smahu správy

Petícia za zastropovanie veku odchodu do dôchodku na Námestí SNP

obrazokVek odchodu do starobného dôchodku sa týka nás všetkých

Súčasný stav predlžovania veku odchodu do dôchodku by znamenal, že dnešní muži a ženy vo veku 40 rokov pôjdu do starobného dôchodku vo veku cca 66 rokov, vo veku 20 rokov by to bolo cca vo veku 69,5 rokov a dnešné deti vo veku cca 72 rokov, preto OZ Kovo zorganizovali petíciu za vyhlásenie referenda – Skôr do dôchodku, v ktorom občania SR žiadajú ústavným zákonom zastaviť (ohraničiť) predlžovanie dôchodkového veku dosiahnutím 64 rokov veku a tiež zastaviť (ohraničiť) predlžovanie dôchodkového veku pre ženy podľa počtu vychovaných detí.

OZ Kovo zastupuje zamestnancov hlavne v priemyselných podnikoch, ale aj zamestnancov autobusovej dopravy, verejnej cestnej dopravy alebo služieb.
„Našou snahou je zastaviť rast veku odchodu do dôchodku na 64 rokov. Tak ako niekedy platil zákon pre matky s deťmi, ktorý znižoval o pol roka za každé vychované dieťa. Celá Európa rastie, chce zvýšiť vek odchodu do dôchodku, no názory sú rôzne. Nie je možné, aby tento vek rástol neobmedzene, aby ľudia pracovali do 70-ky, aby pracovali tak dlho,“ uviedol člen predsedníctva Rady OZ KOVO Ján Šlauka.
Od 1. januára 2017 sa dôchodkový vek každoročne predlžuje podľa priemernej strednej dĺžky života rovnako pre mužov aj ženy. V roku 2018 je dôchodkový vek určený na 62 rokov a 139 dní a tento vek bude každým rokom narastať, pretože horná hranica predlžovania veku odchodu do starobného dôchodku nie je určená žiadnou právnou normou. Ľahko sa tak môže stať, že deti narodené okolo roku 2000 a neskôr budú odchádzať do dôchodku ako sedemdesiatroční, čo je takmer nepredstaviteľné.
„Samozrejme, že všetko má svoje pre a proti, preto treba myslieť aj na riešenie rodinnej politiky, pretože všetko so všetkým súvisí. Okolité krajiny majú zastropovaný vek odchodu do dôchodku dokonca vyšší ako požadujeme my, ale majú k tomu prispôsobené ostatné zákony, či už z rodinnej politiky, zamestnanosti, alebo zákony predčasného dôchodku. Predčasný odchod do dôchodku na Slovensku funguje tak, že každý mesiac skracuje výšku dôchodkovej dávky o pol percenta,“ dodal.
Priemerný počet hodín, ktoré odpracuje slovenský zamestnanec za rok je 1740 v porovnaní s nemeckým zamestnancom, ktorý odpracuje 1 360 hodín, čo vlastne za 40 rokov pracovného života je o 8,5 roka viac ako v Nemecku. Alarmujúci je aj zdravotný stav, v akom sa dožívame dôchodku, ktorý je najhorší v celej EÚ a už v 53. až 55. roku veku života začíname užívať lieky na chronické ochorenia. V EÚ je to v priemere 60. až 65. rok veku života.
Podľa J. Šlauka by sa malo myslieť aj na zamestnancov, ktorí vykonávajú rizikové, náročné povolania a umožniť im predčasný odchod do dôchodku ešte nižší ako samotná hranica predčasného odchodu. „Počas aktívneho života by si sami sporili určitú čas, ale zároveň by im zamestnávateľ bol povinný prispievať nejakou formou či už tretieho piliera, ktorý funguje, prípadne vymyslieť iné poistenie,“ myslí si J. Šlauka.
Hovorí sa, že zastropovanie veku odchodu do dôchodku spôsobí zníženie novopriznaných dôchodkov, pretože penzie tak bude dostávať viac dôchodcov a na dôchodky tak bude menej peňazí.
„Verejne sa prehlasuje, že sa zníži dôchodok, alebo že nebude mať kto robiť na budúcich zamestnancov, pretože demografia sa vyvíja ako sa vyvíja, bohužiaľ. Sme si vedomí všetkých úskalí, ktoré to prináša, ale našou snahou je rokovať o tom, aby sa naozaj riešila rodinná politika trocha inak v súbehu s našimi požiadavkami,“ dodal.
OZ KOVO nesúhlasí s každoročným zvyšovaním veku odchodu do dôchodku bez jeho zastropovania, teda bez zákonom stanovenej hornej hranice a tiež nesúhlasí s odchodom žien do dôchodku bez zohľadnenia počtu vychovaných detí a navrhuje vek ženy s 1 vychovaným dieťaťom zastropovať na 63,5, s dvomi vychovanými deťmi na 63 a tri a viac vychovaných detí by znamenalo odchod ženy do dôchodku vo veku 62,5 rokov.

obrazok

Andrea Fecková | 14. 9. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 285x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou