smahu správy

Spomienkové stretnutie na počesť ak. maliara F. Veselého bolo plné emócií i ekológie

Piatkový večer sa niesol v znamení diela stropkovského rodáka, akademického maliara Františka Veselého, ktorý by v tomto roku oslávil svoje 80. narodeniny. Mesto Stropkov pri tejto príležitosti usporiadalo spomienkové podujatie pod názvom „František Veselý – Život a dielo“.

Súčasťou tohto krásneho podujatia bola premiéra filmového dokumentu – František Veselý – Krajina mojich prapodstát i odhalenie pamätnej dosky v galérii v stropkovskom kaštieli, kde sa nachádza stála expozícia „F. Veselý a jeho dielo“, ktorá obsahuje niekoľko desiatok jeho obrazov.
„František Veselý by sa tohto roku dožil 80 rokov. František Veselý ako patriot, ktorý celý život žil a tvoril v rodnom meste Stropkov. Paradoxom doby je, že dnešná mladá generácia skôr odchádza a ten patriotizmus je inak vybudovaný ako u tej staršej generácie. F. Veselý maľoval a tvoril ulice starého Stropkova, objekty, staré budovy, historické budovy. Vo svojich dielach sa už v 70. a 80. rokoch venoval ekológii. Je významnou osobnosťou mesta Stropkov o čom svedčí fakt, že v roku 2004 mu bola udelená cena mesta in memoriam a je po ňom pomenovaná Základná umelecká škola F. Veselého v Stropkove,“ pripomenul v úvode tohto akademického maliara a umelca vedúci OŠK Tibor Kubička a poďakoval pedagógom i žiakom ZUŠ F. Veselého za krásny program a navodenie príjemnej, sviatočnej atmosféry.
„Tento večer sme zasvätili pamiatke a odkazu celoživotného diela nášho rodáka F. Veselého. Náš rodák F. Veselý štetcom na plátne bojoval, chránil a upozorňoval už vtedy na potrebu ochrany prírody, čím predbehol dobu, preto som veľmi rád, že sme sa stretli, aby sme si pripomenuli jeho pamiatku a aby sme si vážili výnimočných ľudí. Stropkov a Slovensko nepotrebuje vymýšľať výnimočných ľudí, lebo ich má medzi sebou. Vážme si ich a stále si ich pripomínajme,“ prihovoril sa prítomným primátor mesta O. Brendza.
Vo filmovom dokumente o živote a diele F. Veselého boli použité archívne zábery M. Bujdoša. „Tento film sme ako mesto Stropkov chceli pripraviť ako poctu nášmu rodákovi už dlhšie. Všetko však vyrieši čas. Myslím si, že tento rok čas dozrel a pri jeho nedožitom jubileum sme pripravili dokument,“ povedal T. Kubička a dodal, že myšlienku vytvoriť takýto dokument mal v hlave už dlhšiu dobu.
„Čas plynie, roky ubiehajú a rovesníci i priatelia F. Veselého tu nemusia byť naveky, preto som rád, že sa nám tento filmový dokument podaril a že pamiatka na F. Veselého ostane aj vo filmovej podobe,“ vyznal sa vedúci OŠK.
Autorka námetu a scenára je naša rodáčka, publicistka a knižná editorka Marta Szattlerová, ktorá za tvorivú prácu získala mnoho ocenení a uznaní v prestížnych československých i slovenských novinárskych literárnych súťažiach. Filmový dokument režírovala M. Szattlerová spolu s A. Soóšom. M. Szatlerová spolupracuje s mnohými významnými autormi a pomáha aj začínajúcim autorom. Vo svojej takmer päťdesiatročnej publikačnej činnosti nikdy neobišla Stropkov. Ešte ako študentka bola pri zakladaní bábkového divadla Paravan a stála aj pri začiatkoch DOS Ondavan. Pri príležitosti polstoročnice tohto súboru vyšla z jej pera kniha Ondavan 50.
„Som rada, že sa film páčil. Chcem sa poďakovať primátorovi mesta Stropkov, že mne a rovnako tak aj kameramanovi A. Soóšovi prejavil dôveru a vytvoril nám tak veľmi dobré podmienky, aby sme mohli tento film pripraviť. Ďakujem tiež T. Kubičkovi, že nás spolu s A. Soóšom držal pri zemi. Poďakovať sa chcem aj M. Vatehovi, správcovi pozostalostí F. Veselého, že mi dovolil nazrieť do všetkých detailov pozostalostí a dokumentačných materiálov, ktoré sa zachovali a ktoré sme mohli využiť. Ďakujem M. Klebanovi z Východoslovenskej galérie, že pripravil naozaj skvostnú výstavu v Košiciach,“ povedala M. Szattlerová a poďakovala sa tiež K. Soóšovi za to, že napriek vekovému rozdielu našli spoločnú reč, vďaku vyjadrila aj za jeho tvorivú invenciu i za jeho zmysel pre detail.
„Františka Veselého som zažila počas svojho detstva, kedy sme ho ako školáci sprevádzali na jeho výtvarných potulkách. Získavali sme tam skvostné lekcie z výtvarnej výchovy, na ktoré si spomínam dodnes. Učil nás ako sa treba dívať na obraz. Učil nás trpezlivosti. Učil nás, že videnie výtvarníka a videnie obyčajného človeka je iné. Po skončení VŠ usporiadal svoju prvú výstavu v predajni Dielo v Košiciach, z ktorej je dnes príjemná umelecká kaviareň, kde z nostalgie k nemu stále chodievam,“ zaspomínala na Ferka Veselého M. Szattlerová a úsmev jej počas týchto spomienok nezmizol z tváre.
Počas tohto spomienkového stretnutia bola odhalená pamätná doska, autorom ktorej je Marko Vateha a ktorá sa stala súčasťou stálej expozície, ktorú návštevníci môžu vidieť v stropkovskom kaštieli.

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 2. 11. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 195x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou