smahu správy

Výstava Duklianske bojisko v premenách času 1944 - 2018

obrazokVojenský historický ústav Bratislava a Klub vojenskej histórie Beskydy Humenné usporiadali vo štvrtok 23. augusta vernisáž výstavy Duklianske bojisko v premenách času 1944 – 2018 v priestoroch Vyhliad¬kovej veže na Dukle, ktorej autormi sú plk. Mgr. Miloslav Čaplovič, PhD., Mgr. M. Drobňák, Mgr. Gabriel Blaško a Mgr. Peter Holík. Prítomná bola aj starostka obce Vyšný Komárnik D. Štefancová a ďalší pozvaní hostia.

„Želám našej výstave veľa návštevníkov, aby sa im návšteva páčila. Želám jej tiež, aby aj v budúcnosti pritiahla čo najviac návštevníkov, pretože si zaslúži svoju pozornosť,“ povedal M. Čaplovič v úvode.
Návštevníci Vyhliadkovej veže na Dukle sa môžu prostredníctvom textov a dobových fotografií na 16 paneloch oboznámiť so zaujímavými informáciami o karpatsko-duklianskej operácii, o škodách na východnom Slovensku spôsobených vojnovými udalosťami v regióne, odmínovaní východného Slovenska po druhej svetovej vojne, výstavbe Pamätníka a vojnového cintorína sovietskej armády vo Svidníku, či nemeckom vojnovom cintoríne v Hunkovciach, ako aj o budovaní pamätných miest Duklianskeho bojiska, histórii vzniku Vojenského historického múzea – Múzejného oddelenia Svidník a mnoho ďalších zaujímavých faktov týkajúcich sa tohto obdobia.
„Výstava sa nerodila ľahko, vypracovali sme stovky panelov, kým sme sa dopracovali k finálnej verzii. Každý panel pozostáva z textovej časti, ktorá je doplnená fotografiami. Snažili sme sa texty vytvárať tak, aby boli zrozumiteľné širokej verejnosti a dúfame, že dokážu uspokojiť návštevníkov, ktorých počet z roka na rok stúpa. Cieľom je poskytnúť základné informácie. Každý panel má vďaka dobovým fotografiám svoje čaro, snažili sme sa použiť fotografie, ktoré ešte neboli zverejňované. Hľadali sme v archívoch v Bratislave i v Prahe,“ uviedol P. Holík.
Trvalá inštalácia výstavy vo Vyhliadkovej veži na Dukle priestory zatraktívni pre domácich, ale aj zahraničných návštevníkov.

obrazok obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 31. 8. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 200x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou