smahu správy

Šlabikáre učia stále

obrazokPondelok, 17. septembra sa v stropkovskom kaštieli konala vernisáž výstavy „Šlabikáre učia stále“, ktorú usporiadal Prešovský samosprávny kraj – Krajské múzeum v Prešove. Priestory kaštieľa sa teda v pondelok odpoludnia zaplnili hojným počtom detí zo všetkých základných škôl v Stropkove. Ide o unikátnu kolekciu zo zbierok pána Štefana Peteju z Bardejova.

„Obzvlášť sa teším, že nás v takej hojnej účasti poctili žiaci, ktorým je téma našej výstavy najbližšia,“ neskrývala svoju radosť Nikoleta Lattová, historička múzea v Stropkove.
„Keď som si sama prezerala zbierku, ktorú nám pán Š. Peteja poslal, tak som si uvedomila, že názov výstavy hovorí za všetko. Stručne a výstižne charakterizuje, čo šlabikáre sú a na čo slúžia. Šlabikáre sú známe už aj zo starovekého sveta, našli sa tabuľky v Mezopotámii, ktoré pripomínajú šlabikáre, zo Starého Grécka, či Ríma. U nás na Slovensku sa nachádza šlabikár aj zo 14. storočia. Najstarší šlabikár, ktorý môžeme vidieť na výstave v Kaštieli Stropkov je z roku 1924. Naozaj môžeme spokojne konštatovať, že šlabikáre tu boli, sú aj budú, stále učia deti základy gramotnosti, písania a čítania, bez ktorého si nevieme predstaviť našu existenciu. Spokojne teda môžeme povedať, že šlabikáre sú tou najdôležitejšou knihou, s ktorou každý jeden človek príde do styku,“ uviedla v úvode N. Lattová.
Zberateľ Štefan Peteja z Bardejova je už dôchodca a v apríli oslávi 86. narodeniny. Má rád nielen umenie, knihy, literatúru, ale aj deti.
„Sám o sebe hovorí, že je stavbár, milovník umenia a zberateľ šlabikárov na dôchodku. Už tridsať rokov žije sám, je vdovec a teší sa zo svojich detí a vnúčat. Táto zbierka je jeho celoživotnou zbierkou a celoživotnou záľubou. K šlabikárom sa dostal pred zhruba tridsiatimi rokmi celkom náhodou, keď mu jeho známa doniesla jeden šlabikár zo Spojených štátov amerických. Kniha sa mu zapáčila natoľko, že sa rozhodol pridať k nej ďalšiu zo Slovenska, Čiech i z celého sveta. V súčasnej dobe zbierka obsahuje 800 exemplárov. V stropkovskom kaštieli je rovná stovka. Zbieranie šlabikárov veru nie je jednoduchá záležitosť. Dennodenne písal listy do všetkých kútov sveta,“ prezradil o samotnom zberateľovi jeho zať Mgr. Drotár.
Dnes ich vystavuje v mnohých mestách nielen na Slovensku, ale vystavoval ich aj vo Viedni, či Budapešti. Najradšej má šlabikáre slovenské, teší sa aj ruským šlabikárom, ktoré sú pestrofarebné a reálne. Jeho zbierka obsahuje aj šlabikár zo 16. storočia, šlabikár v brailovom písme, či šlabikár z arabského sveta.
Táto zbierka sa nachádza v zozname rarít Slovenska a ašpiruje aj na zápis do Guinnessovej knihy rekordov, pretože doposiaľ sa nikomu na svete nepodarilo zozbierať väčšiu zbierku šlabikárov ako je práve táto.

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 28. 9. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 187x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou