smahu správy

Predstavitelia mesta Stropkov na Ukrajine, záujem majú o cezhraničnú spoluprácu ENI

obrazokMedzi družobné mestá Stropkov patria česká Bílina i poľské mestá Ropczyce, Bilgoraj a Korczyna. Zdá sa, že novým družobným mestom Stropkova už čoskoro bude aj ukrajinské mesto Novovolynsk, ktoré sa nachádza blízko poľských hraníc.

Ukrajina hraničí so siedmimi štátmi – Slovenskom, Maďarskom, Rumunskom, Moldavskom, Ruskou federáciou, Bieloruskom a Poľskom. Práve tento program ENI má spojiť niektoré z týchto štátov a posilniť tak spoluprácu a vzťahy medzi nimi.
Mesto Novovolynsk nachádzajúce sa na Ukrajine je partnerom družobných miest Bílina a Bilgoraj. „V duchu myšlienky „priatelia – partneri našich partnerov, sú aj našimi partneri,” sme pozvali predstaviteľov mesta Novovolynsk k nám na Slovensko na stropkovský jarmok. Recipročne sme boli pozvaní minulý týždeň do Novovolynska na národné oslavy 27. výročia Dňa nezávislosti Ukrajiny,“ uviedol primátor mesta O. Brendza.
Mesto Stropkov má pozitívne skúsenosti s programom Interreg Poľsko – Slovensko, v rámci ktorého realizovalo viacero projektov s mestami Rzeszow a Korczyna. Práve to je dôvodom, prečo chce nadviazať spoluprácu v rámci Programu ENI cezhraničná spolupráca Maďarsko – Slovensko – Rumunsko – Ukrajina ENI, ktorý bude realizovaný počas programového obdobia 2014 až 2020 Európskej únie.
„Naše skúsenosti s cez¬hraničnou spoluprácou by sme radi využili aj s ukrajinským mestom a zamerali sa na oblasť rozvoja kultúry, športu, umenia, ale aj iných oblastí. Budem rád, keď samotná dohoda o spolupráci s ukrajinskými partnermi získa punc oficiality po prerokovaní podmienok možnej spolupráce v mestskom zastupiteľstve,“ povedal primátor.
Cieľom programu je zintenzívnenie spolupráce medzi regiónmi Zakarpatia, Ivano-Frankovskou a Černivetskou oblasťou s oprávnenými územiami členských štátov Európskej únie.
Prioritami programu cezhraničnej spolupráce Maďarsko – Slovensko – Rumunsko – Ukrajina ENI je podpora miestnej kultúry a zachovanie historického dedičstva, ako aj ochrana životného prostredia, zmiernenie vplyvov klimatických zmien a prispôsobenie sa im.
Program sa ďalej zaoberá zlepšením prístupnosti regiónov, rozvojom udržateľných a voči klimatickým zmenám odolných dopravných a komunikačných sietí a systémov. Zaujímavé sú tiež výzvy v oblasti bezpečnosti a ochrany.

obrazok obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 7. 9. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 280x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou