smahu správy

Odkaz A. Bernoláka stále žije, pripomenuli sme si 256. výročie jeho narodenia

Utorok, 2. októbra sa konalo spomienkové stretnutie pri príležitosti 256. výročia narodenia Antona Bernoláka, ktoré usporiadalo Oblastné pracovisko MS v Stropkove, OŠK MsÚ Stropkov spoločne s ÚPSVaR Stropkov a OÚ Stropkov. Prítomní položili veniec k buste A. Bernoláka, ktorú darovala Matica slovenská a americkí Slováci v roku 2001. Svojou účasťou vzdali hold tomuto jazykovedcovi aj žiaci Základnej školy na ul. Mlynskej i stropkovskí gymnazisti. Prítomných neodradilo ani sychravé, jesenné a upršané počasie.
Vedúci OP MS Stropkov Lukáš Kaščák prítomných vo svojom plamennom prejave vyzval, aby nezabúdali na svoju národnú identitu a na svoj jazyk a vyzdvihol úlohu A. Bernoláka a Slovenského učeného tovarišstva v dejinách slovenského národa.
Anton Bernolák sa narodil 3. októbra 1762 v Slanici na Orave, v dnes už zaniknutej obci, ktorá bola zatopená Oravskou priehradou. Rozsahom a historickým zameraním svojho diela patrí Anton Bernolák k najvýznamnejším osobnostiam slovenského osvietenstva. Aj keď sa bernolákovčina nestala celonárodným spisovným jazykom, zohrala v histórii slovenského národa významnú úlohu, zvýraznila myšlienku svojbytnosti slovenskej národnosti a stala sa zjednocovacou základňou bernolákovcov.
Napriek tomu, že jeho aktivita bola zameraná na jazykovedné dielo, veľmi dobre si uvedomoval, že bez toho, aby obyvateľstvo žijúce na území Slovenska používalo živú reč v písomnom styku a v školstve, nie je možné, aby sa formovalo na novodobý moderný národ, ktorý bude smerovať k svojej svojbytnosti. Tomuto účelu podriadil svoje vedecké diela.
Ovládal viacero cudzích jazykov, od klasických po moderné. Mal široké znalosti z jazykovedy, zo všeobecných dejín, ekonomiky, filozofie, medicíny, prírodných vied, estetiky, hudby a politiky.

obrazok obrazok

Andrea Fecková | 19. 10. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 202x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou