a v Stropkove, nie je krátkodobá, práve naopak. Pred desiatimi rokmi sme v tom čase s novovzniknutým súborom Musica Minore začali organizovať koncerty „na nádvorí“ pod holým nebom. Z pokusu sa nakoniec stala tradícia s nápaditou a ucelenou dramaturgiou, ktorá vydržala ďalšie desaťročie. A paralelne so vznikom tejto tradície vznikla aj myšlienka podobného podujatia v kraji pod Duklou,“ uviedol Martin Petrík, ktorý hrá na violu.
A podarilo sa, čomu sa M. Petrík veľmi teší a samozrejme jedným dychom pripája veľké poďakovanie mestu Svidník a mestu Stropkov, pretože bez ich finančnej podpory by táto myšlienka ostala iba myšlienkou.
„Ak by som mal charakterizovať samotný mikrocyklus dvoch komorných koncertov, jeho ambíciou je oživiť tento pohraničný región kvalitnou komornou hudbou, región so silným folklórnym zázemím, kde však klasické koncertné umenie dlhodobo výrazne absentuje. Tak isto priviesť k nám i špičkových sólistov, za ktorými inak poslucháči musia vycestovať do veľkých miest ako Košice, Bratislava, Viedeň, Praha a pod. A nesmelo musím povedať, že sa darí nad moje očakávania. Mená ako Dalibor Karvay, či Václav Hudeček sú v priestore klasickej hudby na výsostne exponovanom mieste,“ myslí si M. Petrík, ktorý od svojich siedmich rokov začal navštevovať základnú umeleckú školu a od roku 1995 aj štátne konzervatórium v Košiciach. Nasledovali štúdia na vysokej škole múzických umení v Bratislave a neskôr i na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. „Hneď po ukončení štúdia som nastúpil do Slovenského komorného orchestra (SKO) Bohdana Warchala, kde pôsobím do dnešných dní. Postupne som sa stal členom i iných orchestrov ako Junge Philharmonie Wien, neskôr Ensemblu Opera Diversa (súboru inerpretujúceho autorské miniopery) a mnohých ďalších. V roku 2006 SKO Bohdana Warchala premiéroval moju skladbu Concerto grosso č.1 na melódie piesní od skupiny Elán,“ priblížil M. Petrík.
O rok neskôr sa stal zakladajúcim členom a umeleckým vedúcim komorného súboru Musica Minore pôsobiaceho prevažne v Českej republike. Súbor sa za krátky čas etabloval na rešpektované komorné teleso, čo dokazuje i spolupráca s poprednými českými umelcami, medzi ktorých sa určite radí V. Hudeček, B. Matoušek, J. Stivín, K. Englichová, J. Špaček či F. Slováček ml. a iní.
„Ako sólista som sa predstavil s domovským Slovenským komorným orchestrom, Musicou Minore, či Sifoniettou Bratislava. V súčasnej dobe úzko spolupracujem s Máriou Čírovou a tiež participujem na projekte Beatles Symphonic v španielskych divadlách,“ dodal.
S Musicou Minore a Václavom Hudečkom často spolupracovali a na obdobie dvoch rokov sa tento súbor stal i rezidenčným orchestrom jeho husľových kurzov v meste Luhačovice. Bolo teda prirodzené, že M. Petrík ako sólistu oslovil práve pána Hudečka.
„A milá odpoveď z Prahy na seba nenechala dlho čakať „Martine, rádi přijedem!“ Ja myslím, že pokiaľ budú obidve mestá i naďalej naklonené podporovať klasickú hudbu, s potešením opäť pricestujem i so špičkovými hudobníkmi, či zaujímavou dramaturgiou. Aká bude, či kto budú tí muzikanti ešte neviem, no určite to bude minimálne pre mňa hudobný sviatok,“ uzatvára M. Petrík.
Autor foto: A. Hričan

obrazok

Andrea Fecková | 10. 5. 2019 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 233x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou