smahu správy

Na slovíčko s Annou Krutkovou – inštruktorkou Nordic Walking

obrazokNordic walking je špeciálna ozdravno-športová aktivita, ktorá bola vyvíjaná od roku 2000, kedy sa začalo pracovať na technike SM systém. Systém spinálnej rotácie chrbtice. Tým, že chrbticou rotujeme, posúvame svalstvo tak, že o tom ani nevieme.

„Špeciálna technika, kde je základom správny postoj a palice, ktoré sú odlišné pre pravú a ľavú ruku. Stojí sa na šírku bedrových kĺbov, kolená sú uvoľnené, panvu máme podsadenú, brucho máme stiahnuté a pekne sa narovnáme, hlavu držíme vzpriamene,“ uviedla Anna Krutková a dodáva, že tento postoj sa nazýva „aktívny postoj“, ktorý udržuje telo vo vzpriamenej polohe, kedy ťažisko ide do stehien. Ide teda o vyváženú polohu tela, ktorá podporuje chrbticu. Nordic walking teda učí správnym návykom, aby sme sa aj počas bežnej chôdze nehrbili a zbytočne nezaťažovali a neoslabovali ostatné časti tela.
„Je len veľmi málo cvičení, ktoré takto posilňujú chrbtové svalstvo, práve preto je nordic walking veľmi vhodný takmer pre všetky vekové kategórie. Naučiť sa správne pohyby trvá tak 3 až 4 mesiace a vychodiť si správnu techniku trvá asi tak 1 až 2 roky. Človek sa pekne narovnáva a je dokázané, že medzistavcové priestory sa pekne natiahnú a človek dokáže narásť aj o 2 cm,“ uviedla Anna Krutková, inštruktorka nordic walking z Vyšných Ružbách.
K tejto ozdravno-športovej aktivite ju priviedli jej vlastné zdravotné problémy a jej dcéry, ktoré jej darovali poukaz na základný kurz na Štrbskom Plese. No naučiť sa nordic walking za jeden víkend sa určite nedá.
„Stretávame sa 4 až 5 do týždňa, je to aktivita do každého počasia od 5 rokov veku dieťaťa. Pracujem v škole a tak som sa rozhodla, že to vyskúšam aj s deťmi. Podaril sa mi projekt, obec ma podporila a tak som získala 18 párov palíc. Mohla som tak začať robiť tento krúžok. Po roku tejto práce s deťmi sme spoločne navštívili Luciu Okoličányovú, ktorá je prezidentkou slovenskej asociácie a zakladateľkou Prvého NW centra. Veľmi sa potešila,“ dodala A. Krutková.
Momentálne sa A. Krutková pripravuje na svoj prvý mini kurz. Nordic walking je viac populárny na západnom Slovensku a tak by A. Krutková chcela priniesť túto severskú chôdzu so špeciálnymi chodeckými palicami aj k nám.
Je zaujímavé, aký je svet malý. Sama síce nie je rodáčkou zo Stropkova, ale jej švagor je rodák z Bokše. Pozvanie na akciu „Beh, kde víťazí každý“ vnímala ako skvelú príležitosť predstaviť nám tento šport a tak trochu nás „namotať“. Je to nenáročná aktivita, ktorá je finančne nenáročná. Stačia NW palice, oblečenie do každého počasia a chuť hýbať sa.
„Za posledné roky sa k NW pridalo asi 8 miliónov ľudí na celom svete. NW zažíva „boom“. Aj na Slovensku sa veľmi rozšíril, máme už okolo 50 inštruktorov. Dokonca sa v NW aj preteká, nie však na Slovensku,“ povedala.
Pri NW sa zapája až 90% svalov celého tela, je výborné na chudnutie, či udržiavanie sa vo forme, je menej namáhavý ako fitnes centrum, či behanie, samozrejme s už osvojenou technikou. Momentálne je v predaji už aj kniha, ktorú vydala L. Okoličányová, kde môžete nahliadnuť a skúsiť NW ako samouk.

obrazok

Andrea Fecková | 31. 8. 2018 | Šport | Odkaz na článok | | 60x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou