smahu správy

Stretnutie na vrchu Lipovica nad obcou Závada, ktorý bol miestom posledného tábora partizánskych jednotiek

Uplynulý víkend sa konalo stretnutie a uctenie si pamiatky partizánskych bojovníkov pri pamätníku posledného tábora partizánskych jednotiek na vrchu Lipovica, ktorý sa nachádza medzi obcami Jakušovce a Závada. Pri stretnutí si členovia ZO SZPB Brusnica i Vyšná Olšava, ktorí toto podujatie organizovali, ako aj starosta obce Jakušovce i obyvatelia okolitých obcí, na tomto mieste pripomenuli 74. výročie začiatku presunu partizánskych jednotiek Čapajev, Majorov, Požarskij a Za rodinu cez nemecko-sovietsky front po začatí Karpatsko-dukelskej operácie.
Brigáda Čapajev a partizánske skupiny Požarskij, Majorov, Za rodinu, Borkaňuk, Perečinskij i ďalšie skupiny operujúce v tyle nepriateľa na území východného Slovenska vyradili z boja 8 130 nemeckých vojakov a dôstojníkov, zničili 50 transportov, 645 vagónov so živou silou a technikou nepriateľa, 251 automobilov a veľa iného materiálu.
Veliteľom partizánskej jednotky Čapajev bol Ivan Kononovič Baľuta a veliteľom štábu i hlavným organizátorom zväzku Čapajev bol Ľudovít Kukorelli. Padol hrdinskou smrťou 24. novembra 1944 pri Habure, keď sa Čapajevovci prebíjali cez nemeckú obranu k Červenej armáde. Pochovaný je v Košiciach.
Major in memoriam Ľudovít Kukorelli bol pri príležitosti osláv 74. výročia SNP povýšený do hodnosti brigádneho generála in memoriam prezidentom SR Andrejom Kiskom v Banskej Bystrici. Veľkú zásluhu majú na tom mnohí členovia základných organizácií SZPB. Ľ. Kukorelli bol aktívnym účastníkom národného boja za oslobodenie. Preukázal občiansku statočnosť a odvahu, pričom šíril dobré meno našej vlasti v zahraničí.
Ďalším cieľom je vytvorenie a zapísanie do turistických máp náučný chodník, ktorý by viedol od pamätníka Potomu k pamätnej tabuli Kokinu až k novému pomníku nad obcou Závada.

obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 19. 10. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 83x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou