smahu správy

Pozemná komunikácia spájajúca obec Bžany s Valkovom je pre obecný rozpočet príliš veľkým bremenom

obrazokCesta prechádzajúca obcou Bžany, ktorou prichádzajú turisti k vodnej nádrži Domaša a ktorá je jediným prístupom do rekreačných stredísk Valkov a Tíšava, má vysoký dopravný význam najmä pre rozvoj cestovného ruchu na území Prešovského kraja.

„Cesta z obce Bžany v smere na Valkov je naozaj v úbohom stave. Kontrolovaná bola aj pracovníkmi z odboru životného prostredia. Je naozaj otázne, kedy sa vplyvom nepriaznivého počasia, či iných klimatických podmienok prepadne, či zvezie celá vozovka. Ak o tom nebudeme hovoriť, problém s touto pozemnou komunikáciou sa nevyrieši,“ uviedol starosta obce Bžany L. Vrábeľ.
„V záujme účelného a bezpečného realizovania cestnej premávky v danej lokalite, bola medzi SÚC PSK a obcou Bžany 25. januára uzatvorená Dohoda o spolupráci, ktorej hlavným účelom je nájsť správne legislatívne nástroje smerujúce k tomu, aby bola obec od týchto vysokých nákladov aspoň čiastočne odbremenená a pokiaľ to možné nie je, nájsť alternatívne možnosti, ako poskytnúť potrebnú mieru súčinnosti pri údržbe danej komunikácie,“ informovala hovorkyňa PSK L. Heilová a dodala, že na základe uzatvorenej Dohody o spolupráci s obcou Bžany, SÚC PSK predloží všetky potrebné podklady do jednej z najbližších komisií dopravy pri Zastupiteľstve PSK, aby ako poradný orgán Zastupiteľstva PSK zaujala stanovisko k ďalšiemu postupu vo vzťahu k tejto pozemnej komunikácii s prihliadnutím na dôsledky, ako sú zvýšenie nákladov Prešovského samosprávneho kraja ako jej budúceho vlastníka na jej údržbu, príp. na opravu či rekonštrukciu. „Prešovský samosprávny kraj, ako zriaďovateľ SÚC PSK, má záujem aj v iných strategicky a polohovo významných turistických cieľoch obdobne postupovať v rámci kraja. Cieľom tohto strategického plánu je zlepšiť a zjednodušiť podmienky dopravného spojenia obyvateľov s významnými turistickými centrami v danej lokalite s pozitívnym vplyvom na ekonomiku a kultúru,“ uviedla L. Heilová.
Podľa starostu obce Bžany SÚC PSK ponúka ideálne riešenie situácie. „Ak by poslanci v zastupiteľstve PSK tento prevod schválili, veľa vecí by sa mohlo vyriešiť. Bolo by tiež vhodné vymeniť zvodidlá,“ myslí si L. Vrabeľ a dodáva, že práve spomínaná riešenie pozemnej komunikácie v dĺžke takmer 6 km je pre neho prioritou číslo jeden, pretože je pre obecný rozpočet príliš veľkým, zaťažujúcim bremenom.

obrazok

Andrea Fecková | 15. 3. 2019 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 291x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou