smahu správy

Obec Brusnica oslávila 610. výročie prvej písomnej zmienky o obci

obrazokUplynulý víkend sa v obci Brusnica konali dvojdňové oslavy jej prvej písomnej zmienky. Oslavy sa začali už v sobotu popoludní slávnostným sprievodom ku gréckokatolíckemu chrámu, kde sa uskutočnilo odhalenie a posvätenie pamätnej tabule gréckokatolíckym kňazom vo farnosti Brusnica.

Konala sa panachýda na miestnom cintoríne a následne sa sprievod presunul k pravoslávnemu chrámu, kde bola odhalená a posvätená ďalšia pamätná tabuľa. Potom sa slávnostný sprievod odobral do kultúrneho domu, kde sa všetkým prítomným prihovorila starostka obce Tatiana Szabóová a spoločne otvorili „Izbu ľudových tradícií“ i výstavu fotografií „Brusnica v premenách času“. Vstupná hala Obecného úradu sa tak zmenila na galériu plnú fotografií a spomienok a všetci sa vrátili v čase do svojho detstva, do svojej mladosti a spomínali ako v Brusnici rástli na plnohodnotných a samostatných mladých ľudí.
Mnohí rodáci z Brusnice dosiahli toho veľa v rôznej sfére spoločenského života, niektoré osobnosti boli pri príležitosti osláv 610. výročia prvej písomnej zmienky o obci ocenení.
Slávnostnú atmosféru svojim vystúpením podčiarkla folklórna skupina Stropkovčani i folklórny súbor Stropkovčan. Súčasťou kultúrneho programu boli tiež Anna Hutňanová, Viera Kopolovcová i Ján Mata. Svoje vystúpenie tiež predviedlo spevácke duo Holosy z doliny i Jožko Jožka. Zlatým klincom programu bol kultúrny program PUĽS a neskôr sa všetci zabávali takmer do bieleho rána.
V nedeľu oslavy pokračovali slávnostnou svätou liturgiou v pravoslávnom i gréckokatolíckom chráme, nasledoval slávnostný obec pre pozvaných hostí a ďalší kultúrny program. Vystúpil folklórny súbor Šarišan, k slzám nás rozosmial Ander z Košíc a záver celého dvojdňového programu patril ľudovej hudbe Stana Baláža.
„Ohlasy boli fantastické. Boli to dva dni, plno ľudí, plno zážitkov, plno tvári, ktoré tu neboli roky rokúce. Mnoho ľudí tvrdí, že oslavy zanechali skvelý dojem, skvelé vystúpenia, skvelá atmosféra. Oslavy dopadli naozaj nad moje očakávania,“ uviedla dojatá starostka obce Brusnica, keď jej poslanci obecného zastupiteľstva ďakovali a odovzdali krásnu kyticu kvetov. „Želám si, aby naša krásna malebná dedinka i naďalej rozkvitala, aby mala plno dobrých ľudí,“ dodala.
Starostka obce pri tomto okrúhlom výročí prvej písomnej zmienky o obci vydala knihu „BRUSNICA v zrkadle spomienok“, ktorú každý zúčastnený dostal spolu s magnetkou ako pamiatku na tieto nezabudnuteľné oslavy 610. výročia.

Z histórie obce Brusnica:
Kráľ Žigmund daroval v roku 1408 šľachticovi Jánovi z Perína stropkovské panstvo, na ktorom bola vtedy aj dedina Brusnica. Zapísali ju vtedy v ponemčenom názve Prensincz. V roku 1454 sa spomína ako Brusnyicza. Brusnica bola v 14. až 17. storočí nepretržite majetkovou súčasťou stropkovského panstva. Od 18. storočia sa dostala obec do majetku grófov Barkόczyovcov. Sídlisko malo v roku 1600 obývaných 15 poddanských domov a dom šoltýsa. Na prelome 16. a 17. storočia bola Brusnica stredne veľkou dedinou s rusínskym obyvateľstvom. Začiatkom 17. storočia sa do Brusnice prisťahovali viaceré rusínske rodiny. Už pred rokom 1639 si postavili chrám, ktorý v dedine aj neskôr jestvoval. Obyvatelia sa živili pastierstvom a pracovali v rozsiahlych lesoch. Do roku 1945 tu bola píla, ktorá zamestnávala asi 20 robotníkov.
V súčasnosti sa v obci sa nachádza kultúrny dom, materská škola so školskou jedálňou, dom smútku, gréckokatolícky a pravoslávny chrám. Poľnohospodárske družstvo sa zameriava na živočíšnu výrobu. V obci je spoločnosť komposesorátu a urbariátu obce Brusnica – pozemkové spoločenstvo. Obec pravidelne usporadúva kultúrne, spoločenské a športové podujatia – uvítanie nového roka, Deň žien, Deň matiek, Majáles, Životné jubileá, uvítanie detí do života i futbalový turnaj. Okolie obce je vhodné na turistiku a agroturistiku.

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok

Andrea Fecková | 28. 9. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 261x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou