smahu správy

Projekt cezhraničnej spolupráce Interreg priniesol Stropkovu značenú turistickú trasu, nové poznatky i skúsenosti, ale hlavne vzťahy i priateľstvá, ktoré vydržia

obrazokŠtvrtok, 25. októbra, patril záverečnej konferencii konanej pri príležitosti ukončenia a zosumarizovania projektu cezhraničnej spolupráce Interreg medzi partnerskými mestami Rzeszów a Stropkov, ktorého hlavným cieľom bolo vytvorenie cezhraničnej turistickej trasy „Po stopách Rakúsko-Uhorska“, ľudovo nazývanej Jozefínka.

Prítomní boli Katarzyna Pawlak, vedúca odboru kultúry a športu, primátor mesta Stropkov O. Brendza a koordinátori projektu Ewelina Ślezak a Peter Novak, ako aj učitelia stropkovských základných škôl a ostatní pozvaní hostia.
Primátor mesta Stropkov sa poďakoval všetkým za spoluprácu pri realizácii projektu Interreg, či už na slovenskej alebo poľskej strane. Zároveň vyjadril nádej, že je to síce prvý, no nie posledný projekt. Mestu Rzeszów i prezidentovi Tadeuszovi Ferencovi s kolektívom poblahoželal k znovuzvoleniu, pretože v Poľsku už majú voľby za sebou.
„Sme síce rozlohou i počtom obyvateľov malé mesto, no chceme sa aspoň trochu podobať a priblížiť sa úspechom mesta Rzeszów, pretože to, čo dosiahlo toto mesto za posledné desaťročia, nedosiahol nikto. Myslím si, že máme veľký potenciál navzájom si pomôcť. To, že to môže fungovať aj vo vzťahu malé mesto k veľkému, svedčí aj tento úspešný projekt,“ povedal primátor mesta O. Brendza.
Záverečnej konferencie sa zúčastnil aj historik Ľ. Šmajda, ktorý prednášal o Vojenskej poľsko-slovenskej hranici v dobe rakúsko-uhorskej monarchie so zreteľom na manévre v Stropkove. Ďalšia prednáška, ktorú odprezentoval Marcin Świeton, sa týkala Gymnázia v Haliči a Rzeszowe v období autonómie 1867 – 1914. O činiteľovi miestnej samosprávy, filantropovi a aktivistovi za nezávislosť Poľska, Romanovi Krogulskom, prednášal historik Wojciech Potyrala.
Špecifickými cieľmi tohto projektu bolo vytvorenie jedinečného turistického produktu založeného na kultúrnom potenciáli partnerských miest i zvýšenie turistickej atraktívnosti oblasti pohraničia. Súčasťou projektu bol okrem iného aj cyklus 6 prednášok, ktoré sa konali tak v Stropkove, ako aj v Rzeszówe a ktoré sa venovali rakúsko-uhorským dejinám. Prezrieť sme si mohli aj dve výstavy s touto tematikou. Vznikli tiež dve mobilné aplikácie, ktoré určite zatraktívnia využívanie tejto trasy nazývanej „Jozefínka“. Je potrebné vyzdvihnúť, že všetky produkty a podujatia boli dostupné zadarmo.
To najdôležitejšie a to, z čoho majú obyvatelia mesta Stropkov asi najväčšiu radosť, je značená turistická trasa s vyhliadkovou vežou a ďalšími prvkami drobnej architektúry, ktorá je dlhá 45 km na slovenskej strane.
Realizácia projektu umožnila vytvoriť nový komplexný turistický produkt a vďaka zapojeniu partnerov z Poľska a zo Slovenska, sa pohraničné spoločenstvá začali integrovať, taktiež sa obnovuje povedomie o zaujímavých historických pamiatkach pochádzajúcich z čias spoločného štátneho útvaru.
Môžeme to tiež vnímať ako nový impulz k ďalšiemu rozvoju pohraničnej oblasti a ako možnosť na vytvorenie ďalších turistických služieb, čím sa zvýši počet subjektov poskytujúcich služby v turistickom odvetví, čo v konečnom dôsledku zvýši nové trvalé pracovné miesta a predíde sa tak odlivu obyvateľstva, hlavne v produktívnom veku, z týchto oblastí.

obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 2. 11. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 215x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou