smahu správy

Petrolejové lampy a ich funkčnosť

obrazokPiatok 14. Septembra sa v Kaštieli Stropkov slávnostnou vernisážou otvorila výstava „Petrolejové lampy – funkčnosť a krása“. Skvostné exponáty z jednej z najcennejších zbierok petrolejových lámp na svete z Podkarpatského múzea v Krosne doplňujú informácie o dejinách vynálezu petrolejovej lampy a o petrolejovom priemysle na Podkarpatí.

Výstava, ktorú umožnil rovnomenný úspešný projekt podporený z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia, potrvá v Stropkove do polovice decembra tohto roku.
„Výstava má názov Petrolejové lampy – funkčnosť a krása. Práve tieto atribúty sa spájajú v týchto malých veľkých umeleckých „dielkach“, ktoré vznikli ako funkčná súčasť nášho života ako nositelia svetla, osvetlenia a časom sa menili na umenie. Človek je už raz taký, skoro nič nevytvorí len tak holé – bosé, ale na všetkom sa podpíše túžba po kráse, na všetkom zanechá pečať svojho umeleckého cítenia. Tak aj na týchto petrolejových lampách sa podpísal nielen dôvtip človeka, ale aj túžba po prezentácii umeleckého cítenia,“ uviedla riaditeľka Krajského múzea v Prešove Mária Kotorová a dodala, že táto výstava vznikla vďaka projektu Fond na podporu umenia a vznikla tiež vďaka medzinárodnej spolupráci Krajského múzea v Prešove s Podkarpatským múzeom v Krosne. Táto spolupráca je dlhoročná a intenzívna v mnohých oblastiach.
Petrolejové lampy okrem svojich praktických hodnôt, ako osvetlenie, boli tiež dôležitým prvkom zariadenia interiérov. Často boli vyrábané na individuálnu zakázku z veľmi drahých materiálov. Umelecká hodnota a kvalita materiálov použitých na výrobu konkrétnej lampy záviseli predovšetkým od toho, aký bohatý bol objednávateľ. V druhej polovici 19. storočia boli bohato zdobené petrolejové lampy povinným prvkom zariadenia bohatých meštianskych domov, palácov a kúrií na poľskom území a v celej Európe.
Exponáty prezentované na výstave pochádzajú z Podkarpatského múzea v Krosne, v ktorom sa nachádza jedna z najvzácnejších zbierok na svete prezentujúcich dejiny petrolejového osvetlenia. Zbierky krosnianskeho múzea tvorí viac ako 4000 objektov spojených s dejinami osvetlenia v priebehu posledných 3 tisíc rokov.
Výstava má veľkú historickú, náučnú a poznávaciu hodnotu a určite prispeje k lepšiemu spoznaniu začiatkov svetového petrolejárskeho priemyslu.

obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 21. 9. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 27x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou