smahu správy

Kam na výlet?

Nedávno otvorený cyklochodník „Po stopách Rakúsko-Uhorska, ktorý vznikol zo slovensko-poľskej spolupráce a ktorý nadväzuje na historickú cestu „Jozefínka“ začína v Stropkove a pokračuje cez Duklu až do poľského Rzeszowa.

Táto cyklistická trasa vedie aj cez obec Bodružal. Obec sa nachádza asi 12 kilometrov severovýchodne od mesta Svidník. Bodružal leží v severovýchodnej časti Nízkych Beskýd na nive a priľahlých svahoch doliny potoka Bodružalík v nadmorskej výške 390 až 415 m n. m. Najvyššími vrchmi sú Vovči verch, Hrun a Čerešňa. Cez obec preteká potok Bodružalík, ktorý je ľavostranným prítokom Ladomírky.
Obec vznikla okolo rokov 1573 až 1598 ako nová osada panstva Makovica na základe valašského práva. Rusínske obyvateľstvo bolo vyznávačom východného kresťanstva.
Práve cez túto obec viedla už spomínaná historická cesta „Jozefínka“, ktorá v 18. storočí spájala Šariš a Zemplín cez Dukliansky priesmyk s Haličou.
V obci Bodružal sa ešte dnes môžeme stretnúť s technicky unikátnou stavbou, ktorou je klenutý kamenný mostík a ktorý je súčasťou cestnej komunikácie podnes.
Po oslobodení obce a ukončení Karpatsko-duklianskej operácie býval skoro 3 týždne v obci Bodružal veliteľ 1. československého armádneho zboru, armádny generál Ludvík Svododa, budúci prezident Československa.
Originálnymi a presvedčivými prejavmi duchovnej kultúry obyvateľov boli zvyky, obyčaje, piesne a rozprávky, legendy i príslovia, ktoré boli hojne využívané hlavne počas veľkonočných, či vianočných sviatkov.
V obci sa nachádza veľmi zaujímavá drevená stavba – chrám sv. Mikuláša, ktorý bol postavený v roku 1658. Je to trojdielna drevená zrubová stavba, ktorá má tvar troch štvorcov. Chrám je výtvarne ovplyvnený najmä barokovou architektúrou. V chráme sa tiež nachádza detail nástennej barokovej maľby „Posledného súdu“.
Zaujímavou je určite diera v povale, ktorú spôsobil mínometný granát, ktorý sa cez strechu prepadol do vnútra chrámu a len zázrakom nevybuchol.
Návštevníkom chrámu je k dispozícii audionahrávka i detailný výklad v pôvodnom rusínskom jazyku.
Slávnostne sa týči na kopci v aleji stromov a je tak takmer neprehliadnuteľný. Okolo chrámu sa rozprestiera cintorín a priestor okolo cerkvi je uzavretý drevenou zrubovou ohradou so strieškou. V okolí chrámu sa tiež nachádza samostatne stojaca zvonica z 19. storočia.
Dýcha neskutočnou atmosférou a históriou. Určite sa oplatí navštíviť túto malebnú obec a objaviť jej zákutia.

obrazok obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 7. 9. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 184x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou