smahu správy

Celý svet je namočený v suchu, Domašu nevynímajúc

obrazokElektráreň na Domaši je vybudovaná už niekoľko rokov. Boli aj suché roky, kapacita Bukózy išla počas niekoľkých rokov hore, no vody bol vždy dostatok. V rámci menej rozvinutých okresov sa veľa hovorí o výletnej lodi. Otázkou ostáva kadiaľ bude plávať loď, keďže musí byť nejaká plavebná čiara, musia byť móla. Všade sú určité rezervy. Už v jeseni sa mali nastoliť opatrenia, teraz prichádza letná sezóna, všetko je ohrozené a stav je alarmujúci.

Celý svet, aj Slovensko cíti dopady klimatických zmien. Zmena klímy však ide veľmi rýchlo, čo nik neočakával. Už 15. marca sa bude konať pochod študentov v Bratislave, aby poukázali na klimatické zmeny a aby sme to už všetci konečne začali brať vážne. Dôsledky môžu byť nenávratné. „Neviem aká presne je situácia na Domaši, no sú mi známe fakty, že minulý rok boli suché korytá. Ešte sa na Slovensku nestalo, že by chýbalo toľko vody a to nehovoríme len o Domaši. Keď sa nad tým dôrazne nezamyslíme a neprijmeme konkrétne opatrenia, budeme mať vážny problém nielen čo sa vody týka, ale aj úrody, či jedla. Určite budeme situáciu na Domaši riešiť spoločne s generálnym riaditeľom Slovenského vodohospodárskeho podniku. Budeme diskutovať o možnostiach a riešeniach. Je to problém vážny, problém globálny,“ uviedol minister životného prostredia (ŽP) László Sólymos.
Ministerstvo už minulý rok vypracovalo veľmi intenzívny akčný plán a vyčlenilo naň peniaze, pretože sucho je vážny celosvetový, globálny problém a treba sa ním čoraz viac a intenzívnejšie zapodievať. „Zmena klímy, či sucho doteraz nebolo riešené nikdy. Minulý rok sme predstavili dokument vláde, v ktorom hovoríme o tom, že sucho je naozaj problém a nedostatok vody musíme riešiť proaktívne opatreniami, ktoré pomôžu zachytávať vodu. Práve manipulačný poriadok, t. z. koľko vody sa vypustí a kedy, či sa tá kapacita po zime radšej zadrží alebo vypustí sú veci, ktoré sú obsahom daného materiálu,“ povedal Norbert Kurilla, štátny tajomník Ministerstva ŽP SR a dodal, že sa spoločne s kolegami zo Slovenského vodohospodárského podniku pozrú na všetky možnosti riešenia situácie.
„Domaša je aj pre mňa spomienkou na detstvo. Okolie veľmi dobre poznám. Je to problém, ktorý má podľa mňa viac rozmerov. Tým hlavným je, že napriek tomu, že tam všetci radi chodíme a vnímame Domašu ako rekreačnú oblasť, súčasne je Domaša aj zásobárňou pitnej vody. Je to aj z hľadiska možných katastrofických scenárov naozaj rezervoár pitnej vody a je to záujmovo vyššie ako rekreácia,“ uviedol štátny tajomník Ministerstva ŽP SR Norbert Kurilla.
Druhým rozmerom podľa štátneho tajomníka je využitie vody okrem rekreácie aj na výrobu elektrickej energie, či na zásobovanie priemyselnej aktivity Bukózy vo Vranove n. T., alebo pre iné významné podniky, ktoré využívajú vodu z nádrže. Tretím rozmerom sú klimatické zmeny a extrémnejšie počasie, suché letá bez dažďa a nedostatok vody vo všetkých prítokoch, ktoré sa zlievajú do Domaše. „Je to naozaj komplexný problém, ktorý sa dá vylepšiť minimálne v tom, že sa obmedzí priemyselná aktivita a súčasne sa môžeme pozrieť na to, ako posilniť vodozadržné opatrenia tak, aby sme tú vodu vedeli čo najviac zadržať a aby sme to množstvo vedeli využiť aj pre ľudí,“ dodal N. Kurilla.
V duchu akčného plánu Hodnota je voda, bude Ministerstvo ŽP tieto problémy riešiť tak, aby sa zadržalo čo najviac vody a aby sa pomohlo Domaši i celému okresu. Zároveň Ministerstvo ŽP verí, že v nadchádzajúcej zime dokáže vodu zadržať čo najviac, aby v nádrži vedela ostať aj počas leta.

obrazok

Andrea Fecková | 15. 3. 2019 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 277x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou