smahu správy

Bezplatný prístup do siete WiFi na verejných priestranstvách aj v meste Stropkov

obrazokMesto získalo na projekt WiFi4EU 15 000 eur. Projekt je určený občanom EÚ a jej návštevníkom, ktorí budú mať bezplatný prístup do siete Wi-Fi na verejných priestranstvách, ako sú parky, námestia, verejné budovy, knižnice a zdravotné strediská v celej EÚ. Obec si môže nechať nainštalovať prístupové body do siete Wi-Fi (tzv. hotspoty) firmou realizujúcou inštalácie takýchto sietí využitím poukazu od EÚ.

„Povinnosťou mesta je zabezpečiť inštaláciu a funkčnosť prístupových bodov do 18 mesiacov od pridelenia poukazu. Predpokladáme, že aktivity spojené s realizáciou projektu spustíme začiatkom budúceho roka. Čaká nás proces výberu dodávateľa technológie, jej inštalácia, uvedenie celej WiFi siete do prevádzky a všetky ďalšie nevyhnutné kroky.Mesto tiež musí zabezpečiť predplatné vysokorýchlostného širokopásmového pripojenia minimálne na 3 roky, aby používatelia mali k dispozícii bezplatné a kvalitné internetové služby cez sieť Wi-Fi,“ priblížil primátor mesta O. Brendza a dodal, že každý príjemca uzavrie podľa svojho uváženia zmluvu s dodávateľom, resp. dodávateľmi na inštaláciu bezdrôtových zariadení v súlade s pravidlami verejného obstarávania. Príjemcovia vyberú „strediská verejného života“, v ktorých majú byť inštalované „hotspoty“ WiFi4EU.
„Poukaz WiFi4EU pokrýva náklady na vybavenie a inštaláciu prístupových bodov do siete Wi-Fi, ktoré zodpovedajú požiadavkám uvedeným v znení výzvy a v dohode o grante, ktorá sa podpíše s vybranými obcami. Vybrané obce budú minimálne 3 roky zodpovedať za úhradu nákladov na pripojenie (poplatky za internet), údržbu a prevádzku zariadení,“ uviedol O. Brendza.
Obce by si mali predplatiť tú najrýchlejšiu ponuku dostupnú na hromadnom trhu v danom regióne a v každom prípade takú, ktorá ponúka minimálne 30 Mbps. Rýchlosť v medziuzlových spojoch by mala minimálne zodpovedať rýchlosti pripojenia používanej obcou pre vlastné účely. Komisia bude diaľkovo monitorovať kvalitu pripojenia vo všetkých prístupových bodoch WiFi4EU.
„Čo sa týka zabezpečenia ochrany osobných údajov a bezpečnosti, súčasťou technickej špecifikácie zariadenia budú aj niektoré bezpečnostné prvky podrobne opísané v žiadosti o grant. Za správu každej zo sietí WiFi4EU na miestnej úrovni budú v konečnom dôsledku zodpovedať príjemcovia (obce), ktorí v súlade s vnútroštátnymi právnymi predpismi a predpismi EÚ určia bezpečnostné nastavenia,“ spresnil.
Od roku 2019 budú musieť byť verejné „hotspoty“ siete WiFi4EU šifrované. Bude zriadená jednotná overovacia platforma s ďalšími bezpečnostnými prvkami pre pripojenie koncových používateľov a zároveň sa zabezpečí hladké prepínanie medzi jednotlivými „hotspotmi“ siete WiFi4EU v rôznych oblastiach. Technické špecifikácie zariadenia budú opísané v zmluve o grante, ktorú mesto podpíše s Európskou komisiou.

obrazok

Andrea Fecková | 11. 1. 2019 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 283x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou