smahu správy

Na slovíčko s kaplánom Dominikom Plavnickým

obrazokDni rodiny sa organizujú po celom Slovensku. V Stropkove sa toto podujatie organizuje už po tretí krát. Prvé dva ročníky boli venované skôr užšiemu okruhu rodín farnosti. Tretí ročník usporiadala rímsko-katolícka farnosť v Stropkove v spolupráci a podporou mesta Stropkov a nesie sa v znamení hesla „Aby deti mali otca, aby mali mamu“.

„Aj v dnešnej dobe má zmysel venovať taký deň rodine, zamerať sa na rodinu. V rodine ako takej sa v prvom rade odovzdáva výchova a odovzdáva sa viera. Keď sa rodina zanedbá poznačí to spoločnosť, poznačí to mesto, poznačí to dobu. Doba i generácia sa potom uberá nesprávnym smerom.“
Ďalším pomocným mottom, ktoré bolo príznačné pre tohtoročný „Deň rodiny“ je „stojíme pri sebe“. „Aby pri sebe stál otec a mama ako autority, ktoré odovzdávajú vieru, výchovu svojim deťom. Keď pozeráme na lokalitu východného Slovenska, vidíme fenomén, kde rodičia, alebo minimálne jeden z rodičov odchádza za prácou. Výchova sa stáva jednostrannou. Sme tiež svedkami toho, že v rodinách sa žije bez rodičov. Deti vychovávajú starí rodičia, starší súrodenci, pretože obaja rodičia sú mimo domova. V prvom rade sú poznačené deti, no poznačení sú aj rodičia. Ak sa po dlhšom čase vracajú späť do vlastnej rodiny, ktorú len nedávno samy vytvorili, zrazu zisťujú, že si nemajú čo povedať, že sú si cudzí a prichádza rozvodovosť,“ uviedol D. Plavnický.
Ľudia odchádzajú z domovov, odchádzajú z kostolov, tie často krát zívajú prázdnotou.
„Mňa naučili chodiť do kostola rodičia. Videl som príklad v otcovi, videl som príklad v mame. Tým, že tu rodičia nie sú, deti nepôjdu do kostola. Dospievajúci človek ešte potrebuje vidieť vzor, mať pri sebe otca a mamu, ktorí mu rozkážu, ktorí mu ukážu príklad – ideme spolu. Keď ide celá rodina, idú aj deti,“ povedal D. Plavnický a dodal, že ešte stále má zmysel budovať rodiny, vkladať do rodiny veľa úsilia. Deň rodiny, chce aj konkrétnej rodine pripomenúť, že sme „rodina“.
Mesto i farnosť potrebuje rodiny. Ak sa to zanedbá, problém pôjde ďalej.
„Je potrebné si konkrétne rodiny všímať. Ísť k rodinám, s rodinami na výlet, či púť je možno ďalší spôsob ako pritiahnuť rodinu k viere. Je však veľmi ťažké priviesť rodiny s deťmi do kostola, ak sa rodiny nemodlia, ak nežije tú vieru doma. Ak však chceme vytvoriť nejaký vzťah, ten musí byť obojstranný. Nielen ja, ale aj ten druhý musí chcieť. Ak deti nevidia príklad v rodičoch je to ťažké, pretože prvou autoritou dieťaťa je otec a mama, žiadny kňaz, ani učiteľ, ani žiadny iný predstavený,“ dodáva.
A toto je podľa D. Plavnic¬kého ďalší problém dnešnej doby. Otec a mama už nie sú autoritami pre svoje deti, sú to len lepší kamaráti, či sponzori. Ak rodičia nevyžadujú nič od svojich detí, iba ich tíšia peniazmi, aby ich nestratili, je to zlé, negatívne. Určite to nikomu neprospieva.
„Rodina v prvom rade má mať otca, má mať mamu a musia stáť pri sebe. Nielen fyzicky stáť pri sebe, ale aj v názoroch, vo výchove detí. Každý sa detí učí vychovávať za pochodu. Dieťa príde do ich života, oni ho vychovávajú. Často krát rodičia ani nemajú čas položiť si otázku „ako vychovávam svoje dieťa?“, čiže je náročné v dnešnej dobe deti vychovávať, ale dá sa to. Sám pochádzam z rodiny piatich detí. Pre mňa je otec a mama autorita dodnes,“ dodáva D. Plavnický.
„Bohu sa oplatí dôverovať aj napriek našej frustrácii. Niekedy príde situácia, kedy sa na Boha hneváme, prečo to dopustil. Oplatí sa však napriek všetkému investovať do manželského života, do rodinného života a dôverovať Bohu, pretože nie je správne sa na Boha hnevať. Prijať Božiu vôľu, ktorou nás chce niečo naučiť, ukázať nám vyššie hodnoty, ako tie materiálne. Bez financií sa nedá žiť, to je pravda, ale nie je to prvoradé,“ vraví.
Ďalším fenoménom je, že rímsko-katolícki kňazi nemôžu ponúknuť rady rodinám, pretože samy nežijú v manželstve a nevychovávajú deti.
„Každý kňaz vyšiel z rodiny. Nikdy som nebol vo vzťahu otec – syn, ale bol som vo vzťahu syn – otec a z toho sa možno odraziť. Tiež mám svojho otca, svoju mamku, svojho brata, svoju sestru. Niekedy je možno ešte lepšie ponúknuť „pohľad syna“, ktorý môže pomôcť,“ uviedol a dodal, že aj napriek tomu že prežívame ťažkú dobu, že každý máme svoje rodinné problémy, sa do rodiny oplatí investovať, do hodnôt tohto života a že sa oplatí žiť usporiadaný kresťanský život.

obrazok

Andrea Fecková | 7. 9. 2018 | Rozhovory | Odkaz na článok | | 370x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou