smahu správy

Vernisáž výstavy „A národ oboril sa na národ“

obrazokUplynulý piatok sa v stropkovskom kaštieli konala vernisáž výstavy „A národ oboril sa na národ“, ktorú usporiadal Prešovský samosprávny kraj – Krajské múzeum v Prešove – Kaštieľ Stropkov a mesto Stropkov. Ide o medzinárodnú výstavu výtvarných prác k 100. výročiu ukončenia 1. svetovej vojny.

„Tento rok je veľmi bohatý na výročia. Stretli sme sa tu, aby sme si pripomenuli ukončenie 1. svetovej vojny, aby sme si uctili pamiatku padlých. Mesto Stropkov si pri tejto príležitosti pripravilo rekonštrukciu manévrov,“ uviedla historička múzea Nikoleta Lattová a dodala, že táto výstava bola vytvorená práve pri príležitosti tohto 100. výročia.
Prítomných hostí z Maďarska, Ukrajiny a Poľska privítal primátor mesta Stropkov Ondrej Brendza. „Sté výročie ukončenia prvej svetovej vojny, ktorá významným spôsobom ovplyvnila život v Európe, život v Československu, ale aj v našom meste. Po období manévrov, ktoré boli vyhodnotené ako veľmi úspešné, však prišla krutá realita a to, čo bolo vybudované pred vojnou a to, čo bolo pekné, bolo zničené, spálené, vypálené a naše obyvateľstvo bolo evakuované. Vo františkánskom kláštore bola poľná nemocnica, neďaleko Stropkova sa nachádza jeden z najväčších vojenských cintorínov na Slovensku, v Stropkove je vojenský cintorín s viac ako 700 vojakmi všetkých armád, ktoré sa zúčastnili na konflikte, priblížil históriu Stropkova v období 1. svetovej vojny primátor O. Brendza a dodal, že život v pokoji a mieri nie je samozrejmosť.
Názov výstavy je prepožičaný od slávneho P. O. Hviezdoslava a s myšlienkou tejto výstavy prišlo občianske združenie Krajczáros Álapitvány z maďarského Székesféherváru. „Ani som nepomyslel, že sa tento projekt tak rozvinie,“ povedal vo svojom príhovore István Németh z Nadácie Krajczáros a dodal, že si veľmi váži to, že prevažnú časť tejto zbierky prác, darovali autori zadarmo. Výstavu si záujemcovia môžu pozrieť do 31. októbra 2018 v priestoroch stropkovského kaštieľa.

obrazok

Andrea Fecková | 5. 10. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 190x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou