smahu správy

Nové stroje a zariadenia za viac ako jeden milión Eur pre m. p. Služba

Po ukončení posledného slávnostného zasadnutia MsZ v Stropkove sa konalo spoločné stretnutie vedenia mesta Stropkov, riaditeľa mestského podniku Služba M. Šandrika, ako aj poslancov MsZ, na ktorom Služba, m.p. odprezentovala novú techniku.

Všetky stroje a zariadenia sa podarilo získať z projektu spolufinancovaného Európskou úniou na základe podpísanej Zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku. Samotný projekt „Zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu v meste Stropkov“ pozostáva z dvoch časti, t.j. stavebná a technologická časť. Stavebná časť zahŕňa výstavbu kompostárne pre mesto Stropkov v katastri obce Chotča a technologická časť pozostáva z dodávky desiatich kusov strojov a zariadení. Celková hodnota projektu je vyše 1 milión Eur s DPH.
„Od môjho nástupu do pozície riaditeľa podniku v roku 2015 som hneď začal práce na podaní žiadosti o NFP na Ministerstvo ŽP. V decembri 2016 bola naša žiadosť úspešná a uzatvorili sme zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku vo výške 857 092,90 Eur bez DPH. Celý projekt s DPH spolu s päťpercentnou spoluúčasťou predstavuje sumu 1 082 643,66 Eur. Celú podstatu tohto projektu, a to stavebnú i technologickú časť, sa nám podarilo naplniť v roku 2018,“ priblížil M. Šandrik a dodal, že stavebná časť sa realizovala 6 mesiacov a technologická časť bola ukončená len nedávno dodávkou posledného stroja. „Som presvedčený, že to je zmysluplný projekt, za ktorým sa oplatilo čakať, lebo všetci vieme v akom stave bola technika m. p. Služba pred mojim nástupom do funkcie riaditeľa. Treba poďakovať mestu Stropkov, že m. p. Služba v každej oblasti vyšlo v ústrety a piatimi percentami podporilo takúto skvelú vec, ktorá bude prospešná pre celé mesto. Som veľmi rád a som šťastný, že sa nám to podarilo. Projekt bude mať silný dopad na funkčnosť mesta, lebo to čo sa z mesta vyzbiera vo forme biologicky rozložiteľného odpadu, to budú môcť občania dostať bezplatne späť vo forme kompostu,“ povedal.
Vlajkovou loďou celého projektu je zberové vozidlo s rotačným lisovaním Mercedes – Benz Arocs s nadstavbou FAUN Rotopress. Ďalším je ramenový nosič kontajnerov MAN TGM, ktorý je špeciálnym účelovým nákladným automobilom na zber a odvoz biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu. „Teraz už máme stroj, ktorý nás v teréne nemôže sklamať. Elitu uzatvára Zetor Proxima Power Agro 120, ktorému sa veľmi tešíme. Podotýkam, že všetky stroje sú s pohonom 4×4, ktorý umožňuje ich prácu aj obtiažnom teréne,“ doplnil M. Šandrik.
Ďalej sme mohli vidieť teleskopický manipulátor – nakladač Manitou MLT, ktorý je optimálnym strojom pre prevádzku s vysokými nárokmi na manipuláciu a ktorý má dosah až 7 metrov. „Využíva sa pri manipulácií s BRO. SEKO Samurai s vlastnou hydraulickou rukou je v súčasnosti najmodernejším mobilným zariadením na trhu, ktoré slúži na výrobu kvalitného kompostu. Takto vyrobený kompost v nastavenom pomere zreje po dobu šiestich týždňov, počas ktorých sa kompost prevzdušňuje ďalším zariadením – prekopávačom, aby sa dosiahla čo najvyššia kvalita kompostu,“ spresnil riaditeľ. K dispozícii je tiež štiepkovač do priemeru 220 mm, doteraz m. p. Služba disponoval iba štiepkovačom do priemeru 90 mm, čo bude veľmi nápomocné hlavne pri orezávaní konárov stromov a drevín s väčším priemerom. Netreba zabudnúť ani na traktorový príves, či moderný hydraulický sklápač, ktorý nahradil starý „plošiňák“.

obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 2. 11. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 313x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou