smahu správy

Ocenenie z rúk ministerky kultúry pre našu rodáčku, dlhoročnú knihovníčku Ľ. Antošovú

obrazokĽ. Antošová: „Bol to príjemný šok, zaslúžila som si to?“

Marec mesiac knihy bol zavŕšený slávnostným oceňovaním slovenských knihovníčok, ktoré zasvätili svoj profesijný život knihovníctvu. Listinu nominovaných knihovníčok pomohla pripraviť Únia žien Slovenska (ÚŽS). Ocenené knihovníčky, medzi ktoré sa radi aj naša rodáčka Ľudmila Antošová, si prevzali z rúk ministerky Ľubice Laššákovej ďakovný list za celoživotnú prácu v oblasti knihovníctva a ich kultúrno-spoločenský prínos, propagáciu literárnej tvorby, zvýrazňovanie regionálnej kultúry, či zvyšovanie informačnej a čitateľskej gramotnosti.

„Po spoločnej dohode v OO ÚŽS Stropkov predsedníčka T. Lipinská navrhla na toto ocenenie mňa. V knižnici som pracovala takmer 40 rokov, teraz som v dôchodkovom veku. Bola som za svoju prácu ocenená samotnou ministerkou kultúry Ľ. Laššákovou, čo si hlboko a nesmierne vážim. Neprestala som spolupracovať s ÚŽS, som vo výbore základnej i okresnej organizácie. Možno aj z tohto dôvodu som si zaslúžila, že si ma naša ÚŽS vybrala a bola som ocenená,“ reagovala Ľ. Antošová na nomináciu i samotné ocenenie, ktoré dostala za profesionálnu dlhoročnú a svedomitú prácu v knihovníctve a za spoluprácu s ÚŽS.
„Pracovala som v knižnici dlhé roky, prežila som s knižnicou všetky jej zmeny. Začínala som ešte v ľudovej knižnici. Koncom 90. rokov sme sa sťahovali do novej knižnice a v rámci starých priestorov sa nám dostalo veľkého vyznamenania. Dostali sme celoštátne ocenenie „Budujeme vzornú ľudovú knižnicu“, čo bolo veľmi významné. Napriek tomu, že sme mali nie veľmi pekné prostredie, boli sme za našu bohatú činnosť ocenení. Vyznamenanie sme si prebrali v Olomouci,“ zaspomínala a dodala, že úzko spolupracovala so všetkými organizáciami v meste – s Maticou slovenskou, s Úniou nevidiacich, s Domovom sociálnych služieb, s DDBM a so všetkými školami v celom okrese. „Usporadúvali sme rôzne súťaže ako Kráľ čitateľov, zameraný na históriu mesta a okolia, podujatie Aprílový dáždnik, ktoré bolo zamerané na handicapované deti, súťaž v písaní poézie detí a mládeže, pozývala som spisovateľov a slávnych ľudí, ktorí navštívili našu knižnicu,“ dodala.
Napriek tomu, že ako mladá snívala o kariére módnej návrhárky a dokonca mala aj podanú prihlášku, po skončení štúdia na Strednej všeobecno-vzdelávacej škole a po ukončení vyššieho nadstavbového knihovníckeho štúdia v Košiciach nastúpila do knižnice, v ktorej ostala pracovať takmer 40 rokov. „Táto práca mi dala naozaj veľa. Milovala som tú prácu, hoci najsamprv som chcela byť módnou návrhárkou, nie knihovníčkou. Je to veľmi nádherná práca, pretože je taká rôznorodá, pracujete so všetkými organizáciami, s ľuďmi všetkých vekových kategórií a všetkých zamestnaní, dokonca s materskými školami. Bola teda veľmi pestrá práca, ktorá sa nedelila na jednotlivé úseky, takže každý musel vedieť robiť všetko,“ zaspomínala na svoju mladosť táto sympatická a usmiata žienka.
Koncom osemdesiatych rokov sa stala vedúcou knižnice a túto funkciu vykonávala až do roku 2011, kedy odišla do dôchodku. „Prežila som v knižnici všetko. Je to práca, ktorá človeka posilňuje a motivuje. Počet akcií, na ktoré som sa musela pripraviť, robila som scenáre, bolo to veľmi milé a veľmi rada na to spomínam. Naozaj som ÚŽS vďačná za ich nomináciu. Nikdy sa mi ani len neprisnilo, že moja mravčia práca bude takto ocenená, hoci som príležitostne dostávala ďakovné listy aj od vedenia mesta a iných,“ dodala.
Svoje rozhodnutie ostať v Stropkove a pracovať v knižnici urobila pre svoju maminu, ktorá si nevedela predstaviť, že by od nej odišla do Trenčína. Ľ. Antošová tiež zaspomínala na bývalú knihovníčku p. Korbovú. „Bola veľmi profesionálna a zapálená pre túto prácu a veru naštuchla aj mňa. Bola unavená a ja ešte mladá. Dávala mi pokyny a začali sme spolupracovať. Je to teda taká práca, ktorá vzdeláva a učí deti zábavnou formou, nadväzuje na výchovno-vzdelávaciu prácu pedagógov v škole,“ myslí si.
Dodala ešte, že podujatia, ktoré v knižnici organizovali boli naozaj rôznorodé – od zdravotných podujatí s lekármi, cez poéziu, históriu, dokonca módne tvorenie, spolupracovala aj so skautami, s múzeom Andyho Warhola v Medzilaborciach sa podarilo zorganizovať výstavy. „Pracovali sme aj s Rómami. Venovali sme im popoludnia v knižnici a zamerali sme sa na zábavné, súťažné veci. Je milé, že ma dodnes niektorí zdravia na ulici. Človek spozná veľa ľudí, ktorí si ho vážia,“ uzatvára Ľ. Antošová, ktorá si toto ocenenie určite zaslúžila.
„Teší ma, že vo svojich radoch máme takúto úžasnú a veľmi skromnú ženu. Jednoducho sme sa rozhodli nominovať Ľ. Antošovú, aj napriek tomu, že už dnes nie je činná. Veľmi sa teším, že sa to podarilo. Podujatie sa konalo vo Dvorane a bolo to veľmi krásne,“ reagovala predsedníčka OO ÚŽS T. Lipinská.
OO ÚŽS zasahuje do všetkých oblastí života okresu, prostredníctvom práce v základných organizáciách, ktorých je momentálne 14. Veľmi tradičným podujatím OO ÚŽS Stropkov je Výstava veľkonočných kraslíc, ktorá sa konala uplynulý víkend v Nižnej Olšave.
Veľmi aktívnymi sú základné organizácie v Oľšavke, či Brezničke a mnohé iné. Po Veľkej noci čaká úniu Deň matiek a budú hľadať a nominovať ženu roka.

obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 12. 4. 2019 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 443x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou