smahu správy

Detský výtvarný plenér F. Veselého v obci Baňa

obrazokTak ako po minulé roky, aj tento rok sa na pamiatku stropkovského rodáka, akademického maliara F. Veselého, ktorý by tento rok oslávil 80 rokov, konal už 16. ročník výtvarného plenéra, tentokrát v obci Baňa. Zúčastnili sa ho žiaci stropkovských materských i základných škôl. Svoj talent a práce predstavili tiež žiaci zo základných umeleckých škôl. Nechýbali ani žiaci zo susedného Poľska, či z partnerského mesta Bilína v Čechách.

„Minulý rok sme boli vo Veľkrope. Bolo to výborné, ale tento ročník bol lepší. Radostné deti, výborné počasie, pekná jeseň,“ zhrnul predseda poroty S. Čupil a dodal, že tento ročník sa niesol vo výbornej atmosfére, deti pracovali nádherne, hrali sa a nebrali to ako nutnosť, či otroctvo, tiež že tohto roku bolo viac účastníkov, ktorí sú výborní. „Výborní sú Poliaci, ale samozrejme aj domáci. Konkurencia je o niečo vyššia a práce sa vyberali ťažšie,“ povedal S. Čupil.
„Na výstavy chodím každoročne odkedy plenér F. Veselého existuje. Som metodikom okresného osvetového strediska vo Svidníku. Zdá sa mi, že každý rok je účastníkov čoraz viac a práce sú na vyššej úrovni ako napríklad pred piatimi rokmi, hlavne vďaka učiteľom, ktorí si môžu porovnať svoje metodické postupy napríklad s tými poľskými. Bolo veľmi ťažké vyberať. Navrhla by som skôr v každej kategórii päť najlepších prác. Rozdiely sú naozaj malé, všetci by si zaslúžili vyhrať,“ povedala K. Glusová.
Podľa S. Čupila ide aj motivačný princíp, o tvorivú dielňu v prírode. „Keby bol F. Veselý medzi nami, mal by určite radosť a bol by spokojný. V priebehu krátkej chvíle vzniklo množstvo krásnych prác, ktoré postačia na jednu skvelú výstavu. Kto má rád detskú tvorbu, určite si príde na svoje. Všetci vyhrali, všetci sú spokojní, radostí, vymaľovaní a počasie len umocnilo túto krásnu atmosféru, vzniklo jedno nádherné podujatie,“ povedal predseda poroty.
Ako ďalej S. Čupil hovorí, detská kresba je špecifická. Neznáša akadeizmus a jednotlivé učiteľské postupy sa odrazili aj na niektorých žiakoch. „Všímame si hravosť, ktorá je v tejto vekovej kategórii primárnym aspektom. Deti vedia využiť hravosť, celú plochu papiera (kompozícia), farebne ladiť, sú to veľké výkony. Cítil som v tých prácach túto krajinu ich očami. Obišiel som Baňu a nevidel som ju tak ako oni, je to super. Deti maľujú srdcom, maľujú čo chcú. Treba sa určite preniesť do tohto videnia sveta, do ich rokov. Určite to nie je o akademickom maliarstve, je to o zaháňaní žiaka na správnu cestu, po ktorej má ísť. Pokiaľ to učiteľ vie a urobí to dobre, potom deti tomu začnú rozumieť a začnú tvoriť, cibrí sa výtvarný názor,“ myslí si S. Čupil.
Podľa K. Glusovej aj dospelí kopírujú svojich učiteľov, lebo chcú byť dobrí v očiach učiteľa.
„Myslím si, že hodina výtvarnej výchovy dnes na základnej škole je podľa mňa trestuhodný čin, pretože výtvarná výchova nie je len o kreslení, ale aj o výchove. Všetko je obrátené na ruby, hodnoty sa nám obrátili na ruby, preto sme radi, že sme na tohtoročnom plenéri mohli vidieť toľko detí z rôznych škôl a to nielen stropkovských,“ myslí si S. Čupil.
Deti treba informovať, motivovať a rešpektovať ich vnímanie sveta, čo je z pedagogického hľadiska nesmierne dôležité hlavné pre túto vekovú kategóriu – od prvého stupňa cez druhý stupeň ZŠ. Nesmierne dôležitá spontaneita. Prirodzená hra, ktorá funguje až po deviaty ročník.

obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 19. 10. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 231x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou