smahu správy

Starosta obce Bžany má vo svojich plánoch jasno

obrazokL. Vrabeľ: „Potrebujeme zabezpečiť prvky, ktoré prilákajú domácich i zahraničných turistov a rekreantov.“

Plán cyklotrasy, ktorá by spojila Stropkov s Domašou, Valkov s Dobrou, obec Bžany plánuje zahrnúť do akčného plánu, na ktorom sa momentálne pracuje v rámci zaradenia stropkovského okresu do zoznamu najmenej rozvinutých regiónov. Najväčším problémom, s ktorým obec bojuje, však stále ostáva obecný rozpočet.

„K dispozícii má obec Bžany 36 tisíc eur. Je preto veľmi náročné pokryť fungovanie úradu i obce, pozemné komunikácie, riešiť verejné osvetlenie, či pracovať na projektoch. Financovanie obce sa mi zdá neúmerné v porovnaní s inými obcami v našom okrese. V obci tiež chýba technika na údržbu verejnej zelene, potrebná je najmä svahová kosačka. Na jej zakúpenie by však bolo potrebných minimálne 10 tisíc eur. Údržba zelene ručnými kosačkami, ktorými obec momentálne disponuje, je veľmi neefektívna, aj čo sa pracovnej sily týka,“ dodal L. Vrábeľ.
Starosta obce Bžany plánuje vysporiadať pozemky s povodím, pretože aj napriek tomu, že nepatria obci, je nevyhnutné ich udržiavať z obecného rozpočtu. Dokonca obec musí hradiť nájomné za pozemky, na ktorých stoja verejné toalety na Tíšave i Valkove. „Nevidím teda zmysel v tom, aby tieto pozemky boli vo vlastníctve povodia a najlepším riešením by bolo odovzdať tieto pozemky do správy obce,“ dodal.
Víziou starostu obce Bžany je vybudovanie promenády od Valkova až po Tíšavu, ktorá by určite zvýšila úroveň rekreačnej oblasti Domaše. Projekt je už z časti pripravený k prezentácii. Ďalšou dobrou správou je výletná loď, ktorá bude spestrením a veľkým lákadlom už túto letnú sezónu. Dôležitou prioritou tiež ostáva vytvorenie ďalších nových možností kultúrno-spoločenského, či športového vyžitia. „Nemôžeme sa zamerať len na poskytovanie ubytovacích služieb. Turizmus v rekreačnej oblasti Domaša musíme spoločnými silami pozdvihnúť. Potrebujeme zabezpečiť wellnes, bazény a mnohé iné prvky, ktoré prilákajú domácich i zahraničných turistov a rekreantov,“ povedal L. Vrábeľ.
Vedenie mesta Stropkov i prednosta OÚ v Stropkove vidia potenciál nášho okresu práve v rozvoji turizmu. Vybudovaná bola cyklotrasa s vyhliadkovou vežou, ktorá spája náš región s poľským. Potrebné sú preto ďalšie projekty a výzvy a dobre využitie akčného plánu i možností, ktoré ponúka.

obrazok obrazok

Andrea Fecková | 15. 3. 2019 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 315x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou