smahu správy

Komunálne voľby 2018 sa nezadržateľne blížia, čo na to kandidáti?

Na post poslancov do MsZ v Stropkove kandiduje spolu 58 kandidátov. Nezávislých kandidátov je 17 a straníckych je spolu 41, z tohto počtu má najvyššie zastúpenie strana SMER SD s počtom kandidátov 17, nasleduje Národná koalícia s 10 kandidátmi, KDH má 5 kandidátov, ĽSNS štyroch, SNS troch, MOST HÍD rovnako ako OĽaNO jedného kandidáta.

obrazok Poslanec Tibor Paňko, ktorý kandiduje do volebného obvodu č. 9 za politickú stranu SMER SD, ide do každých volieb s myšlienkou „Správaj sa k ľuďom tak, ako by si chcel, aby sa oni správali k Tebe“. Ak sa mu podarí uspieť v komunálnych voľbách 2018, chcel by sa prioritne venovať parkovaniu a parkoviskám vo svojom volebnom obvode a v meste Stropkov. „Aj keď sa za posledné štyri roky preinvestovalo menej finančných prostriedkov, sú obnovené ulice, chodníky, park s fontánou, detské ihriská, oplotenie štadiónov, zrekonštruovali sa cintoríny. Nové sú kontajnery na komunálny odpad na ul. Krátkej, ktoré sú pre obyvateľov a návštevníkov mesta neprehliadnuteľné. To, čo obyvatelia vidia menej, je rekonštrukcia skládky TKO a vybudovanie moderného strediska BRO – biologicky rozložiteľný odpad s moderným technickým a technologickým vybavením,“ uviedol Tibor Paňko a dodal, že je jednoduché nasľubovať pred voľbami hory-doly, ale dôležité je sa pozrieť voličom priamo do očí aj po nich. Podľa T. Paňka osobný kontakt s obyvateľmi – voličmi nenahradí žiadna plagátová predvolebná kampaň. „Pri výkone svojho povolania sa denne stretávam s obyvateľmi nášho mesta, kde riešime problémy pri výkone správy bytových domov a pri týchto stretnutiach sa človek dozvedá veci, ktoré trápia a tešia našich obyvateľov. Nenadávajme na našich poslancov, ale svojou účasťou na voľbách si zvoľme tých, o ktorých vieme, že by boli pre nás a naše mesto najužitočnejší,“ dodal.

obrazok Do ďalšieho volebného obdobia do mestského zastupiteľstva kandiduje na kandidátnej listine za politickú stranu Národná koalícia aj poslanec Stanislav Kolcun. „Je to nová progresívna strana na našej politickej scéne, postavená na kresťanských základoch, pronárodne orientovaná s dôrazom na potreby obyčajných ľudí. Pomáhať potrebám bežných ľudí, presadzovať logické a Stropkovu prospešné veci som sa snažil aj v doterajšej mojej práci poslanca. Ak mi ľudia dajú dôveru, budem v tom aj naďalej pokračovať. Preto hlásam myšlienku, že Stropkov s jeho obyvateľmi musia byť na prvom mieste, občan sa musí cítiť pánom vo svojom meste,“ uviedol S. Kolcun.
Podľa S. Kolcuna sa mesto Stropkov posunulo v niektorých smeroch hodne. „Všetka česť! Je fakt, že mesto disponovalo najväčším balíkom financií v histórii. Boli to aj zdroje z podielových daní. Málokto vie, že 70 % z dane fyzickej osoby formou podielových daní sa vráti do mesta trvalého bydliska, 30 % ide do VÚC,“ povedal a dodal, že s mnohými vecami je ale nespokojný a niektoré mu pripadajú ako „pozlátko“ na nechutnom cukríku. Kandidáta S. Kolcuna mrzí, že sa nestavajú byty, hoc záujem by bol. Úroveň zdravotnej bezpečnosti podľa neho rapídne klesla a čo sa školstva týka, hrozí nám napríklad, že prídeme o gymnázium. „Neviem o tom, aby mesto vyvíjalo väčšie snahy v tejto veci. Základnými potrebami občanov sú bývanie, zdravotná i potravinová bezpečnosť a vzdelávanie. Mojou túžbou, aj keď nie som rodený Stropkovčan, je dožiť v tomto meste bezpečne a dôstojne s vedomím spokojnosti našich potomkov. Naplní sa to iba vtedy, keď múdri poslanci budú presadzovať múdre rozhodnutia a múdri primátori múdro ukočírujú smerovanie nášho mesta,“ dodáva v závere S. Kolcun.

obrazok Poslanec Slavomír Rapáč nie je žiadnym nováčikom. Jeho ciele pre nové volebné obdobie sa nemenia, pretože si myslí, že to, čo poslanci spolu s vedením mesta začali, je len jedna terajšie vedenie mesta uberať. Určite je však ešte veľa otázok nezodpovedaných, no ja pevne verím, že občania vložia dôveru tým kandidátom, ktorí svojím konaním spoločne prispejú k ďalšiemu napredovaniu a rozvoju mesta Stropkov,“ uviedol S. Rapáč a vyzdvihol pracovnú činnosť mestského podniku Služba.
„S odstupom času môžem s kľudom povedať, že sme spoločne spravili kusisko dobrej práce pre občanov mesta a mestských častí Bokša a Sitníky a tak sme nastavili vysokú latku pracovného nasadenia všetkých zložiek, čo sa bohužiaľ nedá porovnať s minulosťou, čo spoluobčania Stropkova určite ocenili hlavne pri rekonštrukcii cintorína, ciest, chodníkov, detských ihrísk a všetkých ostatných subjektov, ktoré do toho času boli v zlom stave,“ povedal a dodal, že nastavený trend je posúvať sa vpred oveľa väčšou razantnosťou ako to bolo v minulosti k čomu dopomohlo aj vyvážené zloženie mestského zastupiteľstva, ktoré väčšinu rozhodnutí vedenia mesta odobrilo a tým sa naštartovala novú etapa rozvoja nášho mesta.
Slavomír Rapáč vníma Stropkov ako mesto zrelé, krásne, malebné, ale i uponáhľané, rozostavané a škaredé tým, že v pracovných dňoch je na cestách hustá premávka s najväčším počtom priechodov pre chodcov, no zároveň je mesto krásne dostupnosťou športovísk, reštaurácii, centra mesta, nákupných stredísk, čo vníma ako devízu oproti iným mestám. „V roku 2014 mesto bolo na začiatku ďalšej etapy, pretože občania pri komunálnych voľbách dali jasne najavo, kto povedie mesto ďalšie štyri roky a treba povedať, že nové vedenie v spolupráci s mestským zastupiteľstvom napredovalo veľmi dobre,“ dodal S. Rapáč.

obrazok Nováčikom je kandidát Emil Jakubčo, ktorý kandiduje za poslanca do volebného obvodu číslo osem. Má 38 rokov a je ženatý. S manželkou vychovávajú 10 ročnú dcéru a 8 ročného syna. Žije a pracuje v Stropkove. Sedemnásť rokov pracoval ako vojak z povolania. Má rád prírodu, humor a ľudí. „Mojou vášňou je fotografovanie, urobil som fotografickú výstavu o meste Stropkov. Fotím obyvateľov mesta a objektívom zachytávam to, ako sa mesto vyvíja. Fotografiou som naše mesto reprezentoval doma aj v zahraničí,“ uviedol E. Jakubčo a dodal, že v politike je nováčikom a kandidovať sa rozhodol preto, aby mal možnosť navrhovať riešenia, zlepšiť a podporiť veci, ktoré sú správne a na nesprávne poukázať. „Som za zodpovednosť v rozhodovaní. Ak raz niečo sľúbim, zo všetkých síl sa budem snažiť svoj sľub splniť. Je to moja prvá kandidatúra. Problémy ľudí a ich požiadavky je potrebné riešiť. Nemám rád vyčkávaciu taktiku. Som za reálne riešenia v prospech ľudí. Všetci by sme mali držať za jeden povraz, ide tu predovšetkým o naše mesto. Zamerať sa chcem predovšetkým na kvalitnú cestnú infraštruktúru a chodníky v meste, ďalej na školstvo, kultúru a bezpečnosť v našom meste,“ hovorí o svojich plánoch a dodáva, že každý sa môže rozhodnúť, či bude kandidovať za politickú stranu alebo nie. „Moderne je byť nezávislý. Ale každý je v podstate na niečom závislí. Ja kandidujem za KDH, pretože som kresťan a ich hodnoty kresťanstva sú mi blízke. Chcem byť členom tímu, lebo v tíme sa veci presadzujú úspešnejšie. V dnešnej dobe sú ľudia zaneprázdnení a pracovne vyťažení, každý len niekam uteká. Spomaľte, všetko sa dá stihnúť, nájdite si čas na seba, na rodinu a trošku oddychu. Každý človek si zaslúži trocha pozornosti. Choďte voliť je to aj vaše mesto,“ povedal Emil Jakubčo.

obrazok Ďalším kandidátom na poslanca MsZ je Slavomír Petranin, ktorý kandiduje po prvý krát a v Stropkove býva 27 rokov. Päťdesiatročný podnikateľ, ktorý našiel svoje uplatnenie v stavebníctve, má štyri deti. „V Stropkove sú dobrí ľudia, zaslúžia si, aby sa im tu dobre a spokojne žilo. Je potrebné vytvoriť im podmienky v športe, podporovať v športových činnostiach hlavne mládež, tiež zamerať sa na kultúru, ale hlavne riešiť otázky bývania pre mladé rodiny. Ak mladí cítia potrebu vycestovať do zahraničia, nech idú, no na strane druhej, aby sa do Stropkova chceli a mali kam vrátiť. Svet vonku nie je až taký ružový, ako sa zdá z domu. Nie je to jednoduché, všade sú problémy, je treba pracovať. Ak budú mať mladí podporu bývania a možnosť nových príležitostí, radi sa sem vrátia s bohatými skúsenosťami, rozvážnosťou a mladým elánom, čo bude pre mesto Stropkov veľké plus,“ myslí si S. Petranin.
Podľa S. Petranina má mesto Stropkov veľké možnosti, či už v rozvoji turistiky, športu a má dobrú polohu a podmienky pre rozvoj. V Stropkove vyrástli nové firmy, ktoré sú na dobrej ceste a rozvíjajú sa. Vytvárajú podmienky pre prácu. „Nie je ťažké podnikať, keď všetko funguje tak ako má. Je ťažšie ostať a zotrvať v podnikaní, keď príde kríza a vtedy sa zistí, aký človek je, ako si dokáže poradiť. Rozvoj ide dopredu veľmi rýchlo. Stropkov má veľa šikovných ľudí, ktorých treba podporiť, aby sa nebáli podnikať aj v strednej sfére. Určite treba podporiť dobrú víziu a vytvoriť podmienky pre rast,“ uviedol S. Petranin.
Veľké rezervy vidí v čerpaní eurofondov a myslí si, že je potrebné zamerať sa na kvalitné projekty, ktoré EÚ ponúka.
„Vážim si ľudí a ľudia si vážia mňa, čo je podľa mňa veľmi dôležité. Dodržiavam určité zásady. Moje životné i pracovné skúsenosti mi hovoria, že do riešenia situácii sa mám púšťať rozvážne, čo určte príde s vekom. Nesmierne dôležitá je húževnatosť. Šťastie a spokojnosť netreba hľadať v peniazoch, ale v medziľudských vzťahoch,“ povedal a dodal, že ľudia v Stropkove sa musia mať jednoducho lepšie ako doteraz.

obrazok Jedinou ženou – poslankyňou v MsZ v uplynulom volebnom období bola Jana Slivková, ktorá tvrdí, že za spomínané obdobie sa urobilo veľa pozitívnych zmien pre zlepšenie života občanov a je potrebné v nich pokračovať. Pri výkone tejto funkcie sa inšpirovala heslom Ľ. Štúra, ktorý hovorí, že človek sa nevychováva preto, aby len žil, ale hlavne preto, aby niečo vykonal pre ľudí svojej obce, aby sa im stal užitočným, on sám je len druhým, lebo to prvé je vyššie a vznešenejšie nad jednotlivca. „Mojím zámerom bolo a je byť užitočnou pre ľudí nášho mesta. Prácu poslanca nech posúdia občania. Ja som svoj poslanecký mandát brala a beriem vážne. Veľkým záväzkom pre mňa bolo aj to, že ma ako jedinú ženu zvolili do MsZ. Som tu pre občanov a ľudia si určite všimli, že som mala snahu citlivejšie riešiť problémy nielen vo volebnom okrsku č. 5, ale aj v celom meste. Myslím si, že občania ocenia nielen odvahu pomenovať veci pravými menami, ale hlavne posúdia konkrétnu prácu a jej výsledok,“ uviedla J. Slivková a dodala, že pri riešení problémov sa netreba vzdať a pripomienky občanov starostlivo zvážiť. Priznáva tiež, že rozhodnutia v MsZ sú niekedy veľmi ťažké, je však potrebné nájsť to najlepšie možné riešenie v prospech mesta a jeho občanov. Určite je to o veľkej dávke zodpovednosti. „Čo sa týka mojej kandidatúry na poslanca v tohoročných komunálnych voľbách, rozhodla som kandidovať opätovne preto, lebo niektoré dôležité veci sa nestihli urobiť, či dokončiť. Som tu pre občanov a preto, ak mi dajú Stropkovčania svojimi hlasmi dôveru, rada by som sa zamerala na úpravu ciest a dokončenie chodníkov, zlepšenie parkovania v meste a riešenie kritických dopravných miest. Podporiť chcem tiež sociálne služby v meste, pomoc seniorom a ich aktivity, či zviditeľniť kultúrne pamiatky a cestovný ruch v regióne. Na srdci mi leží aj zlepšenie komunikácie mesta s občanmi, či účelnejšie využitie Námestia SNP s navýšením zelene a riešením krytej tržnice,“ priblížila svoje vízie J. Slivková.
Podľa J. Slivkovej si občania i návštevníci určite všimli, že sa vykonalo kusisko dobrej práce pre zlepšenie života občanov, čo je zásluhou nielen ochotného vedenia MsÚ, aktívnych poslancov MsZ i všetkých ľudí, ktorí pridali ruku k dielu, ale aj vďaka iniciatívnym občanom mesta Stropkov.

obrazok V týchto komunálnych voľbách opätovne kandiduje za poslanca MsZ za volebný obvod č. 2. aj poslanec Dušan Lukáč, pretože chce byť jedným z poslancov, ktorí budú aj v ďalšom volebnom období spoločne písať úspešný príbeh malého mesta.
„Za práve končiace sa volebné obdobie sa v meste Stropkov vykonal veľký kus práce vo všetkých oblastiach. Mojou výhodou bolo, že som mal možnosť v tomto volebnom období pôsobiť vo vedení mesta Stropkov ako poslanec, člen mestskej rady a od roku 2016 aj ako viceprimátor, kde tieto nápady a návrhy vznikali a následne sa schvaľovali. V neposlednom rade som v tomto volebnom období pôsobil aj ako vedúci stredísk m. p. Služba, ktorý veľkú časť z nich v spolupráci s mestom aj realizoval. Som veľmi rád, že sa nám ako podniku Služba m. p. Stropkov, na čele s riaditeľom Ing. Michalom Šandrikom a aj vďaka spolupráci s vedením mesta na čele s primátorom mesta JUDr. Ondrejom Brendzom, po trojročnom snažení podarilo do úspešného konca dotiahnuť projekt „Zhodnocovanie BRO (biologicky rozložiteľného odpadu) v meste Stropkov“, v celkovej výške 1 082 643,66 EUR spolu s 5% spoluúčasťou mesta, ktorého súčasťou okrem stavebnej časti je aj zakúpenie novej komunálnej techniky, ktorá bude slúžiť občanom mesta,“ povedal Dušan Lukáč, ktorý sa vďaka dôvere občanov stal poslancom zastupiteľstva PSK v Prešove pre volebné obdobie 2017 až 2022, preto by rád tento priestor využil na prepojenie komunálnej politiky na úrovni poslanca mesta Stropkov, ako aj poslanca na úrovni kraja tak, aby mohol efektívne tlmočiť a realizovať požiadavky občanov mesta Stropkov vedeniu PSK. „Pred nami je ešte množstvo vecí, v ktorých chcem pokračovať a mám presné predstavy aj o nových prioritách, ktoré by som v prípade získania mandátu od občanov rád realizoval,“ zhrnul D. Lukáč.

obrazok Svojou poslaneckou prácou chce nadviazať na uplynulé vydarené štyri roky a zveľaďovať mesto v prospech všetkých jeho obyvateľov aj poslanec Viliam Mihok. „Vďaka spolupráci s vedením mesta v našom obvode na ul. Hrnčiarskej sa mi podarilo zrealizovať viacero projektov zameraných na skvalitnenie a zatraktívnenie života v meste – rekonštrukcia a sfunkčnenie detských ihrísk, modernizácia verejného osvetlenia, rekonštrukcia multifunkčnej betónovej plochy, vyasfaltovanie chodníka a rozšírenie parkoviska za blokmi A2 a B48,“ povedal V. Mihok s tým, že medzi priority do najbližšieho obdobia chce zaradiť rozšírenie parkovísk v najkritickejších lokalitách mesta, budovanie oddychových a športových zón, podpora mladých aktívnych ľudí a marginalizovaných skupín obyvateľstva, či zintenzívniť komunikáciu s obyvateľmi mesta.

Andrea Fecková | 9. 11. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 354x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou