smahu správy

Od Slovenského národného povstania už uplynulo neuveriteľných 74 rokov

Vyviedli ho pred bledú stenu. Nedal si zaviazať oči, pretože slnko chcel vidieť do poslednej chvíle…
(Mikuláš Kováč)

V utorok 28. augusta sa konalo slávnostné zhromaždenie pri príležitosti 74. výročia SNP, ktoré usporiadal Slovenský zväz protifašistických bojovníkov – ZO Stropkov, Okresný úrad v Stropkove a mesto Stropkov.
Stretnutie sa konalo pri pamätnej tabuli osloboditeľov mesta pri Okresnom úrade v Stropkove. Mestom znela hymna, položil sa veniec. M. Klebanová predniesla báseň Stena od Mikuláša Kováča, potom nasledovali slávnostné príhovory.
„Opäť je tu 29. august. Už po 74. krát si pripomíname historické udalosti Slovenského národného povstania. Povsta¬nia slovenského národa naprieč všetkými generáciami, ktoré znamenalo v našej histórii tak veľa. Práve SNP bolo rozhodujúcim míľnikom v našej histórii, kedy nielen predstavitelia vtedajšej vlády sa prihlásili k odporcom fašizmu a cítili podporu ľudu od východu až po západ a práve vďaka SNP, ktoré malo veľa nevinných obetí, sme jasne dali svetu najavo, že nesúhlasíme s oficiálnou doktrínou našich predstaviteľov Slovenského štátu a že sa hlásime k predstaviteľom odporcov fašizmu. Na toto sa v dnešnej dobe zabúda. Tento dôležitý okamih našej histórie sa v dnešnej dobe prekrúca, spochybňuje a obhajujú sa rôzne iné nezmysly,“ povedal primátor mesta O. Brendza vo svojom príhovore a dodal, že o vojne sa zrazu rozpráva inak ako sa rozprávalo za jeho detských čias. O vojne rozprávajú tí, ktorí ju nepoznajú ani z rozprávania svojich prarodičov, rodičov, ani z histórie.
Aj v dnešnej dobe sa podľa O. Brendzu nájdu predstavitelia politických strán v parlamente na najvyššej úrovni, ktorí dokážu presadzovať ideológiu fašizmu zastretú rúškom „modernej“ politickej strany.
„Sme tu na to, aby sme zdvihli varovný prst, aby sme strážili odkaz SNP a aby sme prostredníctvom základných, či stredných škôl na to poukazovali, pretože toto je naša úloha. Verím, že na Slovensku i tu v Stropkove aj vďaka tomuto stretnutiu nezabudneme na odkaz SNP a že nedovolíme pseudohistorikom prekrútiť tento odkaz SNP,“ dodal.
Pri príležitosti tohto výročia sa v Mestskej knižnici konala tiež beseda o Slovenskom národnom povstaní a návštevníkom bol premietnutý dokumentárny film, v ktorom sme si pripomenuli detaily tohto povstania od Liptovskej Osady až po Duklu.
„Príprava na SNP začala už v roku 1943. Pre občanov nastali najhoršie časy perzekúcie a udavačstva. Výčiny nemeckých fašistov a ich pomáhačov z radov gardistov dosiahli vrchol. Gestapo, pohotovostné oddiely Hlinkovej gardy a Hlinkovej mládeže prekutávali ulice, obytné domy, podozrivých brali násilne na kopanie zákopov. Mnoho občanov vzali do koncentračných táborov. Výpovede zachránených potvrdzujú týranie, bitie, zavádzanie elektrických šokov a pod.. Výpočet represálií na východnom Slovensku je dlhý,“ povedal P. Kasarda a dodal, že protifašistický bojovníci a všetci rozumní ľudia v našom štáte vyjadrujú obavy a protestujú proti neofašistom a neogardistom, ktorým naša legislatíva umožňuje kandidovať za poslancov a mladí historici píšu nehorázne cigánstva a nepravdy.
Oslavy a slávnostné zhromaždenia v súvislosti so 74. výročím SNP sa konali po celom Slovensku, Banskú Bystricu nevynímajúc.
Vyznamenaných bolo aj 6 slovenských vojnových generálov „in memoriam“, medzi ktorými nechýbal Ľudovít Kukorelli.
„Poďakovanie za vyznamenanie pre Ľ. Kukorelliho patrí Poľsku, bývalej Juhoslávii, ZO SZPB Vyšná Olšava, Stropkov, Brusnica, OV Svidník, UR SZPB Bratislava, Ministerstvu obrany SR i prezidentovi Slovenskej republiky, bez ktorých by to nebolo možné,“ uviedol Peter Kasarda.
Ľ. Kukorelli sa narodil v obci Krásna Hôrka v rodine úradníka a učiteľky. Rozhodol sa pre kariéru vojaka z povolania a od mája 1937 sa stal dôstojníkom letectva z povolania ako poručík. Bol významným organizátorom a veliteľom partizánskych jednotiek na východnom Slovensku počas druhej svetovej vojny. Zomrel ako 30 ročný v Habure. Boli mu tiež udelené vyznamenania in memoriam ako Československý vojnový kríž 1939, Medaila za chrabrosť, či Rad červenej hviezdy.
Dejiny sú vždy nespravodlivé k malým národom, čím menší národ, tým väčšia nespravodlivosť.

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok

Andrea Fecková | 7. 9. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 212x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou