smahu správy

Stropkov sa vrátil v čase a pripravil dokonalú rekonštrukciu Manévrov z roku 1911

V sobotu sa na Námestí SNP konali Manévre 1911, ktoré pripomenuli rakúsko-uhorské cisársko-kráľovské vojenské manévre z roku 1911, ktoré sa odohrali v meste Stropkov a jeho okolí. Hlavným motívom tohto podujatia boli oslavy 100. výročia ukončenia prvej svetovej vojny. Usporiadateľmi tohto podujatia bolo mesto Stropkov spolu s Klubom vojenskej histórie Beskydy.

Z hľadiska histórie 1. svetovej vojny je okolie Stropkova jedným z najvýznamnejších regiónov na Slovensku. Prebehla doteraz najväčšia rekonštrukcia vojnového cintorína Stropkova, ktorá je realizovaná z dotácie Ministerstva vnútra SR a ktorej súčasťou je aj monumentálny pamätník obetiam Veľkej vojny s menoslovom 320 doteraz identifikovaných pochovaných. Posviacka zrekonštruovaného cintorína bola súčasťou sobotňajšieho programu za účasti vojenských duchovných, vojenského sprievodu a čestnej stráže v dobových uniformách. Účastníci sa následne presunuli k stropkovskému kaštieľu, kde bola odhalená pamätná tabuľa pripomínajúca návštevu Františka Ferdinanda d´Este v Stropkove počas vojenských manévrov.
Druhou časťou programu bol nástup dobových vojsk a príchod veliteľského zboru. Pripravená bola ukážka výcviku dobových armád i odborné prednášky na tému 1. svetovej vojny.
Veľkým lákadlom pre malých i veľkých bolo tiež regrutačné stredisko Ozbrojených síl SR. Deti mohli absolvovať zdravotnú, taktickú prípravu a tiež predviesť znalosť vojenskej histórie. Samozrejme išlo o stanovišťa, ktoré deti hľadali a navštevovali a určite sa veľa zaujímavého naučili. Odmenou bol deťom vojenský preukaz i lízanka. Mali dovolené, a to nielen deti, vyskúšať naozaj všetko – do tanku nazreli naozaj všetci. Pripravený bol dobový tábor vojsk s poľnou kuchyňou, vojenskými stanmi a výzbroje jednotlivých armád.
Nechýbala vojenská dychová hudba, vystúpenia ľudovej hudby s vojenskými a regrutskými piesňami, vystúpenia dobovej hudby s melódiami z prelomu 19. a 20. storočia a iné. Naozaj pútavé a náučné sobotné popoludnie.

Andrea Fecková | 5. 10. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 205x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou