smahu správy

Čierne skládky sú neestetické a ničia naše životné prostredie!

Na sociálnej sieti sa objavujú fotografie čiernych skládok odpadov a poznanie, že mnohým z nás to nie je jedno, je veľmi pozitívne. Nahlásená a odstránená skládka v súčinnosti s mestským podnikom Služba bola v meste Stropkov i v extraviláne. No s príchodom jari fotografií a smutných pohľadov do prírody a okolia pribúda…

„Ťažko je k tomu zaujať nejaké stanovisko. Práve v tomto období je po meste rozmiestnených viacero veľkokapacitných kontajnerov na komunálny i biologicky rozložiteľný odpad. Nerozumiem, prečo niekto vyvezie odpad kilometer za mesto. Kontajnery sú ponechané dokonca o desať dní dlhšie ako po minulé roky. Snažíme sa predchádzať tvoreniu čiernych skládok, ale nie je v našich silách tomu zabrániť,“ reagoval poverený riaditeľ mestského podniku Služba Dušan Lukáč po prijatí našej informácie o čiernej skládke asi kilometer za mestom smerom ku krížu, na ktorú nás upozornil obyvateľ Stropkova. „Nachádzali sa tam pneumatiky, komunálny odpad, starý nábytok, plasty… Ešte v ten deň bola skládka zlikvidovaná,“ dodal D. Lukáč.
Nelegálne čierne skládky odpadov, ktoré sú na rôznych miestach a rôzneho zloženia i veľkosti, hovoria veľa o úrovni obyvateľstva a jeho vzťahu k životnému prostrediu, ako aj o vyspelosti našej kultúry. Je ťažké poznať presnú príčinu prečo ľudia nedbajú o svoje okolie a konajú tak, že si znečisťujú vlastné životné prostredie.
Zákon č. 223/2001 Z.z. o odpadoch definuje ako je každý z nás povinný nakladať s odpadom tak, aby nedochádzalo k riziku znečistenia vody, ovzdušia, pôdy, rastlín a živočíchov, či obťažovaniu okolia hlukom alebo zápachom a nepriaznivému vplyvu na krajinu, či miesta osobitného významu.
Bohužiaľ, výskyt čiernych skládok nie je ojedinelý, je priam štandardný hlavne v extravilánoch miest, obcí či brehov riek aj v lesoch. Hrozí však kontaminácia pôdy nebezpečnými látkami, ktoré postupne prejdú aj do rastlín. Nelegálna skládka odpadu tiež ohrozuje kvalitu vody, ktorá sa potom dostáva do tiel živočíchov. Nehovoriac o tom, že tieto skládky pôsobia neesteticky a nepriaznivo pôsobia na cestovný ruch, pretože svojim spôsobom vypovedajú o charaktere miestneho obyvateľstva.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že akákoľvek naša aktivita smerujúca k zlepšeniu životného prostredia, či k nevytváraniu ďalších čiernych skládok, nemá význam, no nie je to tak, pretože práve záujem a tlak zo strany verejnosti, ale aj jednotlivcov môže mnoho zmeniť. A teda ak aj vy patríte k ľuďom, ktorým prekáža kopa odpadkov vo vašom okolí i v prírode, samozrejme môžete situáciu zmeniť. Určite je nevyhnutné objavené čierne skládky hlásiť na príslušnom obecnom, či mestskom úrade, prípadne na odbore životného prostredia.
Foto: M. Bujdoš

Andrea Fecková | 12. 4. 2019 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 220x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou