smahu správy

Odbor školstva a kultúry mesta Stropkov nezaháľa, aj v tomto jesenno-zimnom období je pripravené množstvo kultúrno-spoločenských podujatí

Kultúrne leto v Stropkove bolo plné naozaj zaujímavých podujatí a o kultúrne vyžitie a zábavu naozaj nebola núdza. Inak to nebude ani počas týchto dlhých jesenných, zimných dní. Pripravené sú už tradičné podujatia, ktoré mesto Stropkov organizuje každý rok, ale aj podujatia profesionálnych súborov, či kurzy pre ľudí rôznych vekových kategórii.

„Po minuloročných skúsenostiach vieme, že ľudia prejavujú záujem o kreatívne kurzy. V minulom roku to bola keramika, v tomto roku ľudia prejavili záujem o kurz tkania na krosnách. Lektorkou tohto kurzu bude pani Štefančíková z Michaloviec, ktorá sa tkaniu venuje celý život,“ uviedla A. Madzinová z oboru školstva a kultúry. Jedná sa o intenzívnejší kurz v rozsahu 20 hodín. Stačí prísť, materiál a krosná budú zabezpečené pre všetkých záujemcov. Ďalším z ponuky je kurz plstenia i kurz papierového pletenia. Mesto Stropkov tiež pripravilo jazykové kurzy, v ponuke je anglický a nemecký jazyk. Veľmi obľúbeným je tiež kurz spoločenských tancov, ktorý budú viesť lektori z Prešova a súčasťou ktorého bude aj záverečný venček. Všetky kurzy sú naplánované na začiatok mesiaca november. „Možnosť prihlásiť sa do ktoréhokoľvek kurzu sme predĺžili až do 26. októbra 2018. Každý rok chceme pre záujemcov tvorivých kurzov ponúknuť niečo nové. V minulom roku to bolo točenie na hrnčiarskom kruhu, keramika, tento rok tkanie a plstenie, pretože je o to záujem,“ spresnil vedúci odboru školstva a kultúry.
Pri príležitosti nedožitých 80. narodenín stropkovského rodáka, akad. maliara Františka Veselého sa bude konať už 16. ročník výtvarného plenéra akad. maliara F. Veselého pre materské i základné školy mesta Stropkov, ako aj pre žiakov z partnerských miest v dňoch 9. až 10. októbra. „Tento rok sa plenér bude konať v obci Baňa. Každý rok vyberáme inú lokalitu v stropkovskom okrese,“ povedal T. Kubička.
Tradičným kultúrnym podujatím s bohatým programom, ktorý je venovaný seniorom nášho mesta v mesiaci október, je „Október – mesiac úcty k starším“. „Pripravený je bohatý program, v ktorom sa predstaví folklórny súbor Stropkovčan, folklórna spevácka skupina Stropkovčani a prichystané je aj prekvapenie v podobe rodinnej kapely Kurasie z partnerského mesta Ropczyce,“ spresnil T. Kubička.
Nasledovať bude „Snow film fest“. Premietanie týchto dokumentárnych filmov začalo ešte pred spustením mestského kina do prevádzky. Ide o dokumentárne filmy o expedíciách v extrémnych náročných zimných podmienkach.
Ďalším už tradičným podujatím je 12. ročník Stropkovských dní medu, ktoré organizuje Základná organizácia slovenského zväzu včelárov v Stropkove v spolupráci s mestom Stropkov. Súčasťou tohto podujatia sú aj odborné prednášky i výtvarná súťaž pre deti „Včely a včelári očami detí“, tiež súťaž o najkrajší medovník pre rôzne vekové kategórie.
„Prednášky sú venované deťom, ale aj odbornej verejnosti. Prebieha predaj včelárskych potrieb, ktorých je v našom okolí málo. Podujatie je tiež spojené s ochutnávkou medu a včelích produktov a zamerané je na propagáciu značky „Slovenský med“. Do tejto súťaže sa zapájajú aj klienti z DDBM, ako aj DSS, SOŠ Stropkov i široká verejnosť,“ uviedla A. Madzinová a dodala, že „Stropkovské dni medu“ je podujatím, na ktoré ľudia každý rok nedočkavo čakajú.
Mesto Stropkov samozrejme nezabudlo ani na tých najmenších, najmladších obyvateľov Stropkov a do nášho mesta aj tento rok 5. decembra zavíta sv. Mikuláš. Mesto Stropkov vo vlastnej réžii v spolupráci so ZUŠ F. Veselého a SZUŠ i DOS Ondavan pripravilo program pre deti, ktorý sa bude konať na Námestí SNP. „Pripravený bude bohatý program, balíčky pre deti a rozsvietenie vianočnej výzdoby. Chýbať nebude ani prekvapenie,“ informoval T. Kubička.
Vianočne nás určite naladí 8. decembra tvorivá dielňa, kde si nielen deti budú môcť vyrobiť vianočné ozdoby, medovníky, vyskúšať rôzne techniky a stráviť predvianočné sobotné popoludnie takto kreatívne. „Vianočná tvorivá sobota sa ujala a budeme ju organizovať aj tento rok v decembri,“ povedala A. Madzinová a dodala, že si nesmierne váži všetky lektorky, ktoré sa v predvianočnom období venujú nielen deťom dobrovoľne a bez nároku na odmenu. „Zmyslom celej tejto akcie je príjemné spoločné stretnutie, ktoré prinesie pokoj a vianočnú atmosféru,“ dodal T. Kubička.
Pre základné školy je na 14. decembra naplánovaný Benefičný koncert, výťažok ktorého bude použitý pre rodiny v núdzi, či iné organizácie, ktoré si školy samé vyberú. Pre širokú verejnosť sa tento benefičný koncert bude konať 16. decembra.
Neodmysliteľnou súčasťou predvianočného obdobia sú Vianočné trhy, tento rok 20. a 21. 12., pripravená bude tiež oslava nového roka na Námestí SNP.
Do konca roka ešte uvidíme množstvo výstav, divadelných predstavení, či koncertov.
12. októbra uvidíme Pálenicu Borisa Filana. Pripravuje sa spoločná fotografická výstava bývalého prezidenta SR R. Schustera a oboch miestnych fotografických klubov. „V meste Stropkov fungujú dva fotokluby – Stropkovský fotoklub a Klub nezávislých fotografov, výstava nemá špecifickú tému, ide len o spoločnú výstavu fotografií, ktorá je naplánovaná na 26. 10. v spoločenskej sále,“ povedal vedúci OŠK.
Presne na ten istý deň, no vo večerných hodinách je pripravené spomienkové podujatie pri príležitosti nedožitých 80. narodenín nášho rodáka, ktoré nesie názov „František Veselý – život a dielo“. „Podujatie sa bude konať v stropkovskom kaštieli a organizuje ho mesto Stropkov spolu s Krajským múzeom Prešov – Kaštieľ Stropkov a ZUŠ F. Veselého v Stropkove. Vystavené budú nové, zatiaľ v Stropkove neprezentované obrazy. Pripravený je kultúrny program, súčasťou ktorého bude tiež prezentácia dokumentárneho filmu F. Veselý – Krajina mojich prapodstát,“ spresnil T. Kubička a dodal, že mesto Stropkov si chce uctiť pamiatku a dielo tohto akademického maliara so silným ekologickým odkazom, ktorý je tak aktuálny hlavne v dnešnej dobe.
Ďalšie nádherné ľudové podujatie, ktoré je pripravené na 18. november je, vystúpenie Štefana Šteca s FS Hornád z Košíc. V prvý decembrový deň si budú môcť milovníci divadla pozrieť komédiu z manželského života „3×2“ v podaní Zuzany Martinkovej a Csongora Kassaia od autorov J. Saundersa, A. Ayckbourna a D. Camptona. Pripravuje sa výstava fotografického klubu Obzor zo Žiliny, ktorá je naplánovaná na 6. december a 7. decembra bude prebiehať oceňovanie darcov krvi za mestá Stropkov, Svidník a Giraltovce. Začiatok roka začne OŠK s groteskným príbehom piatich indivíduí uzavretých v jednej miestnosti, v spoločnosti jedného revolvera s názvom „Na koho to slovo padne“, kde svoj herecký výkon predvedú Robo Jakab, Juraj Kemka, Lukáš Latinák, Marián Miezga a Vladimír Kobielsky.
Je sa skutočne na čo tešiť a na svoje si určite príde každý – či už priaznivci fotografie, divadla, výstav – myslelo sa na všetkých. Vstupenky na každé podujatie je možné zakúpiť v predpredaji v kancelárii OŠK, alebo na webovej stránke www.kinokultura.stropkov.sk.

Andrea Fecková | 12. 10. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 291x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou