smahu správy

Nová kniha i nový žáner z pera stropkovskej rodáčky, autorky Ivany Ondriovej

obrazokPresne po dvoch rokoch zavítala do Stropkova naša rodáčka, spisovateľka Ivana Ondriová. Tešiť sme sa mohli z novej knihy Vlčia hora, ktorá vyšla pred dvoma mesiacmi a ktorá je z iného súdka ako tie predošlé. Krstilo sa symbolicky zeminou z Vlčej hory a krstnou mamou sa stala začínajúca spisovateľka M. Tvrdíková, ktorá je tiež stropkovskou rodáčkou.

„V Stropkove som bola opäť po dvoch rokoch. O takomto čase sme vtedy krstili Vôňu neba a čerstvú novinku Radio Love. Teraz najnovšiu knihu Vlčia hora. Samozrejme, návrat „domov“ bol úžasný. Čakali ma tu skvelí ľudia, ktorí ma zakaždým prekvapia svojou veľkou podporou. Kniha Vlčia hora sa v knižnici dočkala svojho oficiálneho uvedenia do života. Krstnou mamou sa stala Martinka Tvrdíková, mladá nádejná stropkovská autorka píšuca fantasy, ktorou sme touto cestou chceli povzbudiť a ukázať jej, že sa s nami oplatí ísť. Držím jej prsty v ďalšej tvorbe, verím, že o nej ešte budeme počuť,“ povedala I. Ondriová.
Ako sama hovorí, je vo veľkom zhone zvanom rodičovstvo a na písanie má pomerne málo času. Plánuje nastúpiť do práce a na písanie jej teda ostane ešte menej času, ale nezúfa. „Darí sa mi dobre, ak sme zdraví, nič nám nechýba. Vlčia hora sa hádam páči a na trhu sa jej darí. Jej napísanie bolo pre mňa totiž zmenou po romantickom písaní, ktoré ma už trochu unavovalo. Potrebovala som ísť iným smerom a naštartovať sa,“ priznáva a pevne verí, že o rok budeme znova krstiť ďalšiu knihu v jej domovskom vydavateľstve Motýľ, ktoré dáva I. Ondriovej priestor každý rok. „Budúci rok plánujem viac besied, aby som podporila svoje predaje, predsa len už bude synček starší a hádam doma s ockom dlhšie vydrží,“ dodáva s úsmevom.
Šťastná mama píše aj literatúru pre deti. „V podstate skúšam v tomto žánri celkom odznovu. Mala som už nejaké prvotné skvelé ohlasy a niečo sa črtalo, hold, na Slovensku nie vždy dané slovo platí. Teraz skúšam na inom poli a hádam sa dočkám úspechu. Pracujeme na tom… Prvou lastovičkou je poviedka v zborníku najlepších detských poviedok. To ma, pevne verím, odštartovalo. Detskú literatúru píšem ďalej, je to perfektný únik z dospeláckeho sveta,“ prezradila.
I. Ondriová sa písaniu venuje už niekoľko rokov a vydaných má niekoľko titulov, no občas má pocit, že zaspala. „Pred takými troma rokmi som sa cítila oveľa aktívnejšia a plná chuti a elánu písať. Je to asi vekom, možno deťmi. Som zrejme málo na očiach, no čakám, že to znovu príde. Aj preto som potrebovala zmenu žánru a trocha dramatickejšie písanie, aj preto detská tvorba, aby som sa zobudila,“ priznáva úprimne. Pre budúci rok má rozbehnuté Čechy, kde bude viac kníh. „Je to skvelé! Odtiaľ prišla odozva veľmi rýchlo a nesmierne pozitívna, takže som spokojná,“ teší sa.
Milým prekvapením počas krstu v našej Mestskej knižnici bol Miroslav Majerník, ktorý I. Ondriovú potešil darovaním vlastnej knihy, ktorá je novinkou z jeho pera a obsahuje zbierku historických poviedok i povestí o Stropkove. „Nazrela som do knihy a musím povedať, že vyzerá nádherne. Obálka je naozaj kvalitná, ostala som zaskočená a milo prekvapená. Príbehy, povesti vyzerajú pútavo, navnadili ma už len ich názvy. Takýto druh literatúry miluje moja dcéra. Navyše o rodnom meste. Fantázia! Myslím, že sa mi už dlho nedostalo do rúk niečo také krásne. Veľmi pekne za knihu i venovanie p. Majerníkovi ďakujem,“ povedala.
Autorka si vychutnáva materstvo plnými dúškami a nezabúda popritom aj písať a plniť si svoje sny a ciele. Ako spomínala dávnejšie, skúsiť chcela nový žáner a máme tu knihu Vlčia hora, ktorá nie je nežná a romantická, ale dramatická a dobrodružná, kde sa bojuje o život… Jej želaním bolo posunúť svoju tvorbu za hranice Slovenska a rozbehnuté sú Čechy, preto veríme, že sa jej bude takto dariť aj naďalej a že sa už čoskoro budeme tešiť na ďalšie tituly i nové žánre. Ak rozmýšľate o vianočných darčekoch už teraz, myslím si, že sme vás inšpirovali. „Dúfam, že Vianoce budú jediné. Pokojné! Bez niečoho zlého, chorôb a problémov. Nič viac si neželám, iba pokoj v kruhu celej rodiny,“ dodala v závere a prezradila ešte, že spolu s manželom tajne snívajú o vlastnom vydavateľstve i o literárnej koláčikárni, ktorej vymysleli už aj rodinný názov. „Možno na staré kolená,“ smeje sa a priznáva, že táto myšlienka v nej rezonuje stále.

obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 30. 11. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 287x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou