smahu správy

Prvé poprázdninové stretnutie detského speváckeho zboru Maľovaný svet pod taktovkou novej dirigentky

obrazokDetský spevácky zbor Maľovaný svet vznikol v roku 1978 na podnet pani učiteľky, vyštudovanej zborovej dirigentky Ľudmily Jakubčovej, ktorá sa na oslavách 40. výročia založenia so zborom rozlúčila. Odovzdala sa mu telom i dušou, jej rukami prešlo veľa detí, mnohé z nich sa venujú spevu a hudbe profesionálne.

Žezlo a vedenie detského speváckeho zboru Maľovaný svet prebrala Michaela Sušinová, ktorá je tiež odchovankyňou detského zboru Maľovaný svet. M. Sušinová je absolventkou operného spevu na košickom konzervatóriu. S košickou filharmóniou koncertovala už počas štúdia a neskôr sa stala členkou Štátneho divadla Košice. Okrem iného tiež ako sólistka spievala s Ukrajinským národným symfonickým orchestrom, ktorý dirigoval V. Ploskina.
„Samozrejme sa z toho veľmi teším, no určite sú aj obavy. Dúfam, že budeme šíriť dobré meno ďalej tak dobre ako doteraz. Je to práca s kolektívom, práca s deťmi a je to práca ťažká. Deti musia vedieť intonovať, musia vedieť ako vystupovať na javisku, učiť sa nové veci. Je toho dosť, ale dá sa to všetko zvládnuť,“ uviedla M. Sušinová.
Členom tohto detského speváckeho zboru sa môže stať každý, kto má rád spev a hudbu. Nie je podmienkou byť žiakom ZUŠ a členstvo je bezplatné. Zaspievať si a zdokonaliť sa v speve môže naozaj každý vždy v piatok na ZUŠ F. Veselého v Stropkove.
„Mám v pláne jemne zmeniť repertoár, veď každý sme iní. Dnešné deti chcú viac moderných piesní, veselých. Myslím si, že im treba vyhovieť, ak sa dá. Novinkou bude to, že veľmi chceme byť súčasťou nejakého muzikálu a dúfame, že tento školský rok úspešne zvládneme premiéru muzikálu, kde deti budú súčasťou nejakého deja, stanú sa nejakými postavami. S kolegami sme sa tiež dohodli, že okrem klavíra zapojíme do zboru aj kapelu ZUŠ,“ povedala.
Podľa M. Sušinovej nie je spievanie v zbore o výchove sólistov. Jediné, čo dieťa potrebuje je vedieť intonovať. Dôležité je tiež, že dieťa samé chce do zboru chodiť. Deti potrebujú povzbudiť, potrebujú počuť, že sú super. Po dvoch či troch skúškach zrazu samé zistia, že pokročili, že sa zlepšili. Zmysel to teda určite má! Práca s kolektívom, v kolektíve je najlepšia na naberanie odvahy, ktorá je tiež dôležité. Doba je veľmi rýchla a častokrát si rodič ani nevšimne aké talentované dieťa doma má.
„Hudba pre mňa znamená celý život. Už ako štvorročná som vyhrala svoju prvú spevácku súťaž. Už vtedy som vedela, že sa chcem spevu venovať, vyštudovala som operný spev, spievala som v košickej filharmónii a Bohu ďakujem, že môžem robiť to, čo ma baví. Svoju prácu beriem ako potechu a relax, moje poslanie,“ povedala M. Sušinová.
Hudba je pekná vec, ktorá ľudí spája. Zbor je o vytváraní pekných zážitkov a krásnych vzťahov.
„Do zboru sa určite oplatí prísť. Okrem iného si deti nájdu aj nových kamarátov, ktoré môžu prerásť do pekných priateľstiev, ktoré budú trvať večne. Niečo nové sa naučia a zažijú kopec zábavy. Spoznajú nové mestá, krajiny, pretože zbor má plány cestovať a šíriť dobré meno všade, kde sa bude dať. Každého kto bude chcieť, naučíme spievať,“ dodala M. Sušinová v závere.

obrazok

Andrea Fecková | 14. 9. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 126x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou