smahu správy

Najväčší slovenský cintorín z 1. svetovej vojny, kde je pochovaných okolo 10-tisíc vojakov rakúsko-uhorskej a ruskej armády vyzerá vďaka dobrovoľníkom naozaj dôstojne

obrazokObnova vojnového cintorína v obci Veľkrop je najväčším projektom, ktorý realizuje Klub vojenskej histórie Beskydy. Cintorín sa musel najprv očistiť od drevín a následne sa pristúpilo k obnove tohto pietneho miesta.

Už niekoľko dní pracovali takmer tri desiatky dobrovoľníkov zo Slovenska, Poľska a Maďarska na obnove vojnového cintorína v stropkovskej obci Veľkrop. Dobrovoľníci stavali pamätník, upravovali plochu pred pamätníkom a pokračovali tiež v úprave hrobov, dokončovalo sa oplotenie. Osadené sú tiež drevené dubové kríže. Obnova prebiehala od roku 2010 a do konca septembra sa plánujú všetky práce ukončiť.
Súčasťou podujatia, ktorého sa zúčastnili prevažne mladí ľudia, bola diskusia o udalostiach I. svetovej vojny, aj o spoločnej obnove pietnych miest z I. svetovej vojny.
Vojnový cintorín sa nachádza asi 800 metrov juhovýchodne od obce Veľkrop. Má tvar veľkého obdĺžnika a rozprestiera sa na 3360 metroch štvorcových. Stredom celého cintorína prechádzajú cestičky, ktoré ho rozdeľujú na štyri časti. V strede sa nachádzal centrálny kríž.
Na cintoríne sa nachádza podľa katastrálneho listu 127 hrobov, z toho 72 hromadných šachiet a 55 jednotlivých hrobov. Počet pozostatkov je teda extrémny. Cintorín vznikal postupne po skončení bojov v období prvej svetovej vojny a je výsledkom niekoľkých etáp exhumovania hrobov z okolia a čistenia bývalého bojiska.
Po dokončení všetkých prác budú mať padlí konečne dôstojne vyzerajúce pietne miesto na svoj posledný odpočinok, pretože sa urobil obrovský kus práce.
Posviacka tohto vojnového cintorína z I. svetovej vojny v obci Veľkrop sa bude konať v piatok 28. septembra 2018. Posviacka sa začne stretnutím pri OcÚ Veľkrop o 13:30 hod, odkiaľ sa zúčastnení spoločne presunú na vojenský cintorín.
Foto: KVH Beskydy

obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 14. 9. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 395x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou