smahu správy

Svetový deň prvej pomoci

obrazokNaučiť sa život zachraňujúce úkony, spoločne si zasúťažiť, či preveriť svoje schopnosti a zabaviť sa pri opekačke sa mohli všetci tí, ktorí prišli v sobotu 8. septembra do Lesoparku vo Svidníku. Práve Slovenský červený kríž v spolupráci s Dukla Destination, n. o. a CVČ Svidník usporiadali Deň prvej pomoci, kde sa mohli všetci zúčastnení dozvedieť základné úkony pre záchranu ľudského života hravou a zábavnou formou.

„Akcia dopadla super, účasť bola na nultý ročník prekvapujúco vysoká. Ohlasy účastníkov boli veľmi pozitívne a prítomných nadchol tiež námet a prostredie Lesoparku vo Svidníku,“ povedal riaditeľ SČK ÚZ Svidník S. Sakalik.
Základnou a dôležitou radou ako zachrániť ľudský život je určite vlastná bezpečnosť, t. z. že pomáhame vtedy, ak neohrozujeme seba alebo niekoho iného, používame výstražné svetlá, reflexnú vestu a výstražný trojuholník. Volaním na tiesňovú linku 112 privoláme pomoc. Počas hovoru poskytujeme všetky dostupné informácie a tiež požiadame o pomoc pri poskytovaní prvej pomoci, kým neprídu záchranári.
Treba brať na vedomie, že práve v tej chvíli sme to my, ktorí môžu zachrániť ľudský život! Certifikát, či povolenie na záchranu ľudského života určite nepotrebujeme.
Deti celým dňom sprevádzali rozprávkové bytosti. „V každej rozprávke zažili iné dobrodružstvo. Ako prvé sa stretli so Šípkovou Ruženkou, ktorej pomohli zobudiť sa pomocou prístroja AED. S Kocúrom v čižmách sa v mechu preskákali až k dvom domácim kutilom z rozprávky A je to, ktorým ošetrili reznú ranu a popáleninu. Rapunzel nám nechala lano a tak si deti mohli s rodičmi zmerať sily, potom už na nich čakala Popoluška, ktorá pri úteku z bálu si okrem zabudnutej črievičky vyvrtla členok. Deti ju ošetrili a putovali k ďalšiemu stanovišťu, kde ich čakal Spiderman s prekvapením,“ dodal.
Aby sme získali odvahu a sebavedomie v tom, čo je potrebné a správne urobiť, máme možnosť prísť na kurz prvej pomoci SČK, kde získame vedomosti o všeobecných zásadách poskytovania prvej pomoci, o stavoch bezprostredne ohrozujúcich život, či o zásadách poskytovania prvej pomoci pri rôznych poraneniach a o použití jednotlivých zdravotníckych pomôcok, ktoré obsahuje lekárnička, či autolekárnička. Kurzy sú určené pre verejnosť, organizácie, BOZP i autoškoly.
Určite je dôležité viesť hlavne deti k tomu, aby prvú pomoc vedeli poskytnúť, deťom dávať možnosti a príležitosti spoznať obsah lekárničky, oboznámiť ich so základnými život zachraňujúcimi úkonmi. SČK pripravuje už teraz ďalší ročník tohto skvelého podujatia, na ktorom sú vítané všetky detičky.
„Rád by som budúci ročník nasmeroval aj do Stropkova. Dôležité je nájsť partnera, pretože je potrebné zabezpečiť občerstvenie, či ceny pre účastníkov. Tento rok boli deti ozaj spokojné. Štvorkolka určite pritiahla ich pozornosť. Mojou prioritou sú práve deti. Oni a ich rodičia sú tí, ktorých by som rád oslovil a prilákal na toto podujatie,“ uviedol S. Sakalik.
Ročne vo svete vyhasne 1,25 milióna ľudských životov následkom dopravných nehôd. Na Slovensku minulý rok na cestách zahynulo 250 ľudí, z toho 1 127 ich bolo ťažko a 5 757 ľahko zranených. Mnohým nehodám sa dalo zabrániť, mnohým ľuďom stačilo včas podať prvú pomoc, ktorú by mal vedieť poskytnúť každý vodič.
Odbor dopravnej polície PZ SR zaznamenal v roku 2017 na slovenských cestách viac ako 14 tisíc dopravných nehôd, z ktorých viac ako tretina spôsobila následky na živote a zdraví. Mnohé riziká na cestách eliminovať nevieme, no dodržiavaním istých pravidiel sa dá mnohým nehodám vyhnúť. Okamžitým poskytnutím prvej pomoci vieme výrazne zvýšiť šance na prežitie zraneným.
Na tieto aspekty upozorňuje aj tohtoročný Svetový deň prvej pomoci. Na jej poskytnutie človek nepotrebuje žiadne povolenie, len trocha cviku a zručnosti. Naučiť sa poskytovať prvú pomoc a v prípade núdze vedieť zachrániť ľudský život môže každý z nás bez rozdielu veku, vzdelania, či pohlavia.
Autor foto: SČK ÚzS Svidník

obrazok obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 14. 9. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 207x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou