smahu správy

Fotografie R. Schustera sa spojili s fotografiami členov stropkovských fotoklubov, aby vznikla jedinečná a krásna výstava

Mesto Stropkov – odbor školstva a kultúry usporiadalo spoločnú výstavu fotografií Rudolfa Schustera, Stropkovského fotoklubu a Klubu nezávislých fotografov, vernisáž ktorej sa konala uplynulý piatok, 26. októbra, v spoločenskej sále kultúrneho strediska.

Vernisáž výstavy sa konala za účasti samotného pána R. Schustera, čo bolo určite veľkou cťou pre všetkých prítomných hostí, milovníkov fotografie i pre mesto Stropkov. Ďalej boli prítomní primátor mesta Stropkov, prednosta MsÚ, vedúci OŠK i naša rodáčka M. Szattlerová a mnoho iných hostí.
„Výstava fotografií má názov 46 – Pohľad generácií. Ide o spoločnú výstavu jedného samostatného autora a dvoch stropkovských fotoklubov,“ priblížil vedúci OŠK Tibor Kubička a dodal, že autorkou myšlienky zorganizovania tejto spoločnej výstavy je naša rodáčka Marta Szattlerová. Nejde o tematickú výstavu. Oslovení boli predstavitelia oboch stropkovských fotoklubov, ktorý prišli s nápadom „46“ práve preto, že je vystavených 46 fotografií a „pohľad generácií“ preto, že sú tu zastúpení autori mladšej vekovej kategórie i tí skôr narodení.
„Pána prezidenta Rudolfa Schustera poznáme ako politika, primátora a prezidenta. Dnes ho spoznávame ako fotografa a filmára. Pán R. Schuster miluje cestovanie, neporušenú prírodu a dobrodružstvo. Výsledkom týchto záľub je množstvo ciest do vzdialených kútov našej planéty. Má však ešte jednu vášeň – zachytávať túto krásu pomocou fotoaparátu alebo videokamery,“ priblížil osobnosť R. Schustera vedúci OŠK. Vďaka tomu môžeme dnes obdivovať drsný pôvab Kanady, Kamčatky, Čukotky a ďalších fotogenických divokých i menej divokých krajín. Umne skomponované scenérie si môžeme vychutnať nielen na výstavách, ale aj v kinách a filmových dokumentoch. „Začínal som požičaným fotoaparátom. Môj strýko spolu s mojim otcom v roku 1927 nakrútili prvý dokument o brazílskej džungli, čiže niečo asi bolo v rodine. Na fotoaparát som si musel zarobiť,“ zaspomínal na svoje začiatky R. Schuster a vo svojom rozprávaní pokračoval o Medzeve, odkiaľ pochádza a kde končí Slovenské Rudohorie. Je tam krásna príroda, tam sú tie krásne údolia. „Pochádzam teda z pekného kraja a príroda ma vždy priťahovala. Nikdy som sa nesnažil vytvoriť umelecké, či portrétové fotky, skôr som bol zrastený s prírodou, preto som prešiel aj na filmovanie a začalo to 8-čkou – filmovacou kamerou, potom 16-tkou. Neskôr prišla spolupráca s televíziou,“ priblížil R. Schuster.
Následne pána R. Schustera privítal aj primátor mesta Ondrej Brendza a odovzdal mu symbolický dar – monografiu pána Benku a kol. o Stropkove.
„Výnimočnosť pána prezidenta je v tom, že dokázal v Košiciach veľmi veľa. Je veľkým vzorom pre všetkých primátorov, starostov i predstaviteľov samospráv, pretože sa svojim pôsobením zapísal veľkými písmenami do histórie Košíc,“ povedal primátor a dodal, že je pre mesto Stropkov veľká česť, že R. Schuster prijal pozvanie mesta a prišiel osobne predstaviť svoje fotografie.
Pôvodný fotokrúžok, ktorý vznikol združením amatérskych fotografov závodu Tesla Stropkov sa v roku 2011 pretransformoval na Stropkovský fotoklub pri OŠK MsÚ v Stropkove, kde sú na zakladateľskej listine podpísaní A. Belovežčík, M. Bujdoš, A. Hričan, V. Ivanko, T. Manduľa ml. a D. Pavúková. Jedným zo zameraní SFK je účasť členov v postupovej celoslovenskej súťaži AMFO a od roku 2012 organizuje aj klubové výstavy. Členovia SFK sa prezentujú aj na medzinárodných fotosalónoch organizovaným pod patronátom FIAP. V. Ivanko a M. Koleničová sú nositeľmi fotografického titulu AFIAP. SFK má vlastnú fotogalériu, kde organizuje individuálne i klubové výstavy.
Druhým fotoklubom je KNF – klub nezávislých fotografov, ktorý je nezávislým združením fotografov žijúcich a fotiacich predovšetkým v Stropkove a jeho okolí. Oficiálne vznikol v januári 2015, no jeho členovia sa fotografovaniu upísali už oveľa skôr. Založili ho siedmi zakladajúci členovia A. Belovežčík, M. Cichý, T. Cichý, D. Ignác, K. Potoma, J. Potoma a J. Zuber a neskôr sa k nim pridali Š. Ďuraš, E. Jakubčo a najnovším prírastkom je V. Novický.
KNF realizoval vlastnú putovnú vzdelávaciu fotografickú výstavu „Neznámy svet hmyzu“, ktorá putovala po školách v Stropkove a jeho okolí, Svidníku, Giraltovciach i v Prešove. Veľmi úspešnou tiež bola výstava počas stropkovského jarmoku v roku 2015, ktorá niesla názov „Premeny mesta“, nemenej úspešnou bola výstava na tému „Život mesta“. Pochváliť sa môžu zlatými medailami z prestížnych fotosalónov, Grand Prix Slovak Press Photo, či tretie miesto na jednej z najväčších a najprestížnejších súťaží vo svete „Nikon Photo Contest“. Fotografie členov KNF poznajú v takmer 70 krajinách sveta na všetkých obývaných kontinentoch.

Andrea Fecková | 2. 11. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 204x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou