smahu správy

Mestský podnik Služba finišuje vianočnú výzdobu a prípravy na tohtoročnú zimu

obrazokNámestie v Stropkove začína meniť svoj jesenný kabát za zimný. Všetka zeleň i okrasné kríky v meste Stropkov sú už zazimované. Dreviny i stromy sú orezané, pokračovať sa bude aj počas zimných mesiacov.

Pre jarné obdobie je už teraz pripravená nová výsadba, ktorá bude prekvapením pre všetkých obyvateľov nášho mesta. Zeleň na Námestí SNP i v jeho okolí je teda pripravená na zimný spánok a mestský podnik Služba momentálne pracuje na vianočnej výzdobe. Do vianočnej výzdoby mesto Stropkov investovalo vo väčšej miere pri nástupe v rokoch 2014 – 2015, vymenená bola stará, ktorá už dosluhovala, za novú. „Každoročne sú však doplňované nové prvky a bude tomu tak aj teraz. Niektoré nové prvky vianočnej výzdoby budú doplnené okolo cesty i nad cestou smerom k Tesle, nový bude tiež anjel, ktorému hľadáme vhodné miesto. Sú aj prvky, ktoré boli poškodené a ktoré sa opravujú, vymieňa sa a dopĺňa LED osvetlenie,“ povedal vedúci stredísk Dušan Lukáč.
Vianočný strom bude z ulice Hlinky, ktorý bude vyrúbaný a inštalovaný v pondelok, samozrejme s platným povolením. „Veľmi často sa stretávam s myšlienkou vysadenia stromu, ktorý sa potom vo vianočnom období len vyzdobí. Koreňový systém by však postupne vytláčal dlažbu aj kameň a určite by došlo k jej poškodeniu. Ďalším faktorom je časové hľadisko, teda kým by strom vyrástol do požadovanej výšky, trvalo by to dlhší čas,“ uviedol.
Po inštalovaní vianočného stromu na pripravené miesto sa pristúpi k jeho výzdobe. A tradične tak ako po iné roky, slávnostne ho rozsvietime na oslavách sv. Mikuláša, ktoré mesto Stropkov pripravilo pre všetkých malých Stropkovčanov na 5. decembra, aby rozžiaril ich detské očká a navodil skutočnú vianočnú atmosféru. Pripravený je bohatý program a samozrejme Mikulášske balíčky. Námestie sa bude postupne dopĺňať vianočnými sobmi, anjelmi a inými vianočnými prvkami. „Tu chceme zdôrazniť a poprosiť širokú verejnosť, že tieto prvky vianočnej výzdoby majú výsostne dekoratívny charakter a v žiadnom prípade nie sú určené na sedenie, či iné zaťažovanie. Dochádza tak k poškodeniu a zbytočným nákladom. Dekorácie sú určené pre navodenie krásnej a príjemnej vianočnej atmosféry pre všetkých domácich obyvateľov, ale i návštevníkov mesta Stropkov,“ požiadal D. Lukáč. Nielen pri vianočnej výzdobe leží mestu Stropkov na srdci tradícia a vkus, aby sa to moderné nebilo s historickým a neprerástla táto výzdoba do nejakého gýču.
S vianočnou náladou sa pomaly blíži aj tuhá zima a mráz. Predpovede počasia hovoria o ochladení, je teda veľký predpoklad mrazov a snehu. „Všetky stroje a technika m. p. Služba sú po pravidelnej údržbe a pripravené na tohtoročnú zimnú sezónu. Máme nakúpenú posypovú soľ i kameninu, pretože sa očakáva zhoršenie počasia. Veríme, že by nás teda nemalo nič prekvapiť,“ uviedol a dodal, že pomocné práce pri odstraňovaní snehu budú v ťažko prístupných miestach vykonávať aktivační pracovníci, taktiež sú v meste rozmiestnené nádoby na posyp a sú pripravené hlavne v kritických miestach, kde sú šikmé plochy. Mestský podnik Služba sa však pri zimnej údržbe ciest musí sústrediť na frekventované úseky pre rýchle záchranné zložky, aby bolo mesto prejazdné, čo treba mať určite na pamäti, keď nás ráno prekvapí neodprataný chodník. Všetky potrebné úseky sa čistia a odpratávajú postupne.
V pohotovosti budú všetci zamestnanci i technika. Uplynulú zimu sa spotrebovalo okolo sto ton kameniny a takmer osem ton posypovej soli, tohtoročná spotreba však závisí od zimy a snehovej nádielky.

obrazok obrazok

Andrea Fecková | 30. 11. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 263x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou